We czwartek 25 listopada 2021 r., 68 osób duchownych, konsekrowanych i świeckich wzięło udział w dorocznym, całodziennym szkoleniu online, adresowanym do ludzi odpowiedzialnych za komunikację w Kościele.
W jaki sposób rzecznicy mogą ulepszyć ze strony Kościoła współpracę z Komisją, mówił Błażej Kmieciak, Przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Opisał także aktualne prace zespołu, którym kieruje.
Z kolei ppor. Anna Michalska, rzecznik prasowy Komendanta Straży Granicznej przedstawiła sposoby radzenia sobie z hejtem, fake newsami i manipulacją dziennikarską w komunikacji z mediami. Słuchacze słowami i oklaskami wyrazili wdzięczność Straży Granicznej za jej służbę.
Prof. ucz. dr hab. Michał Królikowski zdiagnozował błędy prawne ze strony Kościoła co do przypadków pedofilii i wykorzystywania seksualnego.
Swoją wiedzą i doświadczeniem na temat komunikowania się poprzez media tradycyjne oraz social media w permanentnych sytuacjach kryzysowych dzielił się Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.
Prof. ucz. dr hab. Monika Przybysz zaprezentowała najczęściej popełniane błędy w social mediach; uświadomiła zebranym, jak łatwo tą drogą wywołać kryzys.
Jak profesjonalnie pisać zapowiedzi i relacje z wydarzeń, uczył podczas szkolenia red. Radosław Gil, I Zastępca Redaktora Naczelnego Polskiej Agencji Prasowej, a fotograf Andrzej Wiktor określił rolę i techniki fotografowania w pracy rzecznika prasowego.
Szkolenie osób odpowiedzialnych za komunikację w Kościele organizują rokrocznie: o. Jan Maria Szewek OFMConv, prof. UKSW dr hab. Monika Przybysz, ks. prof. UKSW dr hab. Józef Kloch i manager Katarzyna Ferens. Pierwsze warsztaty zostały zorganizowane w 2007 r. w Krakowie.
jms