Uczestnicy przybyli z całej Polski: Pabianic, Warszawy, Nowego Targu, Gorzowa Wielkopolskiego, Krakowa, Kurozwęki i Wrocławia.
Tematem przewodnim spotkania była duchowość Świętego Wincentego a Paulo i jego służba ubogim. Dzień rozpoczynaliśmy Jutrznią, kończyliśmy Apelem Jasnogórskim a codzienna Eucharystia pozwalała nam na głębsze przeżywanie naszej Formacji. Uczestniczyliśmy w interesujących prelekcjach, warsztatach oraz wycieczkach a także oglądaliśmy filmy o tematyce religijnej. Prowadziliśmy dyskusje, dzieląc się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami, refleksjami.
Nad aktywizacją wokalno-instrumentalną uczestników czuwała siostra Iwona Krok SM integrując pokolenia od najmłodszego (lat 14) do najstarszego (lat 84). Na wstępie wysłuchaliśmy wykładów ks. Jerzego Górnego CM na temat: „Co się stało w Châtillon les Dombes” oraz jego relacji z obchodów jubileuszowych w Châtillon z marca tego roku z okazji 400-lecia powstania pierwszego bractwa Miłosierdzia. Wieczorem obejrzeliśmy film „Ojciec Wincenty”.
W środę tematem przewodnim prelekcji było Miłosierdzie Sióstr Miłosierdzia. Prelekcja wygłoszona przez s. Iwonę Krok SM dotyczyła charyzmatu wincentyńskiego w pracy sióstr miłosierdzia na XXI wiek a s. Małgorzata Gaweł SM podzieliła się swoimi doświadczeniami z posługi chorym w ramach tematu „Charyzmat wincentyński, jako balsam dla chorego ciała i poranionej duszy”. Zajęcia zakończyliśmy projekcją filmu „ Jak Bóg da”.
W kolejnym dniu gościliśmy Ks. Marka Owsiaka CM i wysłuchaliśmy jego wykładu na temat „Charyzmatu wincentyńskiego w kontekście historyczno-misyjnym”. Ks. Marek przeniósł nas na Wyspy Salomona prezentując nam filmy dokumentalne ze swojej pracy misyjnej z tego pięknego i egzotycznego zakątka, akcentując jego niezwykłość, ciekawą historię i prostotę życia mieszkańców tej części świata. Wieczorem obejrzeliśmy film Mela Gibsona: „Przełęcz ocalonych”.
Piątek był dniem refleksji. Zwiedziliśmy Zamek w Lipowcu oraz nazistowskie obozy koncentracyjne w Auschwitz-Birkenau, miejscu męczeństwa i śmierci wielu ofiar II Wojny Światowej. Odwiedziliśmy klasztor sióstr karmelitanek bosych w Oświęcimiu, gdzie mieliśmy możliwość w rozmowie z Matką Przełożoną, siostrą Marzeną, poznać życie sióstr w zakonie klauzurowym. Dzień ten obfitujący w kontemplację zakończyliśmy Adoracją przed Najświętszym Sakramentem.
W sobotę uczestniczyliśmy w przeprowadzonych przez Panią Irenę Miturę warsztatach: „Kim jesteś, gdy nikt nie patrzy”, podczas których zgłębialiśmy kwestię kształtowania naszego charakteru pod kątem słów z Pisma Świętego i na podstawie przymiotów Jezusa Chrystusa. W grupach dyskutowaliśmy o najważniejszej cesze chrześcijańskiego charakteru, jaką jest miłość.
Wieczorem w ramach integracji spędziliśmy miło czas przy grillu i wspólnym śpiewie spożywając kiszkę Ludwiki, karczek Wincentego i kiełbasę misjonarską. W ostatnim dniu na zakończenie tegorocznych Dni Formacji Wincentyńskiej Młodzież Wincentyńska zaprezentowała przygotowaną razem z s. Iwoną Krok SM inscenizację słowno-muzyczną pt.: „Wincenty a Paulo – wczoraj, dziś i jutro”.
Na podsumowaniu i podziękowaniu gospodarzom spotkania ustaliliśmy termin następnych Dni Formacji Wincentyńskich. Odbędą się od 12 do 15 lipca 2018 r. Pomimo niesprzyjającej, zmiennej pogody rozjechaliśmy się do domów ze słońcem w sercach i natchnieni charyzmatem wincentyńskm.
Irena Mitura, Ana Badowska, Małgorzata Wasiak