Ok. 350 osób, w tym pedagogów, dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców, katechetów i sióstr zakonnych uczestniczyło w debacie na temat wychowania organizowanej po raz trzeci z inicjatywy Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP w Dębicy.
Temat obecnej konferencji „Rodzina i edukacja wobec zmian cywilizacyjnych – jak znaleźć drogę?” zaprezentowali: ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, który odwołując się do wielu opracowań źródłowych ukazał gender jako ideologię za maską nauki. Wyjaśnił, że jest to groźne zjawisko o działaniu destrukcyjnym, dewastujące tożsamość człowieka i przenikające coraz bardziej w strukturę edukacji, prawa i polityki.
O rodzinie i szkole wobec współczesnych wyzwań cywilizacyjnych można było dowiedzieć się z opracowania przygotowanego przez dr hab. Alinę Rynio z Instytutu Pedagogiki KUL. Temat „Media – sprzymierzeniec czy wróg w procesie wychowania i edukacji?” przedstawiła dr Dorota Bis. Natomiast o. Mariusz Bigiel SJ mówił o dwóch przeciwstawnych modelach wychowawczych: „Makarenko czy Jezus Chrystus?”Jego wystąpienie było ubogacone świadectwem małżeństwa, wychowującego pięcioro dzieci, które skorzystało z prawa rodziców do edukacji dzieci w domu.
Przedstawiane zagadnienia były inspiracją do dyskusji panelowej, którą poprowadziła s. dr hab. Maria Loyola Opiela, służebniczka dębicka. Wstępem do rozpoczęcia panelu był głos Zbigniewa Barcińskiego, prezesa Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Natan i koordynatora programowego Koalicji Obywatelskiej ”Dla Rodziny”. Mówca mocno akcentował potrzebę współpracy wszystkich organizacji i środowisk, które chcą działać na rzecz rodziny, bronić jej przed ideologią gender i innymi zagrożeniami wprowadzanymi do polskiego prawa, edukacji i kultury.
W trakcie panelu prelegenci odpowiadali na pytania uczestników wskazując konkretne działania: jak rodzina i szkoła- rodzice i nauczyciele mogą wspólnie stawiać czoła współczesnym wyzwaniom.
Konferencja odbyła się 29 marca 2014 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy. Organizatorem było Starostwo Powiatowe w Dębicy, Miasto Dębica, Instytut Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Zgromadzenie Sióstr Służebniczek BDNP i Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć”.
s. M. Halina Rosiek