Towarzystwo Chrystusowe, zgromadzenie zakonne specjalnie powołane dla Polaków za granicami, obchodziło jubileusz 90-lecia istnienia

Na dzień 8 września 1932 r. datowany jest dekret założyciela chrystusowców, Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda powołujący nowe zgromadzenie zakonne – Towarzystwo Chrystusowe dla Wychodźców. Dokładnie 90 lat później, 8 września 2022 r., na wspólnym wyśpiewaniu Bogu Magnificat… i Te Deum… zgromadzili się chrystusowcy w domach w Puszczykowie i Poznaniu.

Najpierw o poranku w puszczykowskim domu chrystusowca-seniora dziękczynną Eucharystię pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Olejnika SChr, przełożonego generalnego, sprawowali najstarsi Współbracia, pamiętający osoby Ojców zgromadzenia, szczególnie Ojca Współzałożyciela Ignacego Posadzego. Wieczorem wspólnotowemu dziękczynieniu w Domu Głównym w Poznaniu przewodniczył abp Stanisław Gądecki pasterz Kościoła poznańskiego i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który też wygłosił okolicznościową homilię.

Nawiązując do odczytanej Ewangelii podkreślił, że nieustanne potrzeba współpracowników w dziele ewangelizacji i że każdy jest do niej wezwany. Przypomniał sylwetkę Prymasa Hlonda i okoliczności powołania przez niego rodziny zakonnej. Nie zabrakło odwołań do jego pism, listów i przemówień. Abp Gądecki przedstawił też niektóre fakty z historii zgromadzenia oraz przywołał modlitwę, którą każdy chrystusowiec zanosi w intencji Polonii i tych, którzy dla niej podejmują różnorodne działania duszpasterskie.

Jubileusz poprzedziły trzy dni przygotowania, poprzez słuchanie reflekcji i konferencji ks. Ryszarda Szymanika SChr, nowo ustanowionego przełożonego Domu Głównego. On też powitał i pozdrowił wszystkich przybyłych gości na uroczystości jubileuszowe w święto Narodzenia NMP.

Poza metropolitą poznańskim w koncelebrze znalazł się biskup polowy Wiesław Lechowicz, który wcześniej przez 10 lat objeżdżał polonijne skupiska na całym świecie jako Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Na wspólne dziękczynienie przybyło licznie duchowieństwo diecezjalne i zakonne, w tym przedstawiciele poznańskich instytucji archidiecezjalnych i proboszczowie katedr w Poznaniu i Gnieźnie oraz chrystusowcy z wielu domów zakonnych i placówek duszpasterskich w kraju i zagranicy. W modlitwę włączyły się siostry misjonarki, wspólnej pracy i Matki Bożej Miłosierdzia oraz bracia Serca Jezusowego, franciszkanie, jezuici, salezjanie, dominikanie i redemptoryści. Nie zabrakło nadto przyjaciół i darczyńców, byłych i obecnych pracowników agend zgromadzenia, przedstawicieli rodzin Współbraci, parafian oraz przedstawicieli wielu instytucji współpracujących. Obecny był także minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu RP ds. Polonii i Polaków Zagranicą oraz przedstawiciele organizacji polonijnych i zaprzyjaźnionych stowarzyszeń religijnych.

Pod koniec liturgii ks. Krzysztof Olejnik SChr, przełożony generalny, podziękował wszystkim za udział we wspólnym dziękczynieniu oraz za różnorodne wspieranie posługi chrystusowców.

Podczas wspólnej agapy w zakonnym refektarzu, która była przedłużeniem modlitwy w kaplicy Domu Głównego i seminarium głos zabrali minister Dziedziczak oraz bp Wiesław Lechowicz. Po okolicznościowych przemówieniach ks. Generał przystąpił do krojenia urodzinowego tortu i rozdzielania go z pomocą kleryków wszystkim przybyłym na jubileuszową uroczystość.

ks. Tomasz Mikulak SChr / Poznań
KAI

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie