Stowarzyszenie „Sinicum” wspiera formację sióstr zakonnych w Chinach

50 sióstr zakonnych z Chin, formatorek młodych sióstr, uczestniczyło w ubiegłym roku w miesięcznym kursie duchowości i psychologii w Polsce, organizowanym przez Stowarzyszenie „Sinicum”, które angażuje się w pracę na rzecz Kościoła w Chinach.

Ze względu na epidemię koronawirusa planowany w tym roku kurs przełożony został na przyszły rok. 24 maja, w liturgiczne wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych przypada Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W tym roku obchody odbędą się 25 maja.

Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach ustanowiony został przez papieża Benedykta XVI w 2007 r. Obchodzony jest 24 maja w liturgiczne wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych. Jest ona otaczana szczególną czcią w sanktuarium maryjnym w Sheshan koło Szanghaju. – To, że papież prosi cały Kościół Powszechny o modlitwę w intencji jednego Kościoła partykularnego jest czymś wyjątkowym, co wskazuje, jak wielki i poważny jest to problem – podkreśla o. Jacek Gniadek SVD, prezes Stowarzyszenia „Sinicum” im. Michała Boyma SJ.
Stowarzyszenie „Sinicum” angażuje się w pracę dla Kościoła w Chinach poprzez działalność misyjną i wydawniczą oraz kształcenie w Polsce kleryków, zakonnic i świeckich.

Jedną z ważniejszych inicjatyw podjętych w ostatnich latach jest organizowanie intensywnych kursów dla sióstr zakonnych z Chin zajmujących się formacją młodych zakonnic. Jak informuje o. Gniadek, w ciągu ostatnich 5 lat, głównie dzięki pracy s. Aleksandry Huf SSpS, wiceprezes „Sinicum”, odbyły się w Polsce 3 trwające tydzień kursy dla sióstr formatorek.

Na podstawie tych kursów we współpracy z o. Krzysztofem Dyrkiem SJ z jezuickiej „Szkoły Formatorów” został wypracowany program kursu miesięcznego. Kurs taki odbył się w ubiegłym roku w Starej Wsi. Uczestniczyło w nim 50 sióstr zakonnych z ok. 30 diecezji z 25 regionów Chin. – Był to intensywny kurs z duchowości i psychologii, prowadzony po polsku z symultanicznym tłumaczeniem na chiński, z przetłumaczonym na chiński specjalnym podręcznikiem. Oprócz miesięcznego kursu w programie były jeszcze 2 tygodnie objazdów po Polsce, po sanktuariach i miejscach, gdzie siostry mogły zapoznać się z działalnością i świadectwem Kościoła w Polsce – mówi o. Gniadek.

– Ważna jest pomoc w formowaniu formatorek, by miały dobre podstawy życia duchowego. Ważne jest, by miały kontakt z Kościołem wolnym, jak w Polsce, by mogły uczyć się nie tylko teorii ale też patrzeć, jak w praktyce siostry mogą realizować swoje charyzmaty. One mają więcej powołań niż u nas. Bardzo istotne jest, by to dobrze wykorzystać, nie zmarnować – dodaje. Jak zwraca uwagę prezes „Sinicum”, w kursach uczestniczą siostry zarówno z Kościoła „oficjalnego”, jak i „nieoficjalnego”. – Chcielibyśmy, by te spotkania stały się pewną zewnętrzną platformą pojednania tego Kościoła, który jest podzielony i pełen wewnętrznych napięć – dodaje.

W związku z epidemią koronawirusa zaplanowany na ten rok kurs dla sióstr się nie odbędzie. – Jesteśmy jednak cały czas w kontakcie, siostry są gotowe przyjechać w przyszłym roku. Natomiast w tym roku, zamiast kursu, przygotowaliśmy już i będziemy co 2 lub 3 miesiące wydawać specjalny biuletyn po chińsku, dotyczący duchowości. – informuje o. Jacek Gniadek.

24 maja przypada w tym roku w niedzielę, w związku z tym wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych przeniesione jest na dzień następny. Również Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach obchodzony będzie w poniedziałek, 25 maja.

Choć ustalenie dokładnej liczby katolików w Chinach jest bardzo trudne, można przyjąć, że jest ich od ok. 9 do 12 mln., co stanowi ok. 1 proc. chińskiego społeczeństwa. Ocenia się, że w kraju jest też ok. 4 tys. księży.

W ChRL działa Kościół „patriotyczny”, uznawany przez władze oraz szykanowany Kościół „podziemny”. 22 września 2018 roku Stolica Apostolska zawarła z Chińską Republika Ludową „Umowę Tymczasową” dotyczącą nominacji biskupów w tym państwie. Choć przedstawiciele Watykanu wiązali z układem wielkie nadzieje, wiele wskazuje na to, że dotychczasowe jego owoce są niewielkie – reżim pekiński nadal prześladuje wiernych, szczególnie „podziemnych”, burzy kościoły i wtrąca do więzień niektórych księży.

Za: www.ekai.pl

Wpisy powiązane

Abp Adrian Józef Galbas SAC – nowym arcybiskupem metropolitą warszawskim

Pallotyni na synodalnej drodze – XXVI Zebranie Prowincjalne

Częstochowa: Pallotyńskie Czuwanie Młodych