Spotkanie przełożonych Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie

Spotkanie przełożonych Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie

W dniach 11-13 października 2024 roku w pallotyńskiej Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie odbyło się spotkanie przełożonych Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Jego celem było przygotowanie do zbliżającej się kapituły generalnej zgromadzenia oraz zaznajomienie uczestniczek z obowiązującymi procedurami wyborczymi. Oprócz spotkań formalnych plan dnia wypełniony był wspólną modlitwą. W sobotę Siostry uczestniczyły we Mszy św. oraz drodze krzyżowej na Jasnej Górze.

Opieką duchową nad spotkaniem objął ks. dr Mariusz Marszałek SAC, który wygłosił dla uczestniczek trzy konferencje. W pierwszej z nich pt. „Od charyzmatu założyciela do charyzmatu instytutu, czyli nasze DNA” wskazał na różnice między charyzmatem założyciela, charyzmatem założycielskim oraz charyzmatem instytutu. Odnosząc się do aktualnych dokumentów Stolicy Apostolskiej, podkreślił, iż żywotność instytutu zakonnego warunkowana jest otwartością na charyzmaty indywidualne nowych członków.

Kolejny referat zatytułowany był „O nadużyciach za zakonną klauzurą w świetle dokumentu Młode wino, nowe bukłaki”. Prelegent zwrócił w nim uwagę na rozróżnienie między przestępstwem w świetle prawa cywilnego a nadużyciem norm prawa kanonicznego. Zasadnicza część wystąpienia poświęcona był tym drugim. Wśród najważniejszych z nich zostały wymienione: zastąpienie kadencyjności rotacyjnością, centralizacja władz i brak dialogu z podwładnymi, dyktatura aktywizmu, zastąpienie rozeznawania duchowego „polityką zakonną”. Ostatnia konferencja poświęcona była zagadnieniu formacji. Podjęto w niej temat wytycznych odnośnie do formacji do życia konsekrowanego w świetle dokumentu „Młode wino, nowe bukłaki”.

Spotkanie zakończyło się Mszą św. w  Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Po niej uczestniczki spotkania miały okazję obejrzeć wystawę „Camino Misericordia, czyli Szlak Bożego Miłosierdzia”. Prezentowane są w niej najważniejsze miejsca związane z historią kultu Bożego Miłosierdzia oraz życiem św. Faustyny Kowalskiej i jej kierownika duchowego bł. ks. Michała Sopoćki.

ks. Mariusz Marszałek SAC, Sekretariat ds. Bożego Miłosierdzia

Wpisy powiązane

Dominikanie komentują przeszukanie lubelskiego klasztoru

Generał Paulinów na Pasterce: narodzony Bóg-Człowiek przypomina o pięknie i godności naszego człowieczeństwa

REKOLEKCJE: ODCINEK 5 „Jak zadbać o dziś”I ks. Piotr Pawlukiewicz & ks. Jerzy Jastrzębski