Sercanie – Bełchatów: Wprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła II

„Nie utraćcie swego smaku chrześcijan, smaku Ewangelii!” Te słowa wzięte z nauczania bł. Jana Pawła II stały się myślą przewodnią trzydniowych rekolekcji w parafii Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie, które były duchowym przygotowaniem przed liturgicznym wprowadzeniem relikwii bł. Papieża do tutejszej parafii. Od 20 do 22 października br. po rekolekcyjnych drogach prowadził bełchatowskich parafian sercanin ks. Zdzisław Płuska.

W czasie trzydniowego skupienia odwoływał się do nauczania papieża rozważając jego myśli, które w szczególny sposób wybrzmiewały w kończącym się Roku Wiary.

„Wiara jest obcowaniem z tajemnicą Boga. Wiara jest sposobem patrzenia na życie, na historię w świetle Ducha Świętego, a równocześnie sposobem patrzenia poza historię.”

„My jesteśmy współczesnymi Chrystusa i tak jak mieszkańcy Jerozolimy, jak Jego uczniowie i towarzyszące Mu niewiasty, mamy zdecydować, czy trwać przy Nim, czy też uciekać lub przyglądać się biernie Jego śmierci.”

„Wiara i nadzieja razem z miłością stanowią fundament życia chrześcijańskiego, którego kamieniem węgielnym jest Jezus Chrystus.

W liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II, które dla miasta Bełchatowa od roku ma rangę uroczystości, rozpoczęły się liturgiczne ceremonie wprowadzenia relikwii bł. Jana Pawła II do parafii Miłosierdzia Bożego na Binkowie.

Przywitaniu relikwii towarzyszyły rzesze bełchatowian zgromadzonych na placu przykościelnym. Następnie nieśli je bełchatowscy górnicy przy dźwiękach orkiestry górniczej w procesji wokół kościoła, a potem wnieśli do świątyni parafialnej.

Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej Ireneusz Pękalski, który podczas wygłoszonego kazania przywoływał słowa błogosławionego Papieża.

Bł. Jan Paweł II jest pośród nas, który zawsze gromadził tłumy. Dziś również zgromadził nas wielu. Co chciałby nam dziś powiedzieć i co chciałby na przypomnieć? – rozpoczął ks. biskup.

W swoim testamencie przypomniał nam wezwanie do czujności: «Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy Pan wasz przybędzie» (por. Mt 24, 42)”. Co znaczy czuwać? „Czuwać, znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję. Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężając je w sobie.” Są pośród nas dzieci i młodzież, co chciałby im dziś przypomnieć? – pytał ks. Biskup. „Wy jesteście przyszłością świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją!”. Drogie dzieci, kochana młodzieży. Kiedy stajecie się tą nadzieją? Zapewne wtedy, kiedy jesteście wierni Niedzielnej Mszy św., kiedy z gorliwością uczęszczacie na lekcje religii. Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali. – dodał kaznodzieja.

Są pośród nas dorośli, ludzie starsi, żyjący w rodzinie. Co nam chce przypomnieć bł. Jan Paweł II? Mówi, że „przyszłość świata idzie przez rodzinę”, że przyszłość Polski i przyszłość Bełchatowa jest w dłoniach chrześcijańskich rodziców. Tylko rodzina, która jest Bogiem silna jest w stanie dać zaporę demoralizacji i w wadom społecznym.

Co chciałby powiedzieć mieszkańcom Bełchatowa i parafianom tutejszej parafii Miłosierdzia Bożego? Miejcie wyobraźnię miłosierdzia. Niech w waszym życiu będzie mniej słów a więcej czynów miłosierdzia – apelował biskup. .

Uroczystości zakończyło pasterskie błogosławieństwo, którego udzielił biskup relikwiami bł. Jana Pawła II. Ostatnim akcentem było ucałowanie relikwii, do którego zgromadziły się całe rzesze wiernych.

ZP

Za: www.sercanie.pl

Wpisy powiązane

Od zera do game changera. 20 lat NINIWY to historia o tym, że Bogu można ufać na serio

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi w Licheniu

Sprawozdanie Kustosza Jasnej Góry za rok 2024