Uchodźcy dostaną mieszkania w Polsce. Pomogli biskupi i zakony

Nowi uchodźcy dostaną mieszkania. Dach nad głową dla blisko 30 przybyszów zapewni kilka zgromadzeń zakonnych. Pobyt migrantów wspierać będą finansowo polscy biskupi.

To odpowiedź na materialne potrzeby przybywających do Polski rodzin. W sumie na razie chodzi o blisko 30 osób – mówi duszpasterz osób wykluczonych w archidiecezji lubelskiej, ks. Mieczysław Puzewicz, który zainicjował działania pomocy przybyszom. Wśród nich są rodziny z dziećmi i osoby bez rodzin. Pochodzą, m.in. z Etiopii, Kuby, Białorusi i Afganistanu.

Informację o nowym wsparciu ks. Puzewicz przekazał w niedzielę podczas lubelskiej Gali Wolontariatu. Odbyła się ona wieczorem 5 grudnia w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza. Jest świętem wszystkich, którzy bezinteresownie angażują się w pomoc innym. Jak mówi duchowny – w tym wsparciu uczestniczy też polski Kościół.

Nowi uchodźczy przyjechali do Polski kilka tygodni temu. Obecnie przebywają w ośrodkach dla cudzoziemców. Wkrótce je opuszczą i trafią do mieszkań. Środki na ich utrzymanie przekazali m.in. polscy biskupi (np. kard. Kazimierz Nycz), również lubelscy (bp Adam Bab).

Z kolei dach nad głową udostępniło uchodźcom kilka zgromadzeń zakonnych, m.in. Siostry Białe, Nazaretanki i Franciszkanki Misjonarki Maryi.

Jak mówi ks. Puzewicz – migranci są obecnie w procedurze uchodźczej, co oznacza, że zalegalizowali swój pobyt w Polsce, mogą liczyć na pomoc lubelskich organizacji, Stowarzyszenia Solidarności Globalnej i Centrum Wolontariatu, założonych z inicjatywy ks. Puzewicza, które pomagają uchodźcom od ponad 20 lat. Jest to wsparcie w procesie integracji, materialne, w nauce języka polskiego, czy w poszukiwaniu pracy.

Do tej pory pomoc wolontariuszy najczęściej trafiała do uchodźców z Czeczenii, Białorusi i Ukrainy, Kurdystanu, Syrii, Libanu, a ostatnio także do rodzin ewakuowanych z Afganistanu. Nastąpiło to po tym, jak kraj przejęli talibowie, a afgańskie rodziny współpracujące z NATO-wskim – w tym polskim – wojskiem znalazły schronienie w krajach państw NATO. Teraz wsparcie wolontariuszy otrzymają także nowi uchodźcy.

Gala Wolontariatu w Lublinie odbyła się w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza. Inicjatorem wydarzenia jest Centrum Wolontariatu w Lublinie. W tym roku kapituła przyznała trzy nagrody, także finansowe, tzw. Mały Lubelski Nobel. Wolontariuszem Roku Lubelszczyzny 2021 została Anna Dąbrowska ze Stowarzyszenia Homo Faber i grupy „Granica”. Nagrodę otrzymała za pomoc uchodźcom na polsko-białoruskiej granicy. Wyróżnienia trafiły też do Mirosława Tarkowskiego z Łęcznej za uruchomienie pierwszego w Archidiecezji Lubelskiej Okna Życia i do Aleksandry Borzęckiej z Fundacji Strefa Dorastania. Jest to także członkini Rady ds. Młodzieży przy Prezydencie Polski.

Lubelska Gala Wolontariatu odbyła się w Filharmonii Lubelskiej pod hasłem: „Z Dobrem do Granic”. Muzycznie uroczystość uświetnili, m.in. Magda Welc, Mariusz Ostański i Adam Yaghi z Gazy oraz muzycy z Filharmonii Lubelskiej.

Za: www.ekai.pl

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle