Staniątki: wyjątkowe jajka wielkanocne od benedyktynek

Benedyktynki ze Staniątek oferują możliwość zakupu misternie zdobionych jajek wielkanocnych oraz baranków i zajączków na świąteczne stoły. Taka forma kwesty przed Wielkanocą ma wspomóc zbiórkę funduszy na remont i funkcjonowanie zabytkowego opactwa.

Jak podkreśla matka kseni Stefania Polkowska, jajka są najbardziej rozpoznawalnych symboli Świąt Wielkanocnych. – Zdobi się je na różne sposoby. Nasz pomysł na jajka wielkanocne wyróżnia się
misternym wykonaniem. Zostały one ozdobione kolorowymi nićmi ułożonymi w rozmaite wzory – opisuje.

Te niepowtarzalne ozdoby wielkanocne można nabyć w sklepiku przy opactwie w Staniątkach lub w Tyńcu (w soboty i niedziele), ale także zamówić w formie wysyłki. Zamówienia można składać za pomocą Messengera lub mailowo na adres info@benedyktynki.eu.

Oprócz jajek siostry przygotowują już także świąteczne wypieki. – Mamy baranki z ciasta drożdżowego oraz pierniki w kształcie baranków i zajączków, wypiekane w oparciu o własne receptury – wymienia s. Polkowska. Wypieki można zakupić w Staniątkach na furcie w dni powszednie w godz. 8:00-12:00, 13:00-13:45 i 14:45-16:45.

O innych sposobach wsparcia benedyktynek ze Staniątek, które z powodu pandemii utraciły wiele możliwości zarobku na swoje utrzymanie, można dowiedzieć się na furcie i pod numerem telefonu: 12 281 80 58 lub 507 677 825. Na stronie www.benedyktynki.eu podany jest też numer konta, na który można dokonywać darowizn.

Klasztor mniszek w Staniątkach został założony prawdopodobnie w 1216 r. Ten najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce ufundował Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. Rozporządzeniem prezydenta Polski Andrzeja Dudy opactwo św. Wojciecha mniszek benedyktynek w Staniątkach stało się w maju ubiegłego roku pomnikiem historii. W ten sposób staniątecki zespół klasztorny został uznany zabytkiem o wyjątkowej wartości dla kultury narodowej.

KAI

Wpisy powiązane

Kapituła warszawskich redemptorystów m.in. o statutach prowincjalnych i atakach na Radio Maryja

Dążenia Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD do wyniesienia na ołtarze św. Rafała Kalinowskiego

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży