W Wyższym Seminarium Duchownym Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyła się doroczna Franciszkańska Sesja Naukowa, organizowana przez Instytut Studiów Franciszkańskich oraz seminaria franciszkańskie afiliowane do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Z okazji dopiero co zakończonego Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, tematem tegorocznego wydarzenia była „Działalność misyjna polskich franciszkanów w służbie Ewangelii”.
Jak zawsze w spotkaniu wzięli udział bracia klerycy ze swoimi wychowawcami z pięciu południowych prowincji franciszkańskich, prezes Franciszkańskiej Konsulty Misyjnej a także inne osoby konsekrowane i świeckie.
Uroczystej Mszy świętej w kaplicy seminaryjnej pw. Stygmatów św. Franciszka przewodniczył o. Teofil Czarniak OFM, Minister Prowincjalny Bernardynów. W kazaniu wskazał na związek miedzy misyjnością a świętością. Zauważył, że znaczna część franciszkańskich braci wyniesionych na ołtarze to misjonarze, najczęściej męczennicy. Kaznodzieja zachęcił też wszystkich do modlitwy o zapał misyjny dla kolejnych pokoleń franciszkanów.
Następnie w seminaryjnej auli wszystkich przywitał rektor o. Roland Pancerz OFM, po czym nastąpiły odczyty przygotowanych referatów.
Pierwszy referat, o. dr. Tomasza Szymczaka OFMConv (sekretarza generalnego zakonu) pod tytułem: „Franciszkański misjonarz brat Celestyn Muszyński OFMConv.”, odczytany został przez o. Eugeniusza Różańskiego OFMConv. Przedstawił on życiorys brata zakonnego, który poświęcił całe swoje życie posłudze wśród Chińczyków i Japończyków w dalekiej Azji.
Drugi referat autorstwa br. mgr. Zbigniewa Joskowskiego OFMConv. (duszpasterza, historyka-archiwisty, ikonopiśca, biblioterapeuty) pt. „Świątobliwi misjonarze franciszkańscy historycznego terytorium obejmującego obecną Prowincję św. Maksymiliana Marii Kolbego w Polsce” skupił się na przybliżeniu postaci kilku współbraci, którzy żyjąc w zupełnie różnych epokach (w średniowieczu, czasach zaborów czy podczas II Wojny Światowej) tak poświęcali się służbie Ewangelii, że – choć nigdy nie wyniesieni na ołtarze – są przez współbraci uważani za świętych.
Kolejne wystąpienie zostało przygotowane przez o. dr. Placyda Górkę OFM (misjonarza w Tanzanii) i dotyczyło misjonarzy franciszkańskich tejże rodziny zakonnej w Afryce Środkowo-Wschodniej. Referat odczytał o. dr Olgierd Paszkiewicz OFM, wychowawca braci w seminarium Prowincji Wniebowzięcia NMP w Katowicach – Panewnikach. Tekst skupiał się zwłaszcza na początkach i rozwoju misji w Tanzanii, a także obecnych problemach i wyzwaniach stojących przed Zakonem zaszczepionym w tamtej części świata.
Referat o. dr Błażeja Bernard Kurowskiego OFM. pt. „Franciszkanie Prowincji św. Jadwigi w posłudze misyjnej w Azji” nie został odczytany ze względu na nieobecność autora. Natomiast jak pozostałe zostanie dołączony do powstającej publikacji.
W drugiej części sympozjum pierwszy głos zabrał o. dr Aleksander Krzysztof Sitnik OFM, który wygłosił referat pt. Wspomnienia bernardyńskiego misjonarza w Ziemi Świętej o. Norberta Golichowskiego OFM (1848 – 1921). W swoim wystąpieniu gruntownie przybliżył on historię tego wybitnego współbrata, który oprócz posługi misyjnej dwukrotnie pełnił urząd prowincjała.
Kolejną prelekcję noszącą tytuł: „Życie, działalność i obecność bernardynów w Martin Coronado” (Argentyna) wygłosił o. mgr lic. Marceli Ryszard Gęśla OFM. Swoje wystąpienie rozpoczął od szerszego nakreślenia tematyki misyjnej bernardyńskiej Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP. Następnie przystąpił do szczegółowego przedstawienia historii braci na argentyńskiej ziemi, którzy niestrudzenie pełnią tam posługę (przede wszystkim wśród Polonii) od ponad siedemdziesięciu lat.
Ostatnie wystąpienie pt. „Misje franciszkańskie na łamach czasopisma „Missye Katolickie” wygłosił p. mgr Szymon Wilk, historyk.
br. Robert Kozielski, asystent prowincjalny ds. misji