Liturgiczne wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w świątyni Jerozolimskiej 21 listopada jest Świętem Patronalnym Zgromadzenia Panien Ofiarowania NMP, popularnie zwanym Zgromadzeniem Sióstr Prezentek.
W tym roku uroczystą Mszę świętą o godz. 18.00 w Kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie celebrował J.E. KS. BP DAMIAN MUSKUS OFM, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.
Przed Mszą świętą uczniowie klas pierwszych Publicznego Gimnazjum nr 53 Sióstr Prezentek w Krakowie złożyli swoje ślubowanie. Zgromadzenie oraz Pierwsza w Polsce Szkoła dla dziewcząt zostały założone przez Sł. B. Zofię Czeską na początku XVII wieku w Krakowie.
Sługa Boża Matka Zofia z Maciejowskich Czeska urodziła się w Polsce w roku 1584. Jej rodzice należeli do średnio zamożnej szlachty małopolskiej zamieszkującej ziemię krakowską i sandomierską. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem w młodym wieku, mając 16 lat, wyszła za mąż za Jana Czeskiego. Małżeństwo to trwało zaledwie 6 lat. W 22 roku życia owdowiała. Dalsze swe życie poświęciła pełnieniu dzieł miłosierdzia, zwłaszcza osieroconym i pochodzącym z ubogich rodzin dziewczętom. Z własnych funduszy zorganizowała dla dziewcząt w latach 1621-1627 w swoich domach przy ulicy Szpitalnej 18 w Krakowie instytut wychowawczy pod nazwą Dom Panieński Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny zwany także Domem Sierocym. Była to pierwsza w Polsce formalnie zorganizowana szkoła żeńska. W tym czasie nie było szkół dla dziewcząt. Panny z bogatszych rodzin mogły mieć prywatnego nauczyciela lub też były oddawane na dwory albo do klasztorów. Natomiast dziewczęta pochodzące z uboższych rodzin i sieroty takich możliwości nie miały.
Pragnąc zapewnić trwałość swemu dziełu Sługa Boża podjęła starania o nadanie instytutowi charakteru formalnego zgromadzenia zakonnego, którego głównym zadaniem miało być nauczanie i wychowanie dziewcząt. W czasach w jakich żyła była to rzecz prawie nowa, gdyż zgromadzenia zakonne o charakterze czynnym tzn. o ślubach prostych i bez ścisłej klauzury papieskiej zaczęły dopiero powstawać w Kościele. Bóg odwołał do wieczności Sługę Bożą w trakcie organizacji Zgromadzenia. Zmarła w opinii świętości 1 IV 1650 roku. Została pochowana w parafialnej świątyni – w Kościele Mariackim w Krakowie.
27 czerwca 2011 roku Ojciec święty Benedykt XVI wydał Dekret potwierdzający heroiczność cnót Sł. B. Zofii Czeskiej. Obecnie prowadzony jest proces dotyczący uznania nadzwyczajnej łaski uzdrowienia za jej wstawiennictwem.
Źródło: Siostry Prezentki