Sandomierz: klaryski wybrały ponownie swą ksienię s. Kazimierę Gerlach OSC

Siostry z klasztoru Zakonu Świętej Klary pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ponownie wybrały swą ksienię (przełożoną) s. Kazimierę Gerlach OSC. Wybory odbyły się 18 stycznia w Sandomierzu.
Kapitule wyborczej sióstr klarysek przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Obecny był również ks. Leon Siwecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego.

Po Mszy św. sprawowanej w kaplicy zakonnej wybranej na drugą kadencję ksieni bp Krzysztof Nitkiewicz przekazał klucze do klasztoru, pieczęcie oraz udzielił błogosławieństwa.

Siostra Kazimiera Gerlach OSC pochodzi z Jabłonicy Polskiej na Podkarpaciu. Wstąpiła do klasztoru sióstr klarysek w Krakowie dnia 25 sierpnia 1981 r. Pełniła tam różne funkcje, była między innymi, wikarią, czyli zastępczynią przełożonej. W 1998 r. przeszła do tworzącego się klasztoru w Skaryszewie, a stamtąd w 2008 r. do nowej fundacji klarysek w Sandomierzu.

Tytuł „ksieni” swoimi korzeniami sięga czasów powstania zgromadzenia, gdy pierwszą przełożoną była święta Klara. Związany jest również z fundatorką sióstr klarysek w Polsce, księżniczką bł. Salomeą Piastówną.

Kadencja przełożonej trwa trzy lata, po czym, zgodnie z zasadami prawa kanonicznego, odbywają się wybory.

Historia obecności sióstr klarysek w Sandomierzu sięga czasów średniowiecza, kiedy bł. Salomea Piastówna przyjęła w kaplicy zamkowej habit zakonny. Razem z siostrami przybyłymi z Pragi czeskiej zamieszkała w klasztorze ufundowanym przez jej brata księcia Bolesława Wstydliwego w Zawichoście. Z powodu najazdów tatarskich, siostry przeniosły się po kilkunastu latach do Skały pod Krakowem.

Do Sandomierza wróciły w 2008 roku. Siostry klaryski wyróżniają się przestrzeganiem ścisłej klauzury i radykalnym ubóstwem.

apis / Sandomierz
KAI

Wpisy powiązane

Biskupi na rozpoczęcie Jubileuszu 2025: Czas łaski, nadziei i pojednania

Kościół w Polsce 2024 – najważniejsze wydarzenia

Ks. prof. Mazurkiewicz: na czym polega dialog Kościoła katolickiego z Unią Europejską?