Uroczystości w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce

W czwartek , 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce, Mszy świętej odpustowej przewodniczył ordynariusz diecezji kaliskiej, Bp Damian Bryl. Wśród koncelebransów był także przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego, o. Zbigniew Leczkowski SJ.

Pielgrzymi przybyli z różnych rejonów Polski i zza granicy. W liturgii odprawianej przy ustawionym przed sanktuarium ołtarzu uczestniczyło ponad 4 tysiące osób.

Wieczorem odbył się koncert z cyklu „Świętolipskie Wieczory Muzyczne” podczas którego zaprezentowano utwory Giordaniego, Duranta i Mozarta. Wystąpili: Adam Kowalski – organy i o. Rafał Kobyliński SJ – tenor.

„Gdy pierwszy raz zobaczyłam kościół w Świętej Lipce, byłam zaskoczona, że taki rozmach jest w Polsce możliwy. Wysiadłam z autobusu i doznałam szoku. Myślałam, że tylko we Włoszech budowali piękne kościoły a tu w Polsce takie dzieło sztuki. Oczywiście piękny wystrój, główny ołtarz, obraz Matki Bożej i dzieciątka Jezus. Jednak kiedy zaczął się koncert organowy, połączony z ruchomymi figurkami, znowu nie mogłam wyjść z zachwytu. Coś niesamowitego, piękny Kościół, piękny wystrój, piękny chór i muzyka organowa na najwyższym poziomie. Można było poczuć się jak w niebie” – komentuje na Facebooku Aneta Kleps.

Również dzisiaj, 16 sierpnia o godz. 20:00, będzie można usłyszeć improwizacje organowe, utwory na skrzypce solo oraz z towarzyszeniem organów. Wystąpią: Julian Gembalski – organy i Henryk Gembalski – skrzypce.

Więcej (zdjęcia) na: www.jezuici.pl

Wpisy powiązane

Biskupi na rozpoczęcie Jubileuszu 2025: Czas łaski, nadziei i pojednania

Kościół w Polsce 2024 – najważniejsze wydarzenia

Ks. prof. Mazurkiewicz: na czym polega dialog Kościoła katolickiego z Unią Europejską?