Budowanie chińskiego muru, nauka chińskich znaków, konkurs jedzenia pałeczkami czy gra w „Chińczyka” to inicjatywy organizowane w ramach V Dnia Modlitw za Kościół w Chinach. Najważniejsza jest jednak modlitwa. Na wezwanie Ojca Świętego Benedykta XVI włączają się w nią 24 maja katolicy z całego świata.
„Jest to na pewno piękny wyraz więzi między różnymi narodami” – mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik o obchodzonym 24 maja Dniu Modlitw za Kościół w Chinach. „Włączmy się w duchowy most katolików całego świata, którzy wspierają modlitwą cierpiący Kościół w Chinach” – zachęca założone pod koniec ubiegłego roku stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ. Jego głównym celem jest skonsolidowanie działań Polaków na rzecz chińskich katolików oraz promowanie solidarności z nimi.
Katolicy w Polsce będą mogli wesprzeć swoją modlitwą i obecnością chińskich katolików m.in. w warszawskim kościele Matki Bożej Anielskiej przy ul. Modzelewskiego. Spotkanie modlitewne w tym miejscu organizuje stowarzyszenie Sinicum wraz z franciszkanami, werbistami i Misyjnymi Służebnicami Ducha Świętego. Mszy św. w czwartek 24 maja o godz. 18.30 będzie przewodniczył prowincjał werbistów o. Andrzej Danielewicz, a kazanie wygłosi kierujący Sinicum o. Antoni Koszorz SVD. Udział w przygotowaniu liturgii wezmą m.in. siostry zakonne z Chin. Po Eucharystii zgromadzeni będą mogli wysłuchać prelekcji o. dr. Tomasza Szyszki SVD nt. sytuacji Kościoła w Chinach.
Katolików w Chinach od wielu lat wspiera już Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, a także Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Podejmują one nie tylko działania informacyjne i modlitewne, ale również pomagają materialnie. W ubiegłym roku Pomoc Kościołowi w Potrzebie wsparło Kościół w Chinach kwotą ponad 4 mln zł. W tym roku chce przekazać dzieciom chrześcijańskim w Chinach Biblię “Bóg przemawia do swoich dzieci”. Każde 10 zł ofiarowane na rzecz stowarzyszenia, to 3 egzemplarze Biblii w rękach chińskich dzieci.
W inicjatywy, które mają zwrócić uwagę na Chiny i sytuację katolików w tym kraju, włącza się też Ruch Światło–Życie. Jego członkowie organizują w Poznaniu, Łodzi i Warszawie akcję „Mejd in Czajna”. Już od 20 maja odbywać się będą w jej ramach happeningi, będzie można zagrać w „Wielkie Memo” czy wziąć udział w zawodach jedzenia pałeczkami. Ruch Światło-Życie wspiera chińskich katolików nie tylko raz w roku. Latem zaplanowano już polsko-chińskie rekolekcje. O swoich akcjach Ruch informuje m.in. na Facebooku.
Dzień Modlitw za Kościół w Chinach to życzenie papieża Benedykta XVI wyrażone w „Liście do Kościoła w Chinach” z 2007 r. Wyznaczony 24 maja, jest liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Dziewicy Maryi Wspomożycielki Wiernych, którą chińscy katolicy otaczają czcią w sanktuarium Sheshan koło Szanghaju. Katolicy w Polsce, od pięciu lat odpowiadają na apel Ojca Świętego. „Warto się modlić i trzeba się modlić za Kościół, podejmować czyny duchowe, ofiary, żeby nie byli sami na tej drodze takiego szczególnego świadectwa” – zachęca przewodniczący polskiego Episkopatu.
Katolicy w Chinach stanowią około 1% ogółu społeczeństwa (ok. 12-14 mln wiernych) i doznają licznych prześladowań. Więcej rozwodów niż małżeństw, polityka jednego dziecka, a co za tym idzie przymusowe sterylizacje i aborcje nawet zaawansowanej ciąży to wciąż chińska rzeczywistość. Kościół w tym kraju podzielony jest na podziemny – wierny papieżowi i państwowy – podporządkowany władzom. Zgodnie z prawem, jedynie kościoły należące do stowarzyszeń nadzorowanych przez państwo mogą prowadzić działalność duszpasterską. Utrudniony jest też kontakt ze Stolicą Apostolską, brakuje kapłanów i sióstr zakonnych. Dlatego ważna jest każda pomoc.
Modlitwa za Kościół w Chinach
Panie Jezu Chryste, w sakramencie chrztu świętego uczyniłeś nas członkami Twojego Ciała, którym jest Kościół. Ty chcesz, abyśmy czuli się odpowiedzialni za naszych braci chrześcijan i wszystkich ludzi na całym świecie, zwłaszcza tych, którzy cierpią i są prześladowani.
Prosimy Cię, przyjdź z pomocą Twojemu Kościołowi w Chinach. Daj, aby rozwijał się, ciesząc się prawdziwą wolnością swoich wiernych. Niech wzrastająca liczba wyznawców Chrystusa przyczynia się do duchowego rozwoju całych Chin.
O to prosimy Cię za przyczyną Maryi, Królowej narodu chińskiego i świętych męczenników chińskich. Amen.
Więcej na: www.episkopat.pl