Słowo Boże w tym dniu głosił o. Wojciech Popielewski OMI, Mistrz Nowicjatu. W homilii skierowanej do licznie zebranych wiernych mówił: Przychodzimy na Święta Górę, aby oddać cześć Chrystusowi Ukrzyżowanemu. Przybywamy, by tutaj kształtować nasze człowieczeństwo. Tu się go uczymy, Święte Drzewo Krzyża, zapuszcza korzenie w każdym pokoleniu, aby nam otwierać niebo. Patrzymy na ukrzyżowanego Chrystusa. On nas kocha. Gdy Krzyż stanął na Golgocie, otwarło się niebo. Z tajemnicy śmierci zrodziło się nowe człowieczeństwo. Uczymy się tutaj odwagi, aby nie godzić się na kulturę odrzucenia, nie dać się obojętności, by umieć zapłakać z płaczącymi. Dziś chcemy sobie obiecać pociechę przez obecność w rodzinach, z chorymi, cierpiącymi, odrzuconymi. Bo to Bóg pierwszy przychodzi do nas z pocieszeniem. Przywołując słowa św. Jana Pawła II, kaznodzieja zwrócił się do chorych obecnych w bazylice świętokrzyskiej: Drodzy chorzy! Wielką wartość mają wasze modlitwy, wasze cierpienie, ofiarujcie je za Kościół, świat, za misje, wasze cierpienie nigdy nie jest niepotrzebne.
W tym roku doroczny odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego został poprzedzony wystawą Rękopisu Kazań Świętokrzyskich z I. poł. XIVw. ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie. Blisko 3 tys. pielgrzymów i turystów obejrzało Kazania Świętokrzyskie, które w dniu 13 września były wystawione w zakrystii bazyliki świętokrzyskiej.
Tegoroczne obchody odpustu rozpoczęły się w niedzielę 14 września. Głównej sumie odpustowej o godzinie 12.00, która była celebrowana na błoniach świętokrzyskich, przewodniczył i wygłosił homilię J.E. Ks. Biskup Kazimierz Ryczan z Kielc. Uroczystą Eucharystię uświetnił chór „Sabbaton” z Bielin. Dzień rozpoczęcia odpustu był zarazem dniem dorocznej pielgrzymki parlamentarzystów, władz wojewódzkich i samorządowych województwa świętokrzyskiego. W dniu inauguracji odpustu, wieczorem o godzinie 21.00 w bazylice rozpoczęło się Ogólnopolskie Modlitewne Czuwanie Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana panów, na które przybyło ponad tysiąc uczestników z całej Polski. Eucharystii o północy przewodniczył Ks. Biskup senior Edward Frankowski z Sandomierza.
W środę, w piątym dniu trwania odpustu, do wspólnej modlitwy na godzinę 12.00 i 18.00 zaprosiliśmy małżonków oczekujących potomstwa i rodziców z małymi dziećmi. Na zakończenie Mszy Świętej odmawiając specjalne modlitwy, polecaliśmy Panu Bogu przybyłych rodziców wraz z dziećmi i prosiliśmy o wszelkie łaski dla oczekujących potomstwa.
W czwartek 18 września już tradycyjnie modliliśmy się za kapłanów oraz o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Eucharystii o godzinie 12.00 przewodniczył i wygłosił homilię J.E. Ks. Bp Jacek Pyl OMI, sufragan diecezji symferopolskiej na Ukrainie. Eucharystia była poprzedzona konferencją nt. powołania, którą wygłosił Ks. kan. dr Jan Biedroń, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu oraz Wikariusz Biskupi ds. Duchowieństwa diecezjalnego. 50 kapłanów z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej, dziękowało za dar powołania.
Piątek 19 września, był poświęcony młodzieży. Na wspólną modlitwę przybyła młodzież z okolicznych miejscowości wraz z katechetami i wychowawcami. Szczególnie modliliśmy się w intencji tegorocznych maturzystów, którzy przybyli na Święty Krzyż, aby prosić o wszelkie łaski i dary Ducha Świętego na czas egzaminów maturalnych. Tego samego dnia wieczorem, przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej, o godzinie 20.00 rozpoczęło się tradycyjne Świętokrzyskie Nocne Czuwanie, które było animowane przez członków Akcji Katolickiej z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej. Ponad tysiąc członków i sympatyków tego ruchu u stóp Świętej Relikwii modliło się o pokój na świecie, o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz w intencji naszej Ojczyzny.
Natomiast w sobotę 20 września modliliśmy się wraz z rolnikami, ogrodnikami, sadownikami, plantatorami truskawek. Głównej sumie o godzinie 12.00 przewodniczył i wygłosił homilię J.E. Ks. Biskup Jacek Pyl OMI, sufragan diecezji symferopolskiej na Ukrainie. Wśród licznie obecnych kapłanów był ks. prałat Mieczysław Murawski, diecezjalny duszpasterz rolników z diec. sandomierskiej. Na wspólną modlitwę przybyli przedstawiciele z gminy Nowa Słupia oraz z gminy Bieliny przynosząc ze sobą dożynkowe wieńce: z Serwisu, Baszowic, Cząstkowa oraz z Kakonina, Czaplowa-Zofiówki, Napękowa. Obecne były także panie w strojach ludowych z Huty Starej.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy w minionym tygodniu nawiedzili nasze świętokrzyskie sanktuarium, aby Bogu w tajemnicy Krzyża zawierzać swoje dziś i jutro. Było nas bardzo wielu… dzieci, młodzież, starsi, rodzice, kapłani, rolnicy, chorzy… dziękujemy za dar wspólnej modlitwy… wielu z pielgrzymów w tych dniach skorzystało z sakramentu pokuty i pojednania… to dowód na to, że Pan Bóg swoją łaską, miłością miłosierną na tej Górze dotyka wielu serc, które odnajdują drogę do Źródła prawdziwej Miłości i Pokoju…