Sekretarz generalny KEP na 40-lecie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego

Słowa wdzięczności i gratulacje przesłał na ręce dyrektora Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce (ISKK) bp Wojciech Polak. Instytut działa już od 40 lat, prowadząc m.in. badania liczby wiernych na niedzielnych Mszach św. 

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak w specjalnym liście z okazji 40-lecia Instytutu Statystyki Katolickiej wyróżnił unikalne badania dominicantes i communicantes, zapoczątkowane przez ks. prof. Witolda Zdaniewicza w 1979 r. Dzięki corocznym badaniom znane są dane liczbowe na temat uczęszczających na niedzielną Mszę św. i przyjmujących Komunię św. – Kościół w Polsce zyskuje w ten sposób statystyki, „twarde dane”, jeden ze wskaźników poziomu religijności Polaków. Ale nie tylko – to także bodziec do wysiłków związanych z ewangelizacją, wypełnianiem codziennej misji – napisał bp Polak.

Wszystkim pracownikom Instytutu, a w szczególności dyrektorowi i twórcy ISKK wyraził w imieniu Konferencji Episkopatu Polski wdzięczność za podejmowane prace. – Niech Instytut Statystyki Kościoła SAC dalej pomyślnie rozwija się i służy Kościołowi w całej Polsce – dodał.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC jest instytucją naukowo-badawczą zajmującą się zbieraniem danych na temat Kościoła katolickiego w Polsce oraz prowadzącą badania socjologiczne. Prowadzi go Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni) na mocy porozumienia z Sekretariatem Konferencji Episkopatu Polski. Pracownikami Instytutu są naukowcy, socjolodzy, wykładowcy oraz badacze. Z okazji 40-lecia istnienia ISKK we wtorek 22 stycznia 2013 r. odbywa się w Warszawie sesja naukowa z udziałem gości reprezentujących różne instytucje naukowe w Polsce.

Zobacz także:
Pełna treść listu

(jl © Biuro Prasowe KEP 2013)

Za: www.episkopat.pl

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle