Tokarnia: w skansenie „Niedziela ze św. Franciszkiem”

O miejscu zwierząt w dziele stworzenia i o ich towarzyszeniu człowiekowi będzie mowa podczas „Niedzieli ze św. Franciszkiem” organizowanej w ramach cyklu “Rodzinne Niedziele w skansenie”. Wydareznie odbędzie się 6 sierpnia w Parku Etnograficznym w Tokarni. Na uczestników czeka dawka wiedzy i zabawy.

– Wydarzenie rozpocznie Msza św. na placu przed kościołem z Rogowa o godz. 12.00, po której ojciec zakonny z klasztoru franciszkanów z Chęcin, udzieli błogosławieństwa obecnym w skansenie zwierzętom – zapowiada w imieniu organizatorów Beata Ryń, kierownik Działu Marketingu i Promocji.

– Wydarzenie ma na celu przybliżenie tematów związanych z rolą zwierząt zarówno w tradycji, jak i współcześnie. Uczestnicy będą mogli poznać formy ich ochrony w Polsce oraz dowiedzieć się jak zapewnić im właściwą opiekę – dodaje dr Mateusz Wierciński, kierownik Działu Badań Etnograficznych oraz koordynator wydarzenia.

W imprezie zapowiedzieli swój udział przedstawiciele Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Hodowców Królików Rasowych oraz ośrodka „W krainie alpaki” z Tychowa Starego. Kolejny raz weźmie w nim udział Alicja Szebla – Chmiel z ośrodka rehabilitacji zwierząt „PsiaNoga” oraz doktor Maciej Grabiec ze Świętokrzyskiego Centrum Weterynarii, który doradzi, jak udzielać zwierzętom pierwszej pomocy.

O sytuacji zwierząt wolno żyjących opowiedzą pracownicy Fundacji na rzecz Zwierząt „Obok nas”: prezes Karolina Siedlecka- Kowalczewska i dr Anna Studzińska. Jak właściwie pielęgnować domowe psy i koty wytłumaczy Katarzyna Derszniak, specjalistka w zakresie profesjonalnej pielęgnacji i kosmetyki zwierząt. Przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Kielcach opowie o istotnej roli psów policyjnych i zaprezentuje umiejętności jednego ze swoich podopiecznych. Sytuację dzikich zwierząt i formy ich ochrony omówią przedstawiciele Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Odbędzie się konkurs dotyczący rozpoznawania odgłosów dzikich zwierząt, który poprowadzi Dariusz Wiech. Udział zapowiedział także Tadeusz Ptak z ośrodka rehabilitacji dzikich ptaków (Ptasi Azyl) ze Złotej Pińczowskiej.

Dla najmłodszych uczestników wydarzenia Dział Edukacji Etnograficznej MWK przygotował warsztaty muzealne: „Chlewik, stajnia, obora – zwierzątka poznać pora”, „Namaluj zwierzaka” a także konkurs wiedzy o zwierzętach.

dziar / Kielce
KAI

Wpisy powiązane

…a zwłaszcza za masonów, Żydów. Czy tak postępuje antysemita?

Apel Przewodniczącego KWPZM

Wielki Odpust Tuchowski: do Matki Bożej pielgrzymował przew. Konferencji Episkopatu Węgier, bp András Veres