„Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego. Poradnik”

Publikacja przygotowana przez Fundację Świętego Józefa: „Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego. Poradnik”, autorstwa duszpasterzy osób pokrzywdzonych jest praktyczną pomocą duszpasterską dla księży. Ukazuje ona duchowe aspekty traumy i oczekiwania, z jakimi do spowiedzi przystępuje osoba zraniona wykorzystaniem seksualnym. Analizuje także sytuację, gdy do konfesjonału przychodzą sprawcy wykorzystania seksualnego, jak również osoby, które wiedzą o wykorzystaniu seksualnym innych lub je podejrzewają.

To swoiste vademecum, które krok po kroku pomaga przejść przez jeden z najtrudniejszych tematów zarówno dla wiernych, jak i duchownych. Poprzez zachowanie dyskrecji, wykazanie się umiejętnością słuchania i zrozumienia bólu,

po zdjęcie poczucia winy, nazwanie krzywdy krzywdą, aż po zaproszenie do procesu uzdrowienia.

Publikacja wydana przez wydawnictwo WAM ukazuje duchowe aspekty traumy i oczekiwania, z jakimi do spowiedzi przystępuje osoba zraniona wykorzystaniem seksualnym. Analizuje także sytuację, gdy do konfesjonału przychodzą sprawcy wykorzystania seksualnego, jak również osoby, które wiedzą o wykorzystaniu seksualnym innych lub je podejrzewają.

– Adwent to szczególny czas, w którym chcemy wyjść naprzeciw także tematom trudnym, wymagającym szczególnej empatii zarówno od świeckich, jak i od duchownych. Wierzymy, że nasz poradnik to realna pomoc dla spowiedników

i odpowiedź na najważniejsze pytania, które mogą pojawić się w trakcie sakramentu – podkreśla Marta Titaniec, prezeska Fundacji Świętego Józefa.

– W konfesjonale właściwie 'nie znamy dnia, ani godziny’. W każdej chwili może pojawić się ktoś bezpośrednio lub pośrednio dotknięty traumą wykorzystania. Wtedy wiedza z podstawowych studiów może nie wystarczyć. I po to powstał

poradnik: żebyśmy nie byli bezradni i nie popełniali błędów – dodaje ks. Grzegorz Strzelczyk, członek zarządu Fundacji Świętego Józefa.

„Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego. Poradnik” – autorstwa ks. Tomasza Liszewskiego z archidiecezji łódzkiej i ks. Krzysztofa Matuszewskiego z archidiecezji katowickiej, duszpasterzy osób pokrzywdzonych i koordynatorów diecezjalnych z ramienia Fundacji Świętego Józefa – to także omówienie niektórych przepisów prawnych i kościelnych dotyczących wykorzystania seksualnego, a także lista danych kontaktowych instytucji działających na rzecz osób małoletnich dotkniętych przemocą seksualną oraz ochroną dzieci i młodzieży w Kościele w Polsce. Publikacja za pośrednictwem kurii diecezjalnych została przekazana do każdej parafii w Polsce.

Poradnik jest do pobrania na stronie internetowej Fundacji Świętego Józefa.

Kontakt: Michał Niemczak

668 987 816

media@fsj.org.pl

michal.niemczak@fsj.org.pl

***

Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski została powołana w 2019 roku. Jej misją jest ochrona dzieci i młodzieży we wspólnocie Kościoła Katolickiego oraz budowanie efektywnych struktur pomocy, wspierających uzdrowienie osób zranionych i zapobieganie kolejnym przestępstwom wykorzystania seksu.

mn / Warszawa
KAI

Wpisy powiązane

Kraków: podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio potrzebują zimowej odzieży

Halina Frąckowiak gościem specjalnym tegorocznej Żywej Szopki w Krakowie

Pola Lednickie: 9. rocznica śmierci o. Jana Góry OP