W dniach 23-24 maja 2022 w Lublińcu-Kokotku odbyło się szkolenie kuratorów diecezjalnych i zakonnych. Z uczestnikami spotkał się także abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Konieczność fachowej pracy ze sprawcami wykorzystania seksualnego osób małoletnich jest – obok konieczności niesienia pomocy osobom pokrzywdzonym – zadaniem niezmiernie istotnym, jeśli chce się zapobiegać recydywie. W tym celu w diecezjach i jurysdykcjach zakonnych zostali powołani kuratorzy duchownych oskarżonych o wykorzystanie seksualne lub skazanych za to przestępstwo. – Celem pracy kuratora jest przede wszystkim pomóc oskarżonemu zrozumieć swoją sytuację i przeżyć ją w duchu wiary oraz pomóc mu zachować nałożone na niego ograniczenia. A po procesie i skazaniu pomóc mu w pracy nad zmianą modelu życia, aby już nigdy nikogo nie skrzywdził – wyjaśnia o. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Kurator, w porozumieniu z przełożonym i w oparciu o profesjonalne kryteria, ustala kodeks zachowań w konkretnych sytuacjach, czyli „plan bezpieczeństwa” (safety plan), którego dotrzymanie później kontroluje.
Właśnie umiejętności budowania takich „planów bezpieczeństwa” dla osób duchownych po wyroku za przestępstwa wykorzystania seksualnego osób poniżej 18 roku życia było poświęcone dwudniowe szkolenie dla kuratorów, które zakończyło się 24 maja br. w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Lublińcu-Kokotku. Wzięło w nim udział blisko 60 kuratorów. Szkolenie zostało sfinansowane przez Fundację Świętego Józefa KEP.