Św. Franciszek z Asyżu na wielkim ekranie

Franciszek z Asyżu należy do tych świętych katolickich, którzy zyskali popularność szeroko poza kręgiem Kościoła. Jest bohaterem niezliczonych książek, obrazów, dzieł muzycznych, teatralnych i filmowych. Jak wiemy, często zbytnia popularność nie służy prawdzie i także życie Franciszka stało się źródłem rozmaitych legend, przeinaczeń i stereotypów. Jednak to, co ważne, to fakt, że ten niezwykły święty fascynuje i odbiera należną mu cześć tak wśród wiernych, jak i ludzi spoza Kościoła. Jest jednym z najbardziej lubianych katolickich świętych wśród wyznawców prawosławia, zajmowali się nim protestanci, a nawet ateiści. Przełożyło się to m.in. na wiele obrazów filmowych, poświęconych Asyżaninowi.

W kinematografii postać Franciszka obecna jest od dawna, a filmów, które o nim opowiadają, jest naprawdę sporo. We Włoszech filmy o św. Franciszku zaczęto kręcić bardzo wcześnie. Pierwszym był zrealizowany już w roku 1911 dla wytwórni Cines obraz Enrica Guazzoniego „Il poverello d’Assisi”, drugim – siedem lat później – „Fratello sole” (1918) Ugo Faleny.

Wiele z obrazów filmowych poświęconych św. Franciszkowi z Asyżu powiela stereotypy czy nawet rodzi w odbiorcach nieprawdziwy obraz Asyżanina. Warto jednak zwrócić uwagę także na dobro, jakie za sobą niosą nawet te nie do końca wierne źródłom dzieła. Instytut Studiów Franciszkańskich zaprasza do wyruszenia w filmową podróż ze św. Franciszkiem. W najbliższych miesiącach na stronie internetowej Instytutu www.isf.edu.pl postać Asyżanina będzie przybliżana właśnie z pomocą dziesiątej muzy. Odniesieniom do wybranych filmów o św. Franciszku towarzyszyć będą recenzje, przygotowane z dbałością o szczegóły i poruszające wszystkie aspekty przywołanych obrazów filmowych.

Pierwszy odcinek filmowej przygody ze św. Franciszkiem już wkrótce! Zapraszamy!

Za: www.isf.edu.pl

Wpisy powiązane

Poznań: Inauguracja Roku Jubileuszowego 800-lecia Pieśni Słonecznej

Statystyki: Miniony rok w Kalwarii Zebrzydowskiej

Chrystusowcy: Uroczystość wybudzenia i pobłogosławienia największego dzwonu na Pomorzu Zachodnim