Uniwersytet Ignacjanum bada region Śródziemnomorski oraz Azję

W Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie z dniem 29 lipca 2024 roku zostało powołane przez Ojca Rektora dr. hab. Tomasz Homę SJ, prof. UIK Centrum Badań Śródziemnomorskich i Orientalnych w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie.

Celem funkcjonowania Centrum jest prowadzenie badań naukowych związanych z historią, kulturą i religią regionu śródziemnomorskiego oraz Azji.

Dyrektorem CBŚiO w UIK został dr hab. Janusz Smołucha, prof. UIK z Wydziału Filozoficznego, a funkcję jego zastępcy pełni dr Łukasz Burkiewicz z Wydziału Pedagogicznego. Obydwaj Panowie mają doświadczenie w badaniach związanych z obszarem śródziemnomorskim i azjatyckim potwierdzone licznymi publikacjami oraz udziałem w konferencjach w kraju oraz zagranicą.

Najważniejszym obecnie działaniem prowadzonym przez CBŚiO w UIK jest realizacja projektu w Narodowym Programie Rozwoju Humanistyki Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Historiae Sinarum Imperii i Collectanea Historiae Sinensis Tomasza Szpota Dunina SJ – polski wkład w badania kultury i dziejów Chin w epoce nowożytnej”, NPRH/U22/SP/0021/2023/12, (wartość: 1 566 263,42 PLN).

Fot. Dr hab. Janusz Smołucha, prof. UIK, dyrektor Centrum Badań Śródziemnomorskich i Orientalnych w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, oraz dr Łukasz Burkiewicz i dr Andrzej Wadas podczas pobytu w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Rzymie; fot. archiwum prywatne ŁB

Źródło: Uniwersytet Ignatianum w Krakowie

Za: www.jezuici.pl

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle