Senator Wojciech Skurkiewicz z Radomia, przedstawił dwie senackie inicjatywy, których celem będzie upamiętnienie robotniczego protestu w czerwcu 1976 roku i błogosławionej Matki Elżbiety Róży Czackiej.
Za dwa lata będziemy obchodzili 50. rocznicę zwycięskiego, ogólnopolskiego zrywu robotniczego, na którego czele stanęli mieszkańcy Radomia, Ursusa i Płocka oraz 150. rocznicę urodzin bł. Elżbiety Róży Czackiej.
– Dlatego chcemy upamiętnić oba wydarzenia. Skierowaliśmy do biura Marszałek Senatu stosowne projekty uchwał. Jeden z nich ma dotyczyć uchwalenia Roku 2026 Rokiem Robotniczego Protestu Czerwca 1976 i a drugi Rokiem Błogosławionej Matki Elżbiety Róży Czackiej, prekursorki polskiej tyflologii – wyjaśnił senator.
Były wiceszef resortu obrony narodowej przypomniał, totalitarny aparat sądowniczy, szczególnie w Radomiu, wydawał wysokie i bardzo surowe wyroki przeciwko protestującym. Były nieporównywalnie wyższe w stosunku do wydawanych przy kneblowaniu innych protestów społecznych w historii PRL.
– Opuszczając więzienia i areszty byli już naznaczeni przez reżimowe media pogardliwym mianem „warchołów”. Wielu z nich przez lata nie mogło podjąć pracy w efekcie decyzji władz, a także w wyniku zniszczenia ich zdrowia. Pozostawali bez środków do życia. Dziś już wiemy, że ich oprawcy pozostali bezkarni. Tak jest również w przypadku niewyjaśnionej do końca śmierci sługi bożego księdza Romana Kotlarza. Ten niezłomny kapłan 25 czerwca błogosławił radomskich robotników i był wśród nich. Pobity przez „nieznanych sprawców” zmarł 18 sierpnia 1976 roku. Radom ponosi także konsekwencje ekonomiczne. W bezprecedensowym wymiarze wstrzymano wówczas rozwój miasta i regionu – czytamy w projekcie uchwały.
Odnosząc się do Matki Elżbiety Róży Czackiej senator Skurkiewicz przypomniał, że dzięki niej powołano do służby ludziom ociemniałym i do wynagradzania za duchową ślepotę świata Zgromadzenie Zakonne Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
– Całe życie Matki Czackiej to służba. W czasie pierwszej wojny światowej wybrała drogę powołania do życia w zakonie. Matka Czacka była w Polsce pierwszą osobą, która rozpoczęła zakrojoną na szeroka skalę systemową opiekę nad niewidomymi – przypomniał senator Skurkiewicz.