Home WiadomościZ kraju Sulisławice: Zgromadzenie Zmartwychwstańców świętowało „Dzień założenia”

Sulisławice: Zgromadzenie Zmartwychwstańców świętowało „Dzień założenia”

Redakcja

„Dzień założenia”, przypadający co roku na 17 lutego, świętowało Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach.

Podczas uroczystej Mszy św. dziękczynnej księża zmartwychwstańcy, posługujący 71 lat jako kustosze w sanktuarium maryjnym, odnowili swoje śluby zakonne.

Uroczystości przewodniczył o. Daniel Szkuber CR, który w swej homilii zauważył, że uroczystość ta stanowi okazję powrotu do pierwotnych inspiracji życia w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie.

– Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia zapragnął tej wyłączności, czyli miłości względem Boga. Miłości, która jak mówi charyzmat zgromadzenia, jest odpowiedzią na przeogromną miłość Boga, jaką zostaliśmy obdarowani. Ona też ośmiela nas, zachęca do zaryzykowania i pozostawienia wszystkiego dla nowego życia z Jezusem, do umierania dla samego siebie, a życia z Nim, do życia zmartwychwstaniem już tu na ziemi oraz do zachęcania do takiej postawy całego społeczeństwa – mówił kaznodzieja.

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele parafii wyrazili swoją wdzięczność za posługę księży zmartwychwstańców, którą pełnią jako kustosze od 1951 r. w sanktuarium maryjnym i za opiekę duszpasterską w sulisławskiej parafii.

Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa założył 17 lutego 1836 roku w Paryżu Bogdan Jański. Celem wspólnoty jest dążenie do zmartwychwstania społeczeństwa poprzez głoszenie Misterium Paschalnego, głównie w kościelnych apostolatach i przez wychowanie chrześcijańskie.

Zmartwychwstańcy pracują w parafiach i instytucjach, w kilkunastu krajach świata: Australii, Austrii, na Bermudach, w Boliwii, Brazylii, Bułgarii, Białorusi, Kanadzie, Niemczech, Polsce, Słowacji, Ukrainie, USA, we Włoszech i Ziemi Świętej.

Do Sulisławic zmartwychwstańcy przybyli 8 grudnia 1951 r. na mocy decyzji ówczesnego biskupa sandomierskiego Jana Kantego Lorka. Pierwszym sulisławskim proboszczem, wywodzącym się ze Zgromadzenia Zmartwychwstańców został o. Tadeusz Świtek CR, który przybył na nowe miejsce posługi z dwoma braćmi pomocnikami – Stanisławem Bąbą i Klemensem Kłosowskim.

Przedmiotem kultu sanktuarium w Sulisławicach jest cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej. Namalowany dwustronnie na desce przedstawia płaczącą Matkę Bożą wraz z cierpiącym Synem. Na awersie widoczna jest głowa Chrystusa na chuście św. Weroniki.

Obraz znajduje się w sanktuarium od 1610 r. Umieszczony jest w głównym ołtarzu kościoła. Zasłynął licznymi uzdrowieniami, jakie spowodował. Koronacja obrazu odbyła się 8 września 1913 r. Dokonał jej ordynariusz bp Marian Ryx. W czasie czwartej pielgrzymki do ojczyzny Jan Paweł II poświęcił w Radomiu nowe korony obrazu. Powtórnej koronacji dokonał nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk 7 lipca 1991 r. w Sulisławicach.

apis / Sulisławice
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda