Św. Krzyż: ok. 150 wykonawców wzięło udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej

Ponad 150 wykonawców – chóry, soliści, zespoły śpiewacze i ludowe – zakwalifikowało się Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Pokutnej i Pasyjnej, którego finał miał miejsce dzisiaj w bazylice na Świętym Krzyżu.

Jak poinformowała Katarzyna Cedro, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach i członkini konkursowego jury – celem wydarzenia była popularyzacja religijnych utworów o tematyce pasyjnej oraz zawartych w nich wartości chrześcijańskich. Podkreślała bardzo wysoki poziom wykonań i unikatową atmosferę pasyjną, panującą podczas koncertu w bazylice mniejszej na Świętym Krzyżu.

Konkurs odbył się w czterech kategoriach. Jury oceniało dobór repertuaru, poziom wykonawczy, interpretację pieśni oraz ogólny wyraz artystyczny. Dolna granica wieku uczestników wynosiła 10 lat

Grand Prix konkursu otrzymała Marcelina Bidzińska z miejscowości Dąbrowa koło Kałkowa w powiecie starachowickim. Wykonała utwór „Stała Matka Bolejąca” z repertuaru Piotra Rubika i „Tam na wzgórzu” z repertuaru Beaty Bednarz. Jak tłumaczyła, bardzo ceni sobie te utwory i ich autorów.

W kategorii solista pierwsze miejsce zajęła Natalia Smolarczyk, a w kategorii zespół wokalny – Nicola Walczyk i Wojciech Kołodziejczyk. Najlepszym zespołem śpiewaczym wybrano zespół „Chełmowianie”, a w kategorii chóry pierwsze miejsce zajęli „Masłowianie” z Masłowa.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Miasto i Gmina Nowa Słupia.

– To pierwszy po pandemii przegląd pieśni pasyjnych i pokutnych. To wydarzenie o ugruntowanej renomie, także ze względu na miejsce, w którym się odbywa. Warto tu przyjechać, ponieważ te utwory brzmią tutaj wyjątkowo – powiedział burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior.

Organizatorami VII Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Pokutnej i Pasyjnej na Świętym Krzyżu byli: Miasto i Gmina Nowa Słupia, Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki w Rudkach.

dziar/KAI

Wpisy powiązane

W przymierzu z Maryją – czuwanie modlitewne Ruchu Szensztackiego

80. rocznica męczeńskiej śmierci s. Marii Gabrielis von Ballestrem

Michalici: Brylantowy jubileusz ks. Mariana Guzika