Sercanie: Historyczne wydarzenie w klasztorze w Stopnicy

Dokładnie w dniu 80. rocznicy zburzenia franciszkańskiego kościoła w Stopnicy-Kątach Starych miała miejsce krótka ceremonia poświęcenia nowego krzyża. Zostanie on umieszczony na szczycie kopuły odbudowywanej kaplicy pw. św. Anny. Poświęceniu temu towarzyszył również akt złożenia w pozłacanej kuli tzw. „kapsuły czasu”.

Odbudowywana od 2018 r kaplica pw. św. Anny była fundacją wojewody sandomierskiego Stefana Bidzińskiego. Została dobudowana do istniejącego już wcześniej kościoła pw. świętych Franciszka i Marii Magdaleny w roku 1701, jako boczna kaplica zespołu klasztornego oo. reformatów. Obiekt w ciągu swojej długiej historii przechodził zmienne koleje losów. Najtragiczniejszym wydarzeniem okazał się dzień 7 listopada 1944 roku. Wówczas wskutek zawieruchy II wojny światowej, w akcie zemsty Niemcy wysadzili świątynię. Ocalały tylko fragmenty murów kaplicy św. Anny z arkadowym łukiem, który łączył kaplicę z kościołem. W kolejnych latach podejmowano próby odbudowy świątyni, ale bez skutku. Od roku 1979 pieczę na klasztorem przejęli księża sercanie. Od momentu jego przejęcia dom ten służył i nadal służy celom formacji jako nowicjat. Odbudowa kaplicy rozpoczęła się w 2018 roku z inicjatywy ówczesnego przełożonego ks. Witolda Janusia SCJ. Od roku 2021 prace budowlane kontynuuje kolejny przełożony nowicjatu, ks. Stanisław Gruca SCJ. Oprócz obrzędu poświęcenia krzyża u jego podnóża została zamieszczona również pozłocona kula z tzw. „kapsułą czasu”. Umieszczono w niej dokument, mówiący o szczegółach prac remontowych i dalszej historii klasztoru oraz inne drobne przedmioty, będące w użytku zwyczajnym obecnego czasu.

Wczorajsze wydarzenie poświęcenia nowego krzyża miało niewątpliwie symboliczne znaczenie dla naszej lokalnej społeczności. W dniu, w którym 80 lat temu próbowano zniszczyć tożsamość polską i przywiązanie miejscowej ludności do wiary i Ojczyzny, krzyż na nowo powrócił na swoje dawne miejsce. Ceremonia rozpoczęła się procesją z kościoła parafialnego, której przewodniczył proboszcz ks. Jacek Szczygieł SCJ. Intencją, towarzyszącą parafianom i zaproszonym gościom była ekspiacja i wynagrodzenie Bogu za zło i grzechy II wojny światowej. Poświęcenia krzyża dokonał przełożony polskiej prowincji księży sercanów, ks. Sławomir Knopik SCJ.

Za: sercanie.pl

Wpisy powiązane

DO POBRANIA: Biuletyn Tygodniowy CIZ 51-52/2024

Paulini zapraszają do przeżywania świąt na Jasnej Górze

RPO: ks. Michał O. w areszcie był traktowany niehumanitarnie