Siostry z Lasek świętują 100-lecie powstania zgromadzenia

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża świętowało jubileusz stulecia swojego istnienia. 1 grudnia 1918 roku grupa 12 postulantek rozpoczęła wspólne życie służąc ociemniałym duchowo i fizycznie. Centralne uroczystości odbyły się w kościele św. Marcina na Starym Mieście w Warszawie. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. Liturgię koncelebrowało pięciu biskupów oraz wielu kapłanów związanych ze zgromadzeniem oraz Dziełem Lasek.

W homilii Prymas Polski zwrócił uwagę na wyjątkowość i ponadczasowość charyzmatu zgromadzenia. Przywołując słowa kard. Wyszyńskiego powiedział: „Sam związek powołanego Zgromadzenie Franciszkanek Służebnic Krzyża i Dzieła Niewidomych domagał się od kandydatek absolutnego wyrzeczenia się siebie i ochotnego dźwigania ciężaru dnia, służąc dziełu, ociemniałym, a przez to od samych początków ukazywał nowy typ zgromadzenia w Polsce, bardzo szczególny – jedyny w swoim rodzaju w bogatych dziejach Kościoła powszechnego” – powiedział abp Polak.

Prymas zwrócił uwagę na związek charyzmatu zgromadzenia z tajemnicą Trójcy Przenajświętszej: “Jest to życie nie tylko na cześć samej Trójcy Przenajświętszej, ale życie, w którym człowiek zaangażowany w swoje powołanie doświadcza obecności Trójjedynego Boga, a więc miłości Ojca, łaski Jezusa Chrystusa oraz żywej i przemieniającej mocy i działania Ducha Świętego”. Dodał, że zgodnie z zamysłem Matki Elżbiety, pewnym odwzorowaniem, modelem współdziałania trzech Osób Boskich, miała być współpraca niewidomych, ludzi świeckich i sióstr. Tę troistość widać również w potrójnym celu zgromadzenia i dzieła: edukacyjny, formacyjny i apostolsko-charytatywny.

Podkreślił, że siostry poprzez swoje oddanie Bogu promieniują Jego życiem na innych. – Zasadnicza prawda o Trójcy Przenajświętszej nie polega na tym, że istnieje, ale że Bogiem jest Tym, który jest z nami, że jest blisko, że kocha, że interesuje się naszą osobistą historią, że opiekuje się każdym, począwszy od tych najmniejszych i potrzebujących – tłumaczył duchowny.

Dziękował siostrom za wierność powołaniu wyrażającą się w miłości i zaangażowaniu na rzecz ociemniałych duchowo i fizycznie. – Dajecie żywy przykład ewangelicznego życia opartego na nauce Kościoła, życia które wchodzi w całokształt Chrystusowej społeczności. (…)Jesteście odbiciem Bożego promienia piękna, dobroci i prawdy – powiedział prymas.

Przypomniał, że tym który prowadzi dzieło i wspiera ludzkie wysiłki, jest sam Bóg. – Świadomość Jego działania, łaski i miłosierdzia – jak mówiła Matka Czacka – pomaga i jednocześnie domaga się ciągłej wiary i ufności – powiedział abp Polak zapewniając, że Chrystus zawsze będzie wspierał dzieło, które powstawało z inspiracji Ducha Świętego.

Kard. Kazimierz Nycz pod koniec Mszy zaapelował o modlitwę w intencji powołań do życia zakonnego oraz o dołączenie do modlitwy o beatyfikację założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża matki Czackiej również prymasa Wyszyńskiego.

Śpiew podczas liturgii prowadziła schola “Triuno” z Lasek.

Przed Mszą aktorzy (m.in. Maja Komorowska) oraz oraz uczniowie i absolwenci laskowskich szkół zaprezentowali program słowno-muzyczny pt. “Niewidoma Matka Niewidomych”. Słowo do sióstr z okazji jubileuszu przesłali kard. Marian Jaworski i abp Józef Górzyński.

Po Mszy siostry wszystkich licznie zebranych w kościele zaprosiły na wspólne świętowanie do klasztoru.

KAI

Za: www.zakony-zenskie.pl

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie