Sercanie: Poświęcenie Domu Macierzystego i rozpoczęcie nowej działalności Domus Mater

W godzinach przedpołudniowych 12 października 2013 r. u Sercanów w Płaszowie odbyło się uroczyste poświęcenie Domu Macierzystego i oficjalne otwarcie Domus Mater, w skład którego wchodzi działalność konferencyjno-noclegowa oraz nowe formy duszpasterstw specjalistycznych: Centrum Zdrowia Rodziny, Transplantacja „Tak”, Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „TALENT”.

Spotkanie rozpoczęło się od wykładu dra n. med. Tadeusza Wasilewskiego na temat „Ochronna medycyna prokreacyjna w służbie nowemu życiu”. Po tym wydarzeniu odprawiona została dziękczynna Eucharystia zakończona aktem zawierzenia Matce Bożej Płaszowskiej Polskiej Prowincji Księży Sercanów. Kolejną częścią spotkania był moment poświęcenia. Przedostatnim akordem wybrzmiały słowa przemówienia przepełnione wdzięcznością  skierowane do zebranych przez Prowincjała Księży Sercanów ks. Artura Saneckiego. Całe spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem.

Uroczystości przewodniczył, w zastępstwie ks. Kardynała Stanisława Dziwisza, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej ks. bp Jan Zając.  Wśród zaproszonych gości mieliśmy przyjemność podjąć rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II  Jego Magnificencje ks. prof. Władysława Zuziaka wraz z profesorami, Sercańskich Prowincjałów z Niemiec, Francji i USA, przedstawicieli duchowieństwa krakowskiego, przełożonych wspólnot zakonnych męskich i żeńskich miasta Krakowa. Ważną grupę gości stanowili przedstawiciele ruchów broniących ludzkiego życia działających w Krakowie i na terenie całego  kraju, ludzi zaangażowanych przy Centrum Zdrowia Rodziny  w Domus Mater. Gościliśmy także zaprzyjaźnionych ze Zgromadzeniem przedstawicieli Służby Zdrowia, prowadzonych Duszpasterstwa, parafian, przyjaciół a także osoby uczestniczących w remoncie. Znaczącą grupę stanowili współbracia z sercańskich wspólnot z Polski oraz misjonarze przebywające na urlopie w kraju.

ks. Włodzimierz Płatek SCJ


RYS HISTORYCZNY

Historia rozpoczęła się 31 marca 1928 roku, kiedy przybył do Krakowa ks. Kazimierz Wiecheć z zamiarem założenia wspólnoty sercańskiej. Ks. Wiecheć odwiedził wielu biskupów, pytając się o możliwości osiedlenia się w ich diecezjach. Tak więc był w Poznaniu, Warszawie, Lwowie, Wilnie i Łodzi. W Krakowie ks. abp Sapieha zaproponował osiedlenie się w Płaszowie i budowę kościoła. W czerwcu 1930 roku rozpoczęto budowę kościoła i domu zakonnego według projektu architekta Mączyńskiego. Już 10 sierpnia 1930 r. dokonano poświęcenia kamienia węgielnego przez ówczesnego biskupa Krakowa abp. Adama Sapiehę.  Niespełna dziesięć miesięcy od rozpoczęcia budowy  w kwietniu 1931 roku sercanie w Płaszowie zamieszkali w nowo wybudowanym  domu przy ul. Saskiej.

Początek wojny, a dokładnie 6 września 1939 r. to moment zajęcia Krakowa i części domu przez Hitlerowców. Kolejna burza historii odciska swoje piętno na długie lata, a rozpoczyna się początkiem lipca 1952 roku, kiedy to ówczesne władze komunistyczne zagarnęły część budynków klasztornych, między innymi pomieszczenia Małego Seminarium Księży Sercanów i zostały one zamienione na szpital dla kobiet umysłowo chorych, a później na szpital dla dzieci z głębokim upośledzeniem.

Sytuacja ta zmienia się definitywnie dopiero 1993 roku, kiedy w całości dom zostaje oddany prawowitemu właścicielowi – Księżom Sercanom. Długie lata trwały starania, aby wyremontować dom zakonny, który był bardzo zniszczony. Po zebraniu odpowiednich pozwoleń i funduszy w latach 2009-2012 przeprowadzono kapitalny remont budynku połączony z jego modernizacją.

Od stycznia 2013 roku na nowo w murach domu zamieszkała wspólnota zakonna. Obecnie przełożonym jest ks. Grzegorz Piątek. Paralelnie do tych wydarzeń w wydzielonej części domu zakonnego powołana została działalność gospodarcza – obiekt konferencyjno-noclegowy Domus Mater oraz nowatorski ośrodek duszpasterstw specjalistycznych: Centrum Zdrowia Rodziny, Duszpasterstwo Transplantacja „Tak” oraz znalazło swoją siedzibę istniejące już od lat Duszpasterstwo  Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. Dyrektorem Domus Mater został inicjator prezentowanej działalności, sercanin ks. Włodzimierz Płatek.

Warto wspomnieć, iż z domem ty przez długie lata związany był zmarły w czerwcu 2013 roku, ks. Stanisław kard. Nagy, sercanin, jako mieszkaniec, przełożony, profesor, kardynał.

CO JEST W DOMUS MATER?

Domus Mater w Krakowie prowadzony przez Księży Sercanów to miejsce gdzie odnajdziecie Państwo spokój i relaks w wysokim standardzie oraz atrakcyjnej cenie. Położenie obiektu konferencyjno-noclegowego blisko centrum miasta Krakowa gwarantuje bliskość większości zabytków i atrakcyjnych miejsc wartych odwiedzenia. Magia i urok historycznej okolicy wprawia krakowskich Gości w niepowtarzalnie dobry nastrój, a wrażenia na zawsze zapisują się w pamięci. To nowe i  ciekawe miejsce przeznaczone jest  dla turystów indywidualnych i grupowych, gości biznesowych, pielgrzymów oraz rekolektantów.

O Państwa doskonałe samopoczucie zadba profesjonalna obsługa, gotowa pomóc w każdej sytuacji. Poinformujemy o miejscach i zabytkach, które warto zobaczyć będąc w królewskim mieście.

W Domus Mater jest mechaniczna wentylacja, część obiektu jest klimatyzowana, posiada przytulnie i nowocześnie zaaranżowane pokoje przystosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz darmowy dostęp do Internetu. Do dyspozycji naszych Gości jest także doskonale wyposażona sala konferencyjna przystosowana do organizacji rekolekcji, warsztatów, szkoleń i spotkań biznesowych. Dbamy o to, by Domus Mater był przyjazny również dla dzieci, dlatego też serdecznie zapraszamy do nas całe rodziny , które mogą liczyć na specjalne zniżki.

Domus Mater, to idealne miejsce na organizację różnych spotkań czy imprez okolicznościowych. W tak wyjątkowych chwilach zapewniamy Państwa o kompleksowej i profesjonalnej obsłudze. Przygotowujemy chrzty, komunie, zaręczyny, śluby, przyjęcia weselne, rocznice ślubów, jubileusze rodzinne, imieniny i urodziny, spotkania i zjazdy rodzinne. W okresie letnim oferujemy imprezy z grillem na świeżym powietrzu.

Do dyspozycji gości posiadamy: kaplicę, cztery sale różnej wielkości, ciekawie wyposażone przestrzenne hole, piękny wewnętrzny ogród oraz monitorowany parking.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pełną ofertą na naszej stronie www.domusmater.pl oraz polubienie nas na: www.tripadvisor.com, www.facebook.com/domusmater.

DZIAŁALNOŚĆ DUSZPASTERSKA W DOMUS MATER

Domus Mater w Krakowie oprócz doskonałej bazy noclegowo –hotelowej opartej na funkcjonalnie wyposażonych pokojach, salach konferencyjnych oraz bogatej ofercie gastronomicznej to miejsce szeroko pojętej pracy duszpasterskiej.

Centrum Zdrowia Rodziny przy Domus Mater ma na celu objęcie wsparciem i pomocą zarówno narzeczonych przygotowujących się do małżeństwa, jak i małżonków oraz rodziców stojących wobec różnorakich problemów życiowych.

Psycholodzy z Centrum Zdrowia Rodziny udzielają pomocy i wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych. Zapraszają osoby, które przeżywają kryzysy w życiu osobistym i rodzinnym. W ramach spotkań w poradni można: uzyskać pomoc w odnowieniu i umocnieniu więzi małżeńskiej, udoskonalić swoje umiejętności w zakresie komunikacji z drugim człowiekiem, nauczyć się skutecznie rozwiązywać konflikty, rozwijać kompetencje wychowawcze, radzić sobie w sytuacjach stresogennych, dokonać analizy własnych problemów emocjonalnych oraz podjąć pracę nad rozwojem i zmianą życia na pełniejsze.

W Centrum Zdrowia Rodziny prowadzone są przez psychologów warsztaty , z serii „Szkoła dialogu” na które zapraszamy narzeczonych przygotowujących się do zawarcia Sakramentu Małżeństwa, a także pary małżeńskie, które chcą rozwinąć swoje umiejętności w zakresie porozumiewania się. Praktyka życia pokazuje, że źródła wielu (może nawet większości) problemów małżeńskich tkwią w nieumiejętności porozumiewania się dwojga ludzi. Najczęściej nie umieją oni rozmawiać tak, aby zrozumieć się nawzajem i znaleźć wyjście z sytuacji konfliktowej. Dlatego, przygotowując się do małżeństwa, warto zadbać o przyswojenie sobie podstawowych umiejętności z tej dziedziny, by skutecznie radzić sobie z pojawiającymi się nieuchronnie w każdym związku konfliktami. Zajęcia mają charakter warsztatów, co oznacza, że zakładają aktywny udział uczestników. Poruszana tematyka to m. in.: jak radzić sobie z trudnymi emocjami, by nie niszczyły relacji, jak nieagresywnie formułować swoje oczekiwania, by być autentycznym i szczerym, jak rozwiązywać konflikty, by stawały się okazją do rozwoju związku, jak dbać o wzajemne relacje, by miłość była coraz dojrzalsza.

Znaczącą część działalności Centrum zajmuje wsparcie i pomoc w przypadku problemów z płodnością. Prowadzimy kursy metody objawowo-termicznej wg prof. J. Roetzera oraz kurs metody Creighton Model FertilityCare System – Modelu Creightona. Metoda objawowo-termicznej wg prof. J. Roetzera oparta jest na obserwacji trzech biomarkerów oraz odpowiedniej ich interpretacji. Może być wykorzystywana w sytuacji planowania lub odkładania poczęcia dziecka, monitorowania zdrowia ginekologicznego, rozwijania samoświadomości własnego ciała i przeżywanych stanów emocjonalnych. Proponujemy indywidualne prowadzenie lub w małych grupach w zakresie nabywania wiedzy i umiejętności w posługiwaniu się metodą rozpoznawania płodności wg prof. Józefa Roetzera.

Pełny kurs indywidualny obejmuje ok. 4 spotkania po 1,5 – 2 godzin, natomiast szkolenia grupowe 1 sobotnie sześciogodzinne spotkanie.

Druga z metod tzw. Modelu Creightona jest to objawowa metoda obserwacji wykorzystywana do: starań o poczęcie dziecka, określania czasu poczęcia, monitorowania ciąży, odkładania poczęcia dziecka, monitorowania zdrowia ginekologicznego, wnikliwej diagnostyki i precyzyjnego leczenia ginekologicznego i problemów z płodnością w systemie NaProTECHNOLOGY. Jest to metoda obserwacji mogąca mieć zastosowanie dla każdej kobiety. Wszyscy zainteresowani metodą mogą umówić się na otwarte spotkanie informacyjne. Jest to prezentacja z wykorzystaniem slajdów przedstawiająca zainteresowanym kobietom i parom małżeńskim: szczegóły i przebieg programu szkolenia, warunki uczestnictwa, metodę leczenia i jej przebieg, wskaże listę przeszkolonych lekarzy, sposób prowadzenia obserwacji i zapisu w karcie, itd.

W Centrum Zdrowia Rodziny szkolenie Creigton Model FC System prowadzone jest według standardu gwarantującego każdemu uczestnikowi jednakową, kompletną wiedzę na temat prowadzonych obserwacji i zapisu biomarkerów oraz ich interpretacji. Dzięki nim możliwy jest szczegółowy wywiad medyczny oraz precyzyjna współpraca z lekarzem. Szkolenie prowadzone jest przez wykwalifikowanych instruktorów metody – Fertility Care Practitioner.

Od listopada br. Centrum rozpoczyna cykl warsztatów NIEPŁODNOŚĆ – JAK SIĘ Z NIĄ ZMIERZYĆ? Jest on skierowany do małżeństw z problemem z płodnością. Pierwszy moduł warsztatów nosi tytuł „Stres a niepłodność”. Celem zajęć jest zapoznanie z psychologiczną teorią stresu oraz mechanizmami związku stresu z niepłodnością, diagnoza trudności radzenia sobie ze stresem, trening w zakresie poznawczych metod radzenia sobie ze stresem oraz technik relaksacyjnych, wsparcie emocjonalne i duchowe. Tematyka zajęć obejmuje psychologiczną teorię stresu, jego związek z niepłodnością, diagnozę problemów wywołujących stres oraz problemów radzenia sobie ze stresem, poznawcze sposoby radzenia sobie ze stresem, tzw. zdrowe myślenie, techniki radzenia sobie ze stresem wynikającym z problemu niepłodności, sens życia i małżeństwa a niepłodność. Metody pracy to dialog, ćwiczenia indywidualne, praca w grupach, burza mózgów, wykład, trening relaksacyjny. Warsztaty prowadzą psycholog, instruktor Modelu Creighton i duchowny – moralista, bioetyk.

Przy Centrum działa poradnia laktacyjna zajmująca się edukacją, poradą i pomocą rodzicom, którzy chcą podjąć naturalne karmienie swoich dzieci lub już je podjęli, ale napotykają różnorakie problemy. Poradnia roztacza opiekę nad małżonkami oczekującymi narodzin dziecka poprzez prowadzone warsztaty „Zanim się zobaczymy”. Celem tych spotkań jest: pogłębienie wiedzy przyszłych rodziców na tematy związane z czekającymi ich nowymi obowiązkami, psychiczne i emocjonalne przygotowanie ich do spotkania z dzieckiem i zmagania się z nową rolą, pozytywne nastawienie do porodu i karmienia piersią, wzmocnienie kompetencji rodzicielskich i małżeńskich. Treści zajęć obejmują okres ciąży, porodu, połogu, opiekę nad noworodkiem itp. Metody pracy to ćwiczenia grupowe i w parach, miniwykłady, filmy. Spotkania prowadzą położna i doradca laktacyjny.

Duszpasterstwo Transplantacja „Tak” przy Domus Mater, ma na celu towarzyszenie osobom przygotowującym się do przeszczepienia i żyjącym z wszczepionym narządem we wspólnym kroczeniu drogami „nowego życia”. Swoją opieką otacza rodziny, lekarzy i wszystkich ludzi zaangażowanych w niesienie pomocy człowiekowi choremu. Duszpasterstwo proponuje: pomoc w przygotowaniu się do przeżycia zabiegu, nauczenie rodziny i bliskich towarzyszenia osobie przygotowującej się do przeszczepienia, rozwijanie umiejętności akceptacji i życia z nowym narządem, pomoc psychologiczną, grupę wsparcia, indywidualne rozmowy, dni skupienia i rekolekcje, doroczną „Pielgrzymkę ludzi związanych z transplantacją”, możliwość przyjazdu na kilka dni odpoczynku, spowiedź, kierownictwo duchowe, okolicznościowe Msze św. w intencji dawców i ich rodzin, spotkania dla ludzi, którzy utracili swoich bliskich, propagowanie idei przeszczepiania narządów, organizowanie spotkań, paneli, konferencji i sympozjów na temat problemów związanych z transplantacją.

Po kilkunastu latach swojego istnienia w murach Domus Mater znalazło swoją siedzibę duszpasterstwo „TALENT”. Pełna nazwa to: Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „TALENT” będące formą duchowego wsparcia ludzi biznesu. W Domus Mater mają miejsce co miesiąc spotkania otwarte,  z cyklu „Spotkanie z Talentem”. Uwaga uczestników ogniskuje się na praktycznym zarządzaniu. Prowadzenie firmy wiąże się z podejmowaniem wielu decyzji, z których każda jest dobra lub zła, nie tylko w sensie finansowym, ale też i moralnym. Choć model zarządzania przez wartości na trwałe wpisał się we współczesną teorię zarządzania, my chcemy pójść o krok dalej. Na konkretne dylematy spoglądamy z perspektywy wiary, odwołując się także do doświadczenia zgromadzonych na spotkaniach przedsiębiorców. Dzięki temu możemy poznawać i pogłębiać efektywne zarządzanie przez wiarę, stając się jednocześnie bogatymi przed Bogiem. Zapraszamy na nasze spotkania, które są czasem modlitwy, refleksji nad wybranymi tematami oraz doskonałą okazja do poznania katolickich przedsiębiorców.

Szerszy opis naszych przedsięwzięć znajdziecie Państwo na stronie internetowej Domus Mater pod adresem www.domusmater.pl

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle