Trzebnica: Odnaleziona po 256 latach

11 marca 2020 roku około godziny 11.00, podczas prac badawczo-konserwatorskich przy sarkofagu św. Jadwigi, zrządzeniem Bożej Opatrzności, doszło do odkrycia doczesnych szczątków Księżnej Śląska. Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego sarkofag pęka i kruszy się, postanowiliśmy równolegle poszukać miejsca, gdzie spoczywa „drewniana, wyłożona srebrną blachą skrzyneczka z doczesnymi szczątkami św. Jadwigi”?

Taka informacja zawarta była w książce Mauzoleum św. Jadwigi w Trzebnicy autorstwa Romualda Kaczmarka i Jacka Witkowskiego. Prace badawczo-konserwatorskie, pod kierunkiem pani Doroty Wandrychowskiej, konserwatora dzieł sztuki, ruszyły jesienią. Konkretne działania podjęto dopiero na początku lutego. Skoncentrowały się one początkowo na dolnej części sarkofagu. Ustawiono parawan zabezpieczający, odsunięto częściowo ołtarz znajdujący się bezpośrednio przed sarkofagiem i próbowano zorientować się czy tablica fundacyjna jest swego rodzaju wejściem do środka grobowca. Szybko okazało się, że za tablicą pamiątkową fundatorki grobowca opatki Krystyny z Wierzbna Pawłowskiej znajduje się kilkudziesięciocentymetrowa ściana, a za nią, po wprowadzeniu kamery, odkryto pustą przestrzeń. Skorzystano z opinii historyków sztuki m.in. pana Romualda Nowaka, archeologa pana Witolda Wańka oraz pobrano próbki materiału do badań laboratoryjnych. Następnym etapem miałaby być próba wwiertu do górnej części sarkofagu, do czarnej marmurowej trumny, na której spoczywa alabastrowa figura św. Jadwigi. W miejscu tym jednak jest lity mur ceglany, który stanowi zapewne podwalinę pod figurę.  Kamieniarz, pan Kazimierz Durawa, podczas wiercenia, stojąc na postumencie zauważył między butami płytkę trochę innego koloru niż całość marmurowego sarkofagu. Był to fragment piaskowca, pod którym znajdowała się srebrna skrzyneczka w kształcie trumny ze złoconym, precyzyjnie repusowanym herbem, obsypana kawałkami węgla drzewnego i przykryta warstwą gipsu. Urna była w znakomitym stanie, błyszcząca złotem i srebrem bez żadnej korozji. Pod nią odkryto ołowianą tabliczkę z informacją po łacinie, że są to relikwie złożone w sarkofagu w 1679 roku i przeniesione na to miejsce w 1764. Warstwa gipsu zmieszanego z węglem przekonują nas, że od 256 lat nikt tu nie zaglądał.  

Uwzględniając kontekst życia świętej, jej posługę wśród chorych i potrzebujących oraz to, w jakim czasie dla świata zostały odkryte relikwie naszej patronki, Pan Bóg z pewnością daje nam wyraźny znak, aby św. Jadwiga stała się dla świata patronką walki z koronawirusem.

W związku z tym relikwie, na czas trwania epidemii, zostały złożone na wieży trzebnickiej bazyliki, aby każdy kto z daleka dostrzeże wieżę naszej świątyni, miał świadomość, że jest tam nasza księżna i wyprasza oddalenie epidemii.

Zachęcam wszystkich do codziennego odmawiania modlitwy za wstawiennictwem Świętej Jadwigi o oddalenie koronawirusa, która została ułożona specjalnie z tego powodu. (Dostępne są następujące wersje językowe: angielska, niemiecka i hiszpańska). Treść modlitwy wraz z filmem z wieży bazyliki jest udostępniona na stronie i fanpage bazyliki trzebnickiej.

Święta Jadwigo, patronko walki z koronawirusem – módl się za nami!

Za: www.sds.pl

Wpisy powiązane

Biskupi na rozpoczęcie Jubileuszu 2025: Czas łaski, nadziei i pojednania

Kościół w Polsce 2024 – najważniejsze wydarzenia

Ks. prof. Mazurkiewicz: na czym polega dialog Kościoła katolickiego z Unią Europejską?