„Prace nad publikacją trwały prawie dwa lata” – powiedział o. Samuel Pacholski, paulin i dyrektor wydawnictwa, w rozmowie z Radiem Jasna Góra: „Jest to książka, nad którą pracowaliśmy prawie dwa lata, mimo, że to drugie wydanie, bo pierwsze ukazało się staraniem wydawnictwa Bernardinum w 2008 r. Ale obecne, drugie, uzupełnione wydanie wymagało właściwie całkowicie nowej redakcji dlatego, że ta książka została poszerzona o wiele rozdziałów, których w pierwszym wydaniu nie ma, a dotyczą najnowszych wyników badań, i także szerszej dokumentacji fotograficznej, której nie odnajdziemy w wydaniu pierwszym”.
Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, pomimo prowadzonych od wielu lat badań naukowych oraz prac konserwatorskich, wciąż kryje w sobie wiele tajemnic.
„Jest świadkiem wiary i historii wielu pokoleń – powiedział prof. Wojciech Kurpik w wywiadzie dla Wydawnictwa Paulinianum – To jest świadectwo przeszłości. Zarówno blizny, które są tym znakomitym, wspaniałym dokumentem tragicznej przeszłości, te wszystkie inne drobne, większe, mniejsze uszkodzenia Obrazu – to wszystko są dokumenty jego przeszłości, i jego znaczenia dla naszej historii”.
Prof. Wojciech Kurpik to konserwator dzieł sztuki, wybitny specjalista w zakresie konserwacji malarstwa tablicowego i drewnianej rzeźby polichromowanej. W latach 1980-2001 jako profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierował Pracownią Konserwacji i Restauracji Malarstwa Tablicowego i Drewnianej Rzeźby Polichromowanej na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP. Od roku 1979, jest członkiem Komisji ds. stałej opieki nad Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.
an/ Radio Jasna Góra
www.radiojasnagora.pl
Zapis rozmowy z prof. Kurpikiem o publikacji i obecnym stanie badań nad Jasnogórską Ikoną odnaleźć można na kanale YouTube Wydawnictwa Paulinianum.