15 tras prowadziło uczestników XXIII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2022”. To największe wydarzenie turystyczno-pielgrzymkowe w kraju skierowane do pielgrzymów diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej oraz do wszystkich chętnych. W wydarzeniu wzięło udział ponad 2 tys. osób.
W tym roku przebiegał on pod hasłem „Krzyż znakiem jedności i pokoju”. Motto nawiązywało do sytuacji na Ukrainie oraz stanowiło zachętę do modlitwy w intencji pokoju.
Uczestnicy wydarzenia mieli do dyspozycji 15 tras – każdy mógł znaleźć odpowiedni dla siebie dystans i stopień trudności. Najkrótsza trasa miała jedynie dwa kilometry, a zatem była odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi. Najbardziej doświadczeni wybierali liczącą ok. 40 km trasę, prowadzącą głównym pasmem Gór Świętokrzyskich, która zaczynała się pod kościołem św. Wojciecha w Kielcach.
Trasy miały swoje nazwy, jak Widokowa, Zbójecka, Benedyktyńska, czy Dworska. Pielgrzymom towarzyszyli przewodnicy PTTK, którzy opowiadali o mijanych ciekawostkach przyrodniczych i historycznych.
Bp Jan Piotrowski podkreślał w homilii, że wydarzenie łączy w sobie dwie wartości – umiłowanie przyrody i Ziemi Świętokrzyskiej oraz pogłębianie własnej duchowości i poznawanie tajemnicy Krzyża, złączone z najstarszym sanktuarium w Polsce.
Superior klasztoru na Świętym Krzyżu o. Marian Puchała wyrażał radość z powodu tak licznej grupy pielgrzymów. – Dziś gościmy i uczestników Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego i skautów Europy i wielu indywidualnych turystów. To cieszy, że klasztor z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego przyciąga tak wiele osób – mówił.
Od samego początku, tzn. od 2000 roku, ideą rajdu jest pielgrzymowanie do relikwii na Świętym Krzyżu. Pierwszy rajd
został zorganizowany z inicjatywy śp. biskupa Kazimierza Ryczana oraz grupy przewodników świętokrzyskich.
Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy uważany jest za największe wydarzenie turystyczno-religijne w Polsce. Jak
informuje ks. Jacek Kopeć, diecezjalny koordynator Rajdu, w szczytowym okresie, np. w 2014 r. uczestniczyło w nim ponad 5100 osób. W Rajdzie rokrocznie idą dzieci, młodzież i starsi.
Przez ostatnie dwa lata Rajd odbywał się w formie sztafetowej, ze względu na obostrzenia, które były wprowadzone z powodu pandemii. W tym roku organizatorzy wrócili do pierwotnej formuły.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założone zostało z inicjatywy Bolesława Chrobrego w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
dziar, apis / Święty Krzyż
KAI