Sesja dla Sióstr posługujących w domach i instytucjach kościelnych

W dniach od 8 do 10 października 2024 r. odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie sesja formacyjna dla sióstr posługujących w instytucjach kościelnych i domach zakonnych. Temat sesji nawiązywał do obecnego i przyszłego roku duszpasterskiego w Kościele i brzmiał „Modlitwa miejscem uczenia się nadziei”.

Przypomnijmy, że obecny rok jest ogłoszony przez papieża Franciszka Rokiem Modlitwy, natomiast od 24 grudnia będziemy obchodzić Rok Jubileuszowy przeżywanym w pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.

Modlitwa jest jednym z danych nam przez Boga miejsc uczenia się nadziei. Pisał o tym papież Benedykt XVI w encyklice „Spe salvi”: „Pierwszym istotnym miejscem uczenia się nadziei jest modlitwa. Jeśli nikt mnie już więcej nie słucha, Bóg mnie jeszcze słucha. Jeśli już nie mogę z nikim rozmawiać, nikogo wzywać, zawsze mogę mówić do Boga. Jeśli nie ma już nikogo, kto mógłby mi pomóc – tam, gdzie chodzi o potrzebę albo oczekiwanie, które przerastają ludzkie możliwości trwania w nadziei – On może mi pomóc.”

W takim umacnianiu się w nadziei na drodze modlitwy pomagali uczestniczkom sesji prelegenci: s. Anna Maria Pudełko AP, o. Robert Więcek SJ, s. Dolores Nowak PDDM oraz bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Spotkanie zgromadziło ok. 100 sióstr z całej Polski. Stanowiło cenne przypomnienie o wartości modlitwy w życiu osób konsekrowanych i zachętę do stawania się znakiem nadziei dla współczesnego świata, borykającego się z tyloma oznakami „bez-nadziei”. W Jasnogórskim Sanktuarium siostry miały możliwość powierzenia siebie i wszystkich noszonych w sercu intencji najlepszej Matce Maryi.

Sesję zorganizowała Komisja Formacji Permanentnej działająca przy KWPŻZZ.

/s. Urszula Fabisiak MChR/

Za: www.zakony-zenskie.pl

Wpisy powiązane

Biskupi na rozpoczęcie Jubileuszu 2025: Czas łaski, nadziei i pojednania

Kościół w Polsce 2024 – najważniejsze wydarzenia

Ks. prof. Mazurkiewicz: na czym polega dialog Kościoła katolickiego z Unią Europejską?