Sercańska młodzież na spotkanie z papieżem

Na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa wybiera się młodzież z wielu krajów, związana z parafiami i wspólnotami prowadzonymi przez sercanów.

Do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem i młodymi z całego świata wybiera się grupa młodzieży związana z międzynarodową wspólnotą sercanów w Berlinie. Ich opiekunem i przewodnikiem będzie ks. Ryszard Krupa SCJ.

Prawdopodobnie przyjedzie 20 Berlińczyków. Będą najpierw gościć w Lublinie, gdzie swoje domy mają księża sercanie. Tutaj będą uczestniczyć w różnych spotkaniach, festiwalach kultury, słuchać katechez.

Jak podkreśla ks. Krupa, będzie to ich pierwszy udział w Światowych Dniach Młodzieży, i mają nadzieję, że doświadczenie przeżywanej wspólnie wiary, umocnić także ich wiarę.

„Jedziemy z własnymi śpiworami, kalimatami, odzieżą przeciwdeszczowa, ale przede wszystkim z otwartym sercem. Wierze, że to wydarzenie będzie niezapomniane i przyniesie owoce” – podkreśla ks. Krupa, który ma sporo doświadczenia w pracy z młodzieżą i studentami. Przez wiele lat był dyrektorem Domu Jana Pawła II w Lublinie.

Program pobytu młodzieży z Berlina został przygotowany przez Sercański Komitet ŚDM, który przewiduje przyjazd ok. 300 młodych ludzi z różnych placówek prowadzonych przez sercanów.

Na ŚDM wybiera się też młodzież z diecezji Osnabrück, gdzie obecnie przebywa ks. Roman Gorincioi SCJ.

„Przygotowania w naszej diecezji Osnabrück weszły w gorącą fazę. Spotykamy się coraz częściej w grupie liczącej ok 150 osób. Obecnie pracuję w parafii w Fürstenau i staram się dużo czasu poświęcać młodzieży. Cieszę się, że młodzież, która jedzie do Polski sama się organizuje. Ćwiczą nowe pieśni, hymn Światowych Dni Młodzieży, a także pracują przy myciu maszyn rolniczych oraz aut, by uzbierać pieniądze na wyjazd” – opowiada ks. Roman.

Młodzi ludzie ostatnio uczestniczyli w dniu pokutnym w obozie koncentracyjnym w Esterwegen w Dolnej Saksonii, w którym wiezieni byli także Niemcy sprzeciwiający się Hitlerowi i którzy ponieśli tu śmierć w 30 latach XX wieku.

O pobycie młodych ludzi przygotowujących się na ŚDM w jednym z najstarszych obozów koncentracyjnych napisał m.in. regionalny dziennik wydawany w Osnabrück i Emsland – „Neue Osnabrücker Zeitung”

Młodzież zapoznała się z historią obozu w Esterwegen oraz losami niektórych więźniów, m.in. Henka Verheyena. Dowiadywali się o przyczynach ich zatrzymania, o sytuacji w obozie i przeżytych doświadczeniach. Na koniec wszyscy uczestnicy zebrali się na uroczystej Mszy św. celebrowanej przez wikariusza generalnego diecezji Osnabrück Theo Paula.

„Będę towarzyszył młodzieży razem z dwoma innymi księżmi. Cieszę się, że mogę im pomóc opowiadając o bogatej historii Polski, o polskim Kościele oraz kulturze. Mam nadzieję że wspólna pielgrzymka do Olsztyna i Krakowa, czuwanie w Brzegach oraz Msza św. z papieżem umocnią ich wiarę, której tak brakuje w Niemczech” – podkreśla ks. Roman Gorincioi SCJ.

Z kolei młodzież sercańska z parafii w Chorwacji (HDM – Hrvatska Dehonijanska Mladež) przygotowywała się na ŚDM w Polsce przez dwa lata. Przez okres 2014/2015 uczestniczyła w Nowennie 9. Pierwszych Piątków miesiąca (od października 2014 do czerwca 2015).

„Trzeba powiedzieć, że nasza młodzież bardzo serio potraktowała przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży. Co miesiąc przystępowała do spowiedzi i Komunii świętej, uczestniczyli we Mszach świętych i nabożeństwach ku czci Serca Jezusowego przed Najświętszym Sakramentem w duchu ojca Leona Jana Dehona. Podobnie było w wielu parafiach Zagrzebia i w Chorwacji, bowiem młodzież sercańska zaprosiła inną młodzież do udziału w Nowennie” – mówi ks. Andrzej Wośko SCJ, dodając, że po zakończeniu Nowenny odbyło się odnowienie poświęcenia młodzieży Sercu Jezusowemu, a uroczystościom przewodniczył biskup pomocnicy Zagrzebia.

Przez drugi rok 2015/2016 chorwacka młodzież sercańska odprawiała Nowennę Miłosierdzia od października do czerwca każdego 22. dnia w miesiącu. Podczas nabożeństw, które były odprawiane o godzinie 21.00 przed Najświętszym Sakramentem brało udział bardzo dużo młodych. Nowennę Miłosierdzia odprawiali młodzi w wielu parafiach Chorwacji, nawet w Bośni i Hercegowinie, a każdy miesiąc miał swojego Patrona. Natomiast głównymi patronami Nowenny Miłosierdzia była Matka Miłosierdzia oraz św. Faustyna i św. Jan Paweł II.

W czasie trwania Nowenny młodzi modlili sie do Bożego Miłosierdzia za pośrednictwem świętych, błogosławionych i sług Bożych: św. Leopolda Mandića, bł. Alojzego Stepinaca, bł. Jana Merza, bł. Marija Petković, bł. Matki Teresy, Miroslava Bulešića, sługi Bożego Leona Jana Dehona i sługi Bożego Franciszka Kuharica.

„Zawsze mieliśmy w czasie Nowenny główne intencje, m.in. modliliśmy się o jak najlepsze duchowe przygotowanie do ŚDM, o odnowienie życia religijnego wśród młodzieży chorwackiej, o kanonizację Alojzego Stepinaca, męczennika za wiarę oraz o pokój na świecie i błogosławione owoce spotkania z następcą świętego Piotra” – wyjaśnia ks. Wośko.

Na Światowe Dni Młodzieży grupa HDM (młodzież sercańska) wybiera się w liczbie 50 osób (28. dziewczyn, 18. chłopców i 4 kapłanów – Andrzej Wośko, Tomasz Cybula i Artur Makarai i ksiądz z diecezji Pożega, Tihomir Bilešić.

Planują kilka dni spędzić w diecezji tarnowskiej, a dokładnie w Nagawczynie w parafii Dobrego Pasterza, gdzie będą realizować program, jaki przygotowała ta parafia i diecezja. Odwiedzą także miasto Dębica, miejscowość Blizna (były obóz) i Zawadę, gdzie znajduje się znane sanktuarium Narodzenia NMP. Potem w sobotę 23 lipca uczestniczyć będą w spotkaniu młodzieży w Starym Sączu (przy Papieskim ołtarzu). 24 lipca pozostaną cały dzień w rodzinach, które ich przyjmą.

W poniedziałek 25 lipca udadzą się na spotkanie z generałem sercanów ks. Wilmerem SCJ w Stadnikach, a po południu już pojadą do Krakowa. Tego samego dnia o godz. 18.00 będą uczestniczyć we Msze św. razem z inną młodzieżą z Chorwacji w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach podczas której mają coś zagrać i zaśpiewać.

„Potem udajemy się do jednej z parafii w dekanacie Kraków-Bieżanów i tam zostajemy do końca pobytu w Krakowie. Mamy mieć katechezy, wspólne nabożeństwa razem z innymi Chorwatami. Uczestniczyć będziemy w programie takim samym jak pozostała młodzież z całego świata” – objaśnia ks. Wośko, dodając, że po uroczystej Mszy św. z papieżem w niedziele 31 lipca wracają do Chorwacji.

Młodzież z Chorwacji bierze ze sobą flagi chorwackie, transparenty HDM, koszulki z symbolami młodzieży sercańskiej. Grupą opiekować się będzie Jelena Vuković, przewodnicząca HDM-u., razem z animatorami wspólnoty, a za całość odpowiada ks. Andrzej Wośko, ojciec duchowny wspólnoty HDM i proboszcz parafii błogosławionego Alojzego Stepinaca w Kutinskiej Slatinie.

Uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie ma zamiar także młodzież z dalekich Filipin, gdzie parafie mają sercanie. Ponieważ są to młodzi ludzie z różnych zakątków tego rozległego kraju, wszyscy, którzy wybierają się do Polski spotkali się razem 27 mają w Cagayan de Oro, by zapoznać się z ideą ŚDM i założycielem sercanów. Mieli też wspólne rekolekcje. Spotkali się także w Manili w „przewoźnym” Polskim Konsulacie w sprawie wiz, ponieważ nie ma na Filipinach Polskiej Ambasady, a najbliższa jest w Malezji, w Kuala Lumpur. Władze jednak z okazji Dni Młodzieży uruchomili tymczasową ambasadę w Manili.

Jak informuje przełożony dystryktu filipińskiego ks. Franciszek Pupkowski SCJ, z Filipin do Polski wybiera sie 19 osób: 17 młodych ludzi oraz 2 księży – Filipińczyk (Ks. Rico Lapinig) i Wietnamczyk. Mają do nich dołączyć juz w Polsce Brazylijczyk wyświecony 3 czerwca br. Ks. Sergio Matumoto oraz jeden Filipińczyk studiujący w Bolonii i biskup z Brazylii Vilsom Basso SCJ.

„Większość tych młodych pochodzi z naszych parafii i są członkami Dehonianskiej Młodzieży z Cagayan de Oro. Najpierw wszyscy pojadą do Pliszczyna i Lublina, a po zakończeniu Dni Młodzieży będą jeszcze trochę zwiedzać Polskę oraz odwiedzą niektóre placówki sercanów” – objaśnia ks. Pupkowski, dodając, że grupą ma sie opiekować ks. Andrzej Sudoł SCJ.

Także z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Aluba, gdzie proboszczem jest ks. Jan Burzawa SCJ planują przyjechać pod Wawel. Młodzi zbierają od dawna środki na wyjazd, a jednym z pomysłów było rozprowadzanie biletów na pokaz filmu „Cristiada”. Pieniądze z biletów posłużą na dofinansowanie ich podroży i pobytu w kraju świętego papieża Jana Pawła II. Grupa młodzieży z Mołdawii, przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem będzie przebywać na terenie diecezji sosnowieckiej, gdzie weźmie udział w Dniach w Diecezjach.

Grupa młodzieży z Mołdawii to reprezentacja diecezji Kiszyniowskiej, obejmującej cały kraj. Diecezja Kiszyniowska to 20 parafii podzielonych na 3 regiony: Centrum, Północ i Pridniestrowie.

Z diecezji Créteil we Francji, gdzie pracuje ks. Stanisław Wawro SCJ przyjedzie autobusami 380 młodych, w tym 35 z dekanatu i 7 osób z jego parafii. Grupą ma się opiekować dwóch sercanów: br. Cyril Crom scj i Ks. Bernard Pineau scj. Natomiast odpowiedzialnym za całość z ramienia biskupa jest ks. Sławomir Głodzik z Misji Polskiej, pochodzący z diecezji tarnowskiej.

„Parafie, w których pracujemy podlegają pod organizacje diecezjalną, a ta z kolei bazuje na kapelanach młodzieży (aumôneries). Parafie same nie mogą nic zrobić, bo system nauczania we Francji jest taki, że nauczanie katechezy po szkole podstawowej nie odbywa sie w parafii, bo młodzież jest w szkołach do wieczora. Dlatego są tworzone tak zwane kapelanie w dekanatach, które maja za cel kontynuowanie katechezy” – objaśnia ks. Wawro SCJ, dodając, że młodzi ludzie są często zagubieni w życiu i wierze. Wprawdzie dużo pracuje się z nimi, organizuje różne spotkania, ale laicyzacja robi swoje.

Z Prowincji Euro-Frankofońskiej do Krakowa wybiera się 2 kleryków i 2 nowicjuszy (wszyscy są Wietnamczykami). Są oni włączeni w grupę młodzieży z diecezji Metz. Prawdopodobnie pojedzie z nimi ks. Władysław Jadowski SCJ i zaglądną do naszych domów w Krakowie i Stadnikach.

17 osób wybiera się na ŚDM z parafii Matki Bożej z Guadalupe w Houston i będą reprezentować Amerykańską Prowincję SCJ.

„Przygotowania rozpoczęliśmy już w marcu ubiegłego roku. Były to m.in.: spotkania, rekolekcje, wspólna modlitwa, wyjazdy integracyjne, podejmowanie różnych dzieł w parafii, fundraising, mycie samochodów, sprzedaż owoców, nauka języka i poznawanie historii Polski, a także zwyczajów i tradycji. Był także Festiwal Polskich Filmów” – mówi br. Andrzej Gancarczyk SCJ, pracujący w parafii w Houston, który będzie opiekował się grupą.

Do Polski młodzi ludzie z tej parafii przybędą już w sobotę 16 lipca i zatrzymają się najpierw w Prowincjalacie w Warszawie, a w planach mają zwiedzanie miasta, Muzeum Powstania Warszawskiego i Łazienek. Będą modlić się przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a potem jeszcze chcę być na Jasnej Górze i w Malborku.

„Później zamierzamy się integrować z grupą z Filipin podczas pikniku na Polach Mokotowskich w Warszawie, a 20 lipca jedziemy do Pliszczyna, gdzie będziemy brać udział w Sercańskim Światowym Spotkaniu Młodzieży i w Dniach Diecezjalnych w Lublinie” – objaśnia br. Andy.

24 lipca pielgrzymi z Houston udadzą się do Stadnik, gdzie zostaną ugoszczeni w remizie strażackiej na Kwapince. Tutaj też będą nocować. Stąd mają zamiar odwiedzić Wieliczkę i Kraków, oraz uczestniczyć we wszystkich oficjalnych wydarzeniach związanych z Dniami Młodzieży. A po uroczystościach chcą jeszcze być w obozie koncentracyjnym Auschwitz, w papieskiej parafii w Wadowicach i kilka dni pod Tatrami.

„Wiążemy duże plany w związku z tym wyjazdem. Dla wielu spośród młodzieży to będzie największa dotychczasowa podróż życia. Oczekujemy pogłębienia i umocnienia naszej wiary i poczucia wspólnoty i jedności Kościoła. Mam nadzieję, że po powrocie, ci młodzi ludzie z bardziej zaangażują się w życie lokalnej wspólnoty i może uda nam się podtrzymać ten zapał w ramach animacji młodzieżowej. Chciałbym by poznali Polskę od tej dobrej strony: wierności tradycji, zaangażowania i głębokiego formatu duchowego, gościnności, dobroci i otwartości” – podkreśla br. Gancarczyk SCJ.

Kilkoro młodych ludzi przyjedzie na spotkanie z papieżem Franciszkiem także z parafii sercanów na Białorusi, m.in. z Lachowicz i Grodna i Ostryny.

Ks. Andrzej Sawulski SCJ

Za: www.sercanie.pl

Wpisy powiązane

Bp Kiciński: Misja osób konsekrowanych jest widzialnym znakiem nadziei

W opactwie Benedyktynów w Tyńcu odkryto dawne malowidła

Kodeń: sanktuarium nagrodzone medalem