Tuchowie zakończył się Wielki Odpust

Nowenną do Matki Bożej , Mszą Świętą w intencji dobroczyńców klasztoru i bazyliki mniejszej w Tuchowie oraz koncertem Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej zakończył się Wielki Odpust, który trwał od 1 do 9 lipca.

Wieczornej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił o. Witold Radowski, przełożony tuchowskiego klasztoru.

Z okazji odpustu do najsłynniejszego miejsca pielgrzymkowego diecezji tarnowskiej przybyło ponad 70 tysięcy pielgrzymów z Polski i z zagranicy. Obecnych było też pięciu biskupów: arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski, pochodzący rodem z Łękawicy nieopodal Tuchowa, biskup Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, biskup Stanisław Salaterski i biskup Wiesław Lechowicz, biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej oraz Władysław Bobowski, biskup senior diecezji tarnowskiej oraz dwóch infułatów: inf. Adam Koszka i Władysław Kostrzewa.

W ciągu całego tygodnia przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Tuchowskiej modlili się wierni, którzy uczestniczyli w pielgrzymkach strażaków, rolników, pszczelarzy, Rodziny Radia Maryja, chorych, uczestników Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, czy przedstawicieli samorządu terytorialnego. Spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci z udziałem Magdaleny Buczek transmitowało Radio Maryja, a modlitwę uczestników pielgrzymki ludzi pracy, osób pracujących zagranicą i bezrobotnych można było usłyszeć za na falach RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Hasłem tegorocznego Wielkiego Odpustu były słowa „Maryja z nami na drogach nawrócenia”, nawiązujące do tematu przeżywanego obecnie roku duszpasterskiego. Dodatkowo w tym roku świętowano także 1000 lat od wybudowania pierwszej świątyni w Tuchowie, w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się tuchowska bazylika.

Przez cały tydzień, od godziny 5:30 do 19:30, wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty. Codziennie o poranku przybywający na Lipowe Wzgórze mogli uczestniczyć w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, a wieczorem w nieszporach. Stałymi punktem dnia były także koronka do Bożego Miłosierdzia, różaniec na dróżkach i droga krzyżowa. Dni odpustowe kończyły się specjalnymi koncertami w ramach „Wieczorów Maryjnych”, podczas których wystąpiły orkiestry strażackie, Sanktuaryjny Chór Mieszany z Tuchowa, zespół „Testimonium”, Sanktuaryjna Orkiestra Dęta z Tuchowa, zespół „Confessio”, siostry służebniczki oraz bracia postulanci i nowicjusze ze zgromadzenia redemptorystów.

Wierni mogli też uczestniczyć w czuwaniu nocnym młodzieży zakończonym Mszą Świętą, czy nabożeństwie i Eucharystii z modlitwą o uzdrowienie wewnętrzne.

Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, wierni mogli zwiedzać muzeum misyjne i etnograficzne. Można tam zobaczyć m.in. zabytkowe narzędzia rolnicze i przedmioty używane dawniej w gospodarstwie domowym. Co roku dużą atrakcją nie tylko dla najmłodszych pielgrzymów jest ruchoma szopka.

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w diecezji tarnowskiej. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą z 1597 r. Obraz maryjny został koronowany 2 października 1904 r. przez ordynariusza diecezji tarnowskiej bp. Leona Wałęgę.

br. Jerzy Krywult CSsR

Wpisy powiązane

Epitafium ku czci ks. Leona Bemke SAC

Spotkanie przełożonych zakonów, zgromadzeń męskich archidiecezji katowickiej

19-22 listopada: Rekolekcje dla biskupów na Jasnej Górze (zapowiedź)