Home WiadomościZ kraju Uroczystość 160. rocznicy urodzin bł. Klary Ludwiki Szczęsnej

Uroczystość 160. rocznicy urodzin bł. Klary Ludwiki Szczęsnej

Redakcja

W płockiej katedrze odbyła się uroczystość z okazji 160. rocznicy urodzin bł. Klary Ludwiki Szczęsnej, pochodzącej z Cieszek w diecezji płockiej współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego: – Klara Ludwika Szczęsnamiała szczęście do ludzi. To jest łaska – powiedział biskup płocki Szymon Stułkowski. Siostry sercanki i goście 11 czerwca br. modlili się przy obrazie i relikwiach Błogosławionej.

Mszy św. w katedrze z okazji 160. rocznicy urodzin bł. Klary Ludwiki Szczęsnej, współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego pochodzącej z diecezji płockiej, przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski.

W homilii powiedział między innymi, że urodziny są ważnym dniem, ponieważ w tym dniu każdy może podziękować Panu Bogu za to, że go stworzył. Jeśli chodzi o przyszłą matkę Klarę Ludwikę, to życie przekazali jej mama Franciszka i tata Antoni. „Start do świętości” miał miejsce 24 lipca 1863 roku, gdy została ochrzczona.

Biskup zaznaczył, że w tym samym kościele w Lubowidzu zostali ochrzczeni także dwaj duchowni męczennicy: bł. biskup Leon Wetmański (1886-1941) i bł. brat Tymoteusz Trojanowski OFM Conv. z Niepokalanowa (1908-1942).

Podkreślił, że droga każdego ochrzczonego człowieka jest bardzo podobna, bo chrzest daje nowe życie przez zjednoczenie ze śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. Każdy ochrzczony jest powołany do tego, aby troszczyć się o świętość.

– Pan Bóg daje nam dar, który można porównać do prezentu – działki z podłączonymi mediami. Na początku na tej działce budują za dziecko rodzice. Potem błogosławiona Klara Ludwika miała szczęście do ludzi, bo to jest łaska – uważał hierarcha.

Ludwika Szczęsna spotkała na swej drodze bł. o. Honorata Koźmińskiego, po jego rekolekcjach w Zakroczymiu wstąpiła do Zgromadzenia Sług Jezusa. Drugą ważną osobą w jej życiu był św. Józef Sebastian Pelczar, dzięki któremu powstało Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Klara Ludwika Szczęsna została jego współzałożycielką.

W czasie Mszy św. w katedrze jej uczestnicy zapalili świecę od paschału przy chrzcielnicy, na znak swojego zjednoczenia z Chrystusem w momencie chrztu św. Mieli też możliwość ucałowania relikwii bł. Klary Ludwiki Szczęsnej.

W Mszy św. uczestniczyły siostry sercanki z różnych miejsc w Polsce, z przełożoną generalną m. Olgą Podsadnią SSCJ z Krakowa. Obecny był ks. prał. Pavol Talapka z Nuncjatury Apostolskiej w Polsce i ks. kan. Paweł Rokicki, pracownik Nuncjatury, kapłan diecezji płockiej. Obecna była też liczna delegacja wiernych z parafii Lubowidz, w której ochrzczona została przyszła Błogosławiona, z proboszczem ks. Sławomirem Grzegorzem Stefańskim.

***
Bł. Klara Ludwika Szczęsna urodziła się 18 lipca 1863 roku, w ubogiej i licznej rodzinie we wsi Cieszki, w diecezji płockiej. Ochrzczono ją w rodzinnej parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Lubowidzu. Nie chodziła do żadnej szkoły, ale nauczyła się w domu krawiectwa. Gdy miała 12 lat, zmarła jej matka. Wtedy dziewczynka zaczęła często modlić się do Matki Bożej. W 1885 roku wzięła udział w rekolekcjach w Zakroczymiu, prowadzonych przez kapucyna o. Honorata Koźmińskiego, późniejszego błogosławionego zakonnika, który założył 28 nowych zgromadzeń, w tym wiele bezhabitowych, ukrytych. Ludwika postanowiła wstąpić do zakonu, najpierw skierowano ją do działającego w ukryciu Zgromadzenia Sług Jezusa, którego zadaniem była praca wśród kobiet – służących.

Przyszła błogosławiona była w tym zgromadzeniu do roku 1893, kiedy to ks. Józef Sebastian Pelczar (późniejszy święty) poprosił o. Honorata Koźmińskiego o siostry, które mogłyby prowadzić w Krakowie tzw. przytulisko dla służących. Do tego miejsca trafiła Ludwika, a po roku, z inspiracji ks. Pelczara, razem z nim założyła nowe zgromadzenie zakonne – 15 kwietnia 1894 roku powstało Zgromadzenie Służebnic Serca Jezusowego, czyli sióstr sercanek. W charyzmacie tego zgromadzenia jest kontemplacja Bożej miłości, objawionej w Najświętszym Sercu Pana Jezusa i szerzenie królestwa miłości Bożego Serca w życiu codziennym.

Klara Ludwika Szczęsna odeszła do Pana w wieku 53 lat, w roku 1916, w wyniku choroby nowotworowej płuc. Pochowana została na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Beatyfikacja odbyła się 27 września 2015 roku w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie, po tym, jak za jej wstawiennictwem 11-letni Michał obudził się ze śpiączki po wypadku samochodowym. Obraz beatyfikacyjny namalował Maciej Sancewicz. Stolicę Apostolską reprezentował kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Klara Ludwika Szczęsna jest jedyną beatyfikowaną kobietą, pochodzącą z diecezji płockiej.

Za: www.diecezjaplocka.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda