Home WiadomościZ kraju Siostry służki wybrały swoją przełożoną generalną

Siostry służki wybrały swoją przełożoną generalną

Redakcja

Wybrano przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Została nią s. Lidia Janowska. Tak zdecydowała XXI Kapituła Generalna Zgromadzenia, która obradowała w Mariówce w diecezji radomskiej. W obradach uczestniczył bp Marek Solarczyk.

– Nową funkcję przyjmuję w duchu odpowiedzialności za wszystkie wspólnoty Zgromadzenia, które leżą w różnych częściach świata. W tym procesie będę starała się iść do źródła, którym jest Chrystus i Słowo Boże. Tylko w parciu o te wartości, fundamenty możemy się nieustannie rozwijać, również w kontekście naszego Zgromadzenia – powiedziała s. Lidia Janowska.

Dodała, że z nadzieją patrzy na rozwój Zgromadzenia. Jej przekonanie – jak powiedziała – oparte jest na świadectwie życia sióstr z wielu państw, które przybyły na obrady Kapituły Generalnej Zgromadzenia. S. Janowska życzy również sobie otwartości na działanie Ducha Świętego, umiejętności słuchania oraz podejmowania czasem i trudnych decyzji.

Siostra Lidia Janowska ma 50 lat. W Zgromadzeniu jest od 32 lat. Przez ostatnich 6 lat była zastępczynią przełożonej generalnej. Od 2009 lat była zaangażowana w prace zarządu prowincji płockiej, a od 6 w prace zarządu generalnego. Pracowała również jako katechetka. Ostatnio w Zespole Szkół Technicznych w Płocku. W 2004 roku ukończyła pedagogikę formacji powołań na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie.

W trakcie obrad Kapituły Generalnej wybrano również zastępczynię przełożonej generalnej, którą została s. Ewa Janek oraz radne: s. Iwonę Chojnacką, s. Teresę Szymczyk i s. Alinę Słonecką.

Siostry w Mariówce zgłębiają dar swego powołania, odbywając formację podstawową: postulat, nowicjat, juniorat oraz przeżywają coroczne rekolekcje i dni odnowy. Siostry prowadzą szkoły w Mariówce i Sandomierzu oraz kilka przedszkoli. Pracują jako nauczycielki i wychowawczynie w szkołach, internatach i przedszkolach, służą chorym w szpitalach, zakładach opieki i domach, pracują w krajach misyjnych.

Siostry służki prowadzą także ośrodek zdrowia w Mariówce. Powstał on w ramach Dzieła Pomocy Chorym „Promień” w hołdzie św. Janowi Pawłowi II. Siostry służki przeznaczyły na ten cel budynek dawnych szkół, skonfiskowany przez władze komunistyczne i zwrócony po 50 latach.

Bezhabitowe Zgromadzenie Służek założył w 1878 r. bł. Honorat Koźmiński. Siostry zajmują się szerzeniem wiedzy religijnej i kształtowaniem sumień chrześcijańskich zwłaszcza w środowiskach wiejskich. Poświęcają się szczególnie wychowaniu dzieci i młodzieży oraz uczestniczą w duszpasterskich i misyjnych zadaniach Kościoła.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda