Święto Patronalne Sercanów

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest równocześnie świętem patronalnym Księży Sercanów. W roku 2022 w Stadnikach, oprócz powyższego, zgromadził członków polskiej Prowincji jeszcze jeden powód. Rok ten jest jubileuszowy. Minęło już 75 lat od momentu założenia Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Sercanów.

Więcej materiałów na temat tego ważnego wydarzenia można znaleźć w publikowanych wcześniej materiałach: ► List Księdza Prowincjała Sławomira Knopika SCJ w związku z rokiem jubileuszu, który równocześnie programuje tegoroczne obchody; ► Droga do narodzin polskiej Prowincji Sercanów –  artykuł ks. Andrzeja Sawulskiego SCJ; czy ► materiały archiwalne zebrane przez ks. Zdzisława Hubera SCJ.

24 czerwca 2022 o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusowego zebrało się wielu przedstawicieli sercańskich wspólnot. To drugi etap jubileuszowego świętowania w tym roku. „Będzie to spotkanie skoncentrowane na braterskiej jedności, która, bez względu na liczebność Prowincji, powinna być „harmonijna” i zachęcająca do budzenia nowych powołań. Warto więc o nią dbać na co dzień, ale zwłaszcza przy takich okazjach jak Jubileusz” jak podkreślił ks. Prowincjał w swoim liście zapowiadającym tę uroczystość.

Mszy świętej przewodniczył ks. biskup Józef Wróbel SCJ. Przy ołtarzu towarzyszyli mu: ks. Artur Sanecki SCJ, Radny generalny przywożący pozdrowienia od Generała Zgromadzenia, ks. Prowincjał Sławomir Knopik SCJ, Radni prowincjalni, ks. Władysław Majkowski SCJ, który wygłosił okolicznościowe kazanie i wielu współbraci reprezentujących różne wspólnoty sercańskie przybyłych na tę podniosłą uroczystość.

Ks. Prowincjał witając wszystkich zebranych rozpoczął od słów wypowiedzianych kard. Karola Wojtyłę (świętego papieża Jana Pawła II) właśnie tutaj w Stadnikach 11 czerwca 1978 r. „Jesteście potrzebni jako Zgromadzenie Najśw. Serca Jezusowego. Jesteście potrzebni. Potrzebny jest wasz charyzmat. Potrzebna jest wasza duchowość, potrzebna jest wasza posługa… Jesteście potrzebni ze względu na to, że charyzmat waszego Zgromadzenia, że wasze powołanie odpowiada potrzebom każdego ludzkiego serca. Dlatego prosimy was, ażebyście służyli ludzkim sercem, każdemu i wszystkim. Prosimy was, abyście w serca polskie wprowadzili tajemnicę tego Serca, które jest źródłem życia i świętości”. Te słowa ciągle powinniśmy brać do siebie, bo jesteśmy dziedzicami tego charyzmatu, podkreślił ks. Prowincjał. I kontynuował „To od nas zależy czy to Najśw. Serce Jezusa będzie kochane i czczone, w dużej mierze od nas. Czy między nami będzie szanowane i czczone. Czy będziemy niestrudzenie szli na cały świat i dawali poznać tę miłość Najśw. Serca. Dzisiaj razem jako wspólnota prowincjalna chcemy podziękować temuż Sercu za 75 lat. Za to, że Kościół na nas liczy. Za to, że Najśw. Serce Jezusa daje nam siłę. To nasze dzisiejsze spotkanie przeżywamy razem z Najśw. Sercem Jezusa w Jego cudowną uroczystość. Chcemy się tym ucieszyć. Że jesteśmy we wspólnocie. Że jesteśmy razem. Że ciągle chcemy ze sobą być i ten charyzmat umacniać w sobie i tym charyzmatem się dzielić”. W dalszej części ks. Prowincjał przywitał wszystkich przybyłych poczynając od wyżej wymienionych.

Ks. Władysław Majkowski SCJ swoje kazanie oparł na czterech punktach/wymiarach na jakich opiera się każde nasze spotkanie z Panem Bogiem na modlitwie a w szczególności na Eucharystii. Pierwszym jest oddanie Bogu czci i hołdu. Drugim jest wdzięczność oddawana Bogu. Trzecim wymiarem jest przepraszanie Boga. Czwarty filar to prośba zwrócona do Boga. „Tą szczególną okolicznością naszej uroczystej celebracji jest dziś siedemdziesięciopięciolecie istnienia naszej Prowincji. I chociaż nas powinny ożywiać wszystkie cztery wymiary modlitwy, to niewątpliwie na czoło wysuwa się jej wymiar dziękczynny. Chcemy dziękować Bogu za wszelkie łaski jakie doświadczyli nasi współbracia, którzy stali u początków dzieła jakim jest polska Prowincja Księży Najświętszego Serca Pana Jezusa, a którzy, jak głęboko wierzymy, dzisiaj cieszą się już wieczną radością u Boga, który jest ich nagrodą” zaznaczył przypominając celebrowany Jubileusz. W dalszej części kaznodzieja pokazał w numerach stan jaki był u początków Prowincji i stan obecny. Podkreślił, że musimy wyśpiewać z całego serca pieśń dziękczynienia za wszystko czym Bóg obdarzył Zgromadzenie Księży Sercanów. Zwrócił również uwagę na to, że nasza wdzięczność musi się również zwrócić do Dobroczyńców, którzy tak hojnie nawet wśród wielu wyrzeczeń pomagali rozwijać się tej polskiej Prowincji.

Poniżej można będzie się ► zapoznać z tym świątecznym kazaniem dotyczącym tego historycznego wydarzenia.

Bezpośrednio po zakończeniu Mszy świętej wszyscy obecni na kolanach pochylili się przed wystawionym Najśw. Sakramentem w Nabożeństwie Uwielbienia. Całe nabożeństwo posuwało się realizując pięknie ułożone etapy naszej modlitwy w ten świąteczny dzień: Uwielbienie, Przeproszenie, Dziękczynienie, Prośby, Litania do NSPJ i końcowe Błogosławieństwo, które ma nas umacniań do kontynuowania dzieła głoszenia miłości otwartego Serca Jezusowego na całym świecie.

Dalszym etapem wspólnego świętowania był wspólny posiłek. Po czym w auli Seminarium mieliśmy okazję poopowiadania sobie o czasach przeszłych i wizjach przyszłości. Tematem była „Historia przez ludzi pisana” a poprzez fale tego tematu poprowadzili nas ks. Łukasz Ogórek SCJ i ks. Adam Pastorczyk SCJ. Osoby opowiadających zostały uwiecznione na fotografiach. Przedzieraliśmy się przez wody historii poczynając od początków wizyty Ojca Założyciela w Polsce, gdy jechał do Finlandii i wiele historii z tym związanych, poprzez trudy powstawania Prowincji co również można przeczytań w nowo wydanej pozycji pod redakcją ks. Kazimierza Sławińskiego SCJ przybliżającą nam korespondencję między Polską i Rzymem, aż po wspomnienia różnych kluczowych osób i wydarzeń na powstających parafiach.

Na samym końcu była okazja w zajrzenie w przyszłość poprzez zapoznanie się w rozwijający się prowincjalny projekt „Archipelag – Wyspy Wolne od Przemocy” zaprezentowany przez ks. Michała Olszewskiego SCJ.

Naładowani tyloma pozytywami i faktami historycznymi uczestnicy mogli rozjechać się na swoje placówki mogąc zapoznać innych z dziełami dokonywanymi w polskiej Prowincji Księży Sercanów.

ks. Zdzisław K. Huber SCJ

Za: www.scj.pl

Wpisy powiązane

6 stycznia to dzień pamięci o polskich misjonarzach

Paulini: Już jutro, 6 stycznia, rozpoczęcie Nowenny do św. Pawła I Pustelnika

Abp Galbas na modlitwie z braćmi z Taizé: zazdrościmy Paryżowi, ustawiamy się w kolejce