Przebywał na Słowacji w imieniu Ministra generalnego zakonu franciszkańskiego, br. Marco Tasca.
Medyczno-prawne badania resztek kości znalezionych podczas wykopalisk archeologicznych dawnego kościoła franciszkanów w miejscowości Rad udowodniły, że co najmniej pięć z ekshumowane osób, pochowanych w klasztornym kościele zmarło gwałtowną śmiercią. Resztki te z bardzo dużym prawdopodobieństwem należą do niektórych męczenników franciszkańskich, którzy właśnie w tym miejscu w XVII wieku oddali swoje życie za wiarę. Na podstawie porównania wyników badań medycznych z wcześniejszymi badaniami archiwalnymi udało się zidentyfikować tylko jeden z nich, br. Stefana Iglódiho. Jego tożsamość powinna zostać jeszcze potwierdzona przez test dna.
W kilku miejscach w wschodniej Słowacji są prawdopodobnie jeszcze pochowani inni nasi bracia męczennicy z tego okresu. Oprócz brata Stefana znamy ze źródeł archiwalnych jeszcze około 30 innych współbraci prowincji węgierskiej, którzy byli od chwili ich śmierci aż do dzisiaj uznawani w oficjalnych dokumentach za męczenników.
Procedury prowadzące do ich wyniesienia na ołtarze nie mogły być rozpoczęte w przeszłości przez o. Angelo, ponieważ nie było ku temu odpowiednich warunków, nie było nawet znane miejsce spoczynku ich doczesnych szczątków. Starożytna nieustająca opinia męczeństwa i opinia o świętości tych zakonników wskazuje według postulatora generalnego, że w obchodzeniu się z ich doczesnymi resztkami należy stosować się do norm prawnych o relikwiach Sług Bożych, opublikowanych przez Kongregację d.s. Świętych.
Następne etapy procedury badania ich doczesnych szczątków, ich odpowiednie złożenie w godnym miejscu, dającym możliwość do poszerzania czci tych sług Bożych w późniejszym okresie, były przedmiotem konsultacji br. Angelo podczas jego pobytu we wschodniej Słowacji z koszyckim arcybiskupem metropolitą mons. Bernardem Boberem, z przełożonych zakonu franciszkańskiego na Słowacji br. Tomaszem Lesňákiem i z proboszcz parafii Rad o. Rolandem Böörem.
Postulator poznał również miejsce odnalezienie grobów w miejscowości Rad i zainteresował się umiejscowieniem doczesnych szczątków franciszkanów. Zapoznał się także dokładnie z wynikami archeologicznych i medyczno-prawnych badań. Ojciec Angelo podczas swojego pobytu podzielił się swoimi spostrzeżeniami w obszernym wywiadzie dla Radia Lumen. Przed powrotem do Rzymu udało się mu udzielić wywiadu na temat Roku życia konsekrowanego dla telewizji publicznej.
W najbliższym czasie będą kontynuowane badania medyczne odnalezionych resztek i studium dokumentów historycznych w słowackich, węgierskich i włoskich archiwach. Mamy nadzieję, że uda się nam zebrać jak najwięcej informacji o umęczonych współbraciach i zidentyfikować doczesne szczątki innych braci, którzy w przyszłości mogli by być godnymi kandydatami do wywyższenia na wiecznej uczcie w naszym zakonie i w całym Kościele.
br. Jozef