Na wędrówkę „w głąb siebie” do „przestrzeni własnego ducha” po to, by spotkać tam siebie i odkryć na nowo siebie zaprasza w przededniu nowenny do św. Teresy od Jezusa o. Mariusz Wójtowicz OCD z klasztoru w Zawoi pod Babią Górą, autor strony „Dumanie” popularyzującej karmelitańską duchowość. Projekt złożony z codziennych odcinków w formie filmów, ilustrowanych muzyką i obrazami zamieszczanych przez 10 kolejnych dni na stronie internetowej, nosi taki tytuł, jak największe dzieło mistyczki i doktor Kościoła z XVI wieku – „Twierdza wewnętrza”.
Pojawił się już pierwszy odcinek przybliżający życie św. Teresy z Avili. W następnych o. Wójtowicz zamierza opowiedzieć o historii powstania jej dzieła „Twierdza wewnętrzna”, by omówić siedem kolejnych etapów wchodzenia w głąb siebie. Przyznaje, że przygotował projekt, o który bardzo wiele osób go prosiło.
„7 mieszkań poznawania się. 7 komnat odnajdywania Boga. Mieszkanie po mieszkaniu. Komnata po komnacie. Nasze rozważania będą ubogacone pięknymi obrazami, grafikami i muzyką. To artystyczne ukazanie tematów ma pobudzić pragnienie piękna ukrytego w człowieku, w tobie, oraz pragnienie odkrywania piękna, tego wokół ciebie” – zapowiada karmelita i odsyła po szczegóły na stronę https://dumanie.pl/twoja-twierdza-wewnetrzna/
Tam także można wesprzeć materialnie produkcję tej kolejnej serii ewangelizacyjnej zainicjowanej przez zakonnika.
„Fascynująca przygoda, jaką jest życie, odbywa się właśnie pośród twojej codzienności i odbywa się, uwaga, tylko jednorazowo. Dlatego tym bardziej trzeba przeżyć ją dobrze. Ona już nigdy nie wróci” – zachęca autor w filmowym zaproszeniu do wzięcia udziału w duchowej wędrówce ze św. Teresą.
Św. Teresa z Avila, nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką, urodziła się 28 marca 1515 r. w Gotarrendura (Ávila) w Hiszpanii, a zmarła 4 października 1582 r. w Alba de Tormes w Hiszpanii. To mistyczka, karmelitanka, pisarka i teolog życia kontemplacyjnego. Wraz ze świętym Janem od Krzyża jest uważana za reformatorkę zakonu karmelitańskiego. Gałąź zreformowaną nazywa się karmelitami bosymi.
W 1622 r. została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV. 27 września 1970 r. papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła.
rk / Zawoja
KAI