Suicydologia – studia podyplomowe na Akademii Ignatianum w Krakowie

Od roku w archidiecezji łódzkiej funkcjonuje duszpasterstwo i strefa wsparcia Papageno Team, którego duszpasterzem jest ks. Jarosław Magierski – wikariusz parafii pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi. Dzięki współpracy z różnymi stowarzyszeniami i wspólnotami oraz uczelniami, pomoc dociera do co raz większej ilości osób potrzebujących tej pomocy.Nnawiązano także współpracę z Akademią Ignatianum w Krakowie, czego efektem są studia podyplomowe z suicydologii.

– Zachęcamy i zapraszamy wszystkich, którzy mają ukończone co najmniej studia I stopnia, szczególnie osoby zajmujące się ochroną zdrowia psychicznego (psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci), przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, osoby pracujące w sektorze zdrowia publicznego, pedagogów nauczycieli, katechetów, duchownych, siostry zakonne, osoby pracujące z trudną młodzieżą, wychowawców placówek opiekuńczo-wychowawczych do podjęcia studiów na kierunku suicydologia – tłumaczy ks. Jarosław Magierski.

Studia prowadzone są w Instytucie Psychologii Ignatianum (Akademia Ignatianum w Krakowie jest wyższą uczelnią katolicką z prawami państwowymi prowadzoną przez Prowincję Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego). Studia te mają na celu przedstawienie problemu samobójstwa w obrębie współczesnej nauki o człowieku. Dzięki swojemu innowacyjnemu oraz interdyscyplinarnemu profilowi umożliwiają one opanowanie konkretnej, zarówno praktycznej, jak i teoretycznej usystematyzowanej wiedzy z obszaru zachowań autodestruktywnych, prób samobójczych i samobójstw dokonanych oraz profilaktyki zachowań suicydalanych.

– Dzięki zdobytej wiedzy i kompetencjom absolwenci będą mogli skutecznie wspomagać dzieci, młodzież i osoby dorosłe w sytuacjach związanych z zagrożeniem autodestrukcją i samobójstwem. Podczas studiów kładziony będzie nacisk na zagadnienia praktyczne z zakresu psychologii, prewencji, prawa, kryminologii, pracy socjalnej oraz etyki, co umożliwi kompleksowe podejście do problematyki, związanej ze śmiercią samobójczą. Ogromnym potencjałem studiów jest fakt, że wiele zajęć prowadzonych jest w oparciu o ‘case study” – studium przypadku, co pozwala łączyć wiedzę teoretyczną z praktyką. Absolwenci studiów uzyskają wiedzę i umiejętności o projektowaniu działań pomocowych na rzecz osób zagrożonych ryzykiem suicydalnym, zapoznają się z objawami związanymi z syndromem presuicydalnym. Dodatkowo słuchacze zostaną zaznajomieni z programami profilaktycznymi obejmującymi tą tematykę – dodaje duszpasterz.

Studia przyczyniają się do poszerzenia i doskonalenia kompetencji w różnych zawodach, gdzie wymagana jest m.in. umiejętność kontaktu z osobami w kryzysie. Program studiów podyplomowych Suicydologia obejmuje wiele obszarów tematycznych – prewencję, interwencję kryzysową, postwencję i nauki penalne, prawo, czy wiktymologię. W czasie studiów słuchacze poszerzą wiedzę z zakresu psychologii i uzupełnią wiadomości związane z problematyką działań autodestrukcyjnych w różnych grupach wiekowych.

– Zależy nam (duszpasterstwu i strefie wsparcia Papageno Team) na rozbudowywaniu grupy specjalistów, którzy bazując na swoim warsztacie i wiedzy będą w stanie profesjonalnie współdziałać. A uruchamiany właśnie kierunek studiów ma na celu tworzenie kadr, które poprzez profesjonalne działanie w obszarze zapobiegania zachowaniem autodestrukcyjnym i samobójczym będą niosły nieocenioną pomoc osobom w kryzysie. Absolwenci studiów uzyskają wiedzę i umiejętności o projektowaniu działań pomocowych na rzecz osób zagrożonych ryzykiem suicydalnym, zapoznają się z objawami związanymi z syndromem presuicydalnym. Dodatkowo słuchacze zostaną zaznajomieni z programami profilaktycznymi obejmującymi tą tematykę. Posiądą wiedzę i nabędą umiejętności oraz kompetencje dotyczące zasad, procedur i dobrych praktyk interwencyjnych, terapeutycznych i pomocowych stosowanych wobec osób w kryzysie suicydalnym – tłumaczy duchowny.

Więcej informacji na temat studiów podyplomowych można znaleźć na stronie: Suicydologia – IRK (ignatianum.edu.pl), a o duszpasterstwie i strefie wsparcia Papagenoteam więcej można znaleźć tutaj: www.papagenoteam.com

ks. Paweł Kłys / Łódź
KAI

Wpisy powiązane

Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji apeluje o udział w misyjnej Akcji św. Krzysztof – 1 gr za 1 km

Pamięci bohaterskich sióstr nazaretanek z Nowogródka

Z nadzieją – przyszli pątnicy „od paulinów” z krakowskiej Skałki