Sejny: otwarcie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w dominikańskim klasztorze

„To kolejny areopag nowej ewangelizacji w diecezji ełckiej. To miejsce spotkania się kultur obojga narodów, miejsce pielgrzymowania, miejsce zagłębiania się w kultury narodów tutaj mieszkających” – mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki podczas Mszy św. sprawowanej w sejneńskiej bazylice. Po niej nastąpiło otwarcie i poświęcenie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

„Odbudowane mury klasztoru dzisiaj wiele nam mogą powiedzieć o wydarzeniach minionych wieków” – mówił bp Mazur w wygłoszonej homilii. „Kościół na te ziemie przyniósł Chrystusa. Kościół głosił słowa, które dzisiaj słyszeliśmy w Ewangelii o miłości Boga do człowieka i zachęcał do miłości Boga i bliźniego, do budowania cywilizacji miłości i życia” – dodał.

Biskup zwrócił szczególną uwagę na rolę ojców dominikanów, którzy przybyli do Sejn z Wilna 10 czerwca 1602 r. Staraniem właśnie tychże zakonników rozpoczęto budowę murowanego kościoła klasztornego pod wezwaniem Nawiedzenia NMP, św. Jerzego i św. Jacka. To oni wybudowali okazały renesansowy klasztor – jedyna tego typu budowla w północno-wschodniej Polsce.

Biskup Mazur wyraził nadzieję, że Sejneński Areopag Nowej Ewangelizacji, jak nazwał Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, spełni rolę prawdziwej „kuźni wiary”, w której spotkają się różne kultury i zrodzi się owocny dialog pomiędzy Ewangelią a uczonymi, artystami, wyznawcami innych wyznań i religii.

„Mam nadzieję, że w tej szkole poznawania i braterstwa, stawania w prawdzie, przyczyni się do przezwyciężania dystansu między Ewangelią a współczesnym społeczeństwem” – dodał.

Uroczystość zgromadziła władze rządowe, parlamentarne, samorządowe z Piotrem Glińskim, wiceprezesem Rady Ministrów, ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dobiegł końca I etap remontu obejmujący znaczną część podominikańskiego klasztoru w Sejnach. W ten sposób jest realizowany projekt pod nazwą „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego poprzez remont zabytkowego obiektu oraz jego adaptację na potrzeby utworzenia Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach” współfinansowanego w ramach działania 8.2 priorytetu VIII Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.

W wyniku realizacji projektu powstało nowoczesne, multimedialne Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów prezentujące cztery wystawy stałe, prezentujące historię, wielokulturowość, ludzi i mitologię Kresów Wschodnich.

Cel główny projektu to ochrona i zachowanie dziedzictwa kultury zabytkowego obiektu: klasztoru, wchodzącego w skład zabytkowego Zespołu Podominikańskiego w Sejnach poprzez renowację, rozwinięcie oferty kulturowej i edukacyjnej w ramach Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach.

Koszt realizacji projektu wyniósł 23 405 532 zł. W tym 20 mln dotacji i 3,4 mln wkładu własnego (kredyt bankowy).

Inicjatorem i pomysłodawcą projektu jest ks. prał. Zbigniew Bzdak – proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Sejnach. Wykonawcą remontu była firma New House Pawła Babińskiego z Ełku.

ks. kz / Sejny
KAI

Wpisy powiązane

Epitafium ku czci ks. Leona Bemke SAC

Spotkanie przełożonych zakonów, zgromadzeń męskich archidiecezji katowickiej

19-22 listopada: Rekolekcje dla biskupów na Jasnej Górze (zapowiedź)