Święto Młodzieży na Górze Świętej Anny

W dniach od 18 do 23 lipca w Górze Świętej Anny odbywało się 26 Święto Młodzieży. Hasło przewodnie wydarzenia brzmiało: Przejrzyj! Ojcowie franciszkanie, gospodarze miejscowego duszpasterstwa młodzieży i powołań, zaprosili młodzież do przypatrzenia się swojej relacji do Boga i bliźniego i ponownego odkrycia sensu spotkania z Panem i drugim człowiekiem.

Spotkanie koncentrowało się wokół codziennej Eucharystii, podczas której głoszone były homilie dotyczące fundamentów wiary chrześcijańskiej: wiary w Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego. Dzień wieńczyły natomiast nabożeństwa, podczas których sama młodzież zachęcana była do wykonywania gestów wiary.

Poza tym, Święto Młodzieży było okazją spotkania ciekawych gości. W tym roku odwiedziły nas Małe Siostry Jezusa, pan Grzegorz Czerwicki, siostry elżbietanki z Nysy i siostry franciszkanki z Lasek. Spotkania sprawiły, że Święto Młodzieży stało się tyglem charyzmatów, gdzie każdy mógł doświadczyć w jak rozmaity sposób Bóg działa w Kościele.

Do młodzieży kierowali słowo także konferencjoniści, którzy zapraszani byli każdego dnia, aby przybliżyć młodym sprawę godności człowieka, życia modlitwy, relacji międzyludzkich i życia w Kościele.

Środa była tradycyjnie dniem odprawiania dróżek kalwaryjskich po annogórskiej kalwarii. Dzięki temu młodzi mogli doświadczyć wielowiekowej tradycji związanej z tym miejscem, a także fizycznie współodczuwać z męką naszego Zbawiciela.

Święto Młodzieży to także czas zabawy i integracji. Pomagała temu grupa integracyjna, animująca zabawy w czasie wolnym. Wszyscy uczestnicy zaproszeni byli do pracy w małych grupach. Natomiast wieczorami każdy mógł bawić się na koncertach zaproszonych zespołów (GGDuo, NSA, Podzamek Boys). Jednego wieczora na scenie gościł Teatr Arka z Wrocławia, w spektaklu „Momo”.

Tegoroczne Święto Młodzieży przebiegło bez przeszkód. Ankieta zwrotna, którą wypełnili uczestnicy świadczy o tym, że wydarzenie na Górze Świętej Anny wciąż spełnia oczekiwania młodych ludzi, którzy szukają tu przestrzeni do modlitwy, rozwoju intelektualnego oraz integracji z rówieśnikami. Znajdują to nie gdzie indziej, jak właśnie tu, pod płaszczem babci Pana Jezusa, świętej Anny.

o. Bazyli Baucza
duszpasterz młodzieży na Górze Świętej Anny

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle