Tydzień Laudato si’ 2022

Mija siódma rocznica wydania encykliki Laudato si’ i kolejny (obchodzony z tej okazji) Tydzień Laudato si’. Rokrocznie w okolicy Zielonych Świąt poświęcamy temu dokumentowi szczególną uwagę, by móc zastanowić się, jak możemy wspólnie troszczyć się o nasz wspólny dom. Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA przygotował z tej okazji cykl siedmiu cytatów z encykliki, mających na celu przybliżyć treści encykliki, służyć pogłębieniu refleksji i motywować do zmiany naszego stylu życia.  

Początek tegorocznego Tygodnia Laudato si’ zbiegł się w czasie z Międzynarodowym Dniem Różnorodności Biologicznej, który został ustanowiony przez ONZ. Bioróżnorodność to nasze wspólne dziedzictwo, które powinniśmy chronić. Na stronie ONZ czytamy, że pomimo wszystkich naszych postępów technologicznych jesteśmy całkowicie zależni od zdrowych i żywych ekosystemów – gdy bierzemy pod uwagę naszą wodę, żywność, leki, ubrania, paliwo, schronienie, energię itp. Różnorodność biologiczna  często jest rozumiana w kategoriach różnorodności roślin, zwierząt i mikroorganizmów, ale obejmuje również różnice genetyczne w obrębie każdego gatunku — na przykład między odmianami upraw i rasami zwierząt gospodarskich — oraz różnorodność ekosystemów (jeziora, lasy, pustynie, krajobrazy rolnicze), które są miejscem różnego rodzaju interakcji między ich członkami (ludźmi, roślinami, zwierzętami). Utrata bioróżnorodności zagraża wszystkim, także naszemu zdrowiu. Co ta kwestia powinna znaczyć dla chrześcijan troszczących się o nasz wspólny dom? Katechizm Kościoła Katolickiego daje nam wskazówki (KKK 340). W encyklice Laudato si’ również znajdziemy papieskie przemyślenia na ten temat (LS 32–42).

Ojciec Święty odniósł się do tego tematu podczas spotkania z uczestnikami międzynarodowej konferencji nt. nowej kultury stworzenia dla ochrony bioróżnorodności (21 maja 2022). Mówił o dynamicznej więzi między Stwórcą, człowiekiem i innymi stworzeniami – jest ona przymierzem, którego nie można zerwać bez nieodwracalnych szkód. Życie i historia pokazują, że nie możemy być sobą bez siebie nawzajem i bez innych. W świecie, w którym wszystko jest ze sobą ściśle powiązane, należy określić nowe paradygmaty pedagogiczne, które będą promowane w procesach edukacyjnych, ukierunkowanych na dialog między wiedzą i przyczyniających się do wzrostu kultury troski.

Cytat na 4. dzień Tygodnia Laudato si’ dotyczy konsekwencji nowoczesnego antropocentryzmu. Kryzys ekologiczny nie jest zjawiskiem odizolowanym – związany jest z kryzysami etycznym i społecznym. Papież Franciszek pisze o tym, że nie ma ekologii bez właściwej antropologii oraz podkreśla, że wszystko jest ze sobą połączone, a błędne postrzeganie człowieka i jego miejsca w świecie zaburzyło jego relacje z innymi ludźmi i z naturą. Jeśli nie uznaje się znaczenia człowieka ubogiego, ludzkiego embrionu, osoby niepełnosprawnej, trudno jest usłyszeć wołanie samej przyrody. Papież Franciszek w encyklice niejednokrotnie podkreśla potrzebę zmiany stylu życia, nawrócenia ekologicznego. Wskazuje na zniewolenie obsesyjnym konsumpcjonizmem, któremu poddaje się dziś wielu ludzi. Tymczasem prawdziwie wolni są ci, którzy potrafią sobie postawić granice; dla których mniej znaczy więcej.

Encyklika Laudato si’ jest zachętą do nawrócenia ekologicznego. Papież proponuje chrześcijanom pewne wskazania duchowości ekologicznej wynikające z przekonań naszej wiary – to, czego uczy nas Ewangelia, ma wpływ na nasz sposób myślenia, odczuwania i życia. To nasze powołanie.

Na zakończenie Tygodnia Laudato si’ namawiamy do uważnego rachunku sumienia; do docenienia tego, co mamy; do radowania się prostym życiem, codziennymi drobiazgami. Papież Franciszek podkreśla aspekt radości we wstrzemięźliwości (temat ten poruszaliśmy już na naszym portalu) – nie chodzi przecież o odmawianie sobie wszystkiego, o trudy i cierpienia z tym związane, ale o dostrzeżenie tego, że tak naprawdę potrzebujemy niewiele.

Hasło tegorocznego Tygodnia Laudato si’ brzmiało: „Słuchając i idąc razem”. Na temat słuchania papież Franciszek wypowiedział się 29 maja 2022 r. po modlitwie Regina Coeli: „Umiejętność słuchania, oprócz tego, że jest pierwszym gestem miłosierdzia, jest także pierwszym niezbędnym elementem dialogu i dobrej komunikacji: umieć słuchać, pozwalać innym mówić wszystko, nie ucinać tego co mówią w połowie zdania, umieć słuchać uszami i sercem. Życzę wszystkim, aby wzrastali w tej umiejętności słuchania sercem.”

Niech te słowa zostaną z nami i sprawią, że staniemy się wrażliwsi na potrzeby innych ludzi, na potrzeby całego stworzenia. 

Zachęcamy do śledzenia relacji z Tygodnia Laudato si’ na portalu Święto Stworzenia (https://swietostworzenia.pl/czytelnia/laudato-si/996-7-cytatow-na-7-rocznice-encykliki-laudato-si ) oraz naszych profilach na Facebooku: Święto Stworzenia oraz REFA  #ŚwiętoStworzenia #TydzieńLaudatoSi #MniejZnaczyWięcej

Red. REFA

Za: www.franciszkanie.pl

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży