W niedzielę 16 października 2016 r. odbyły się Centralne Uroczystości Odpustowe połączone z inauguracją Roku Jadwiżańskiego w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny.
Uroczystości odpustowe rozpoczęły się już 14 października i przeżywane były pod hasłem: „Św. Jadwiga nauczycielką miłosierdzia”. W tym dniu pierwszą przybyłą grupą do grobu św. Jadwigi byli chorzy i niepełnosprawni. Mszę św. w bazylice odprawił dla nich ks. bp Andrzej Siemieniewski. Podczas homilii tłumaczył zebranym znaczenie kolejnych uczynków miłosierdzia, a następnie życzył, by świętowanie ich było radosne, a to wszystko, co w życiu bolesne – i choroba, i najróżniejsze dramaty życiowe, i niedomagania wynikające z braku zdrowia czy z podeszłego wieku włączali w modlitwę. – Zechciejmy przyjąć tę okazję eucharystycznej modlitwy, jako spotkanie z wyciągniętymi rękami Pana Jezusa, który chorych, niedomagających, cierpiących przygarnia do swojego serca.
Drugą grupą przybyłą do sanktuarium byli kapłani, seminarzyści, osoby konsekrowane i przygotowujące się do konsekracji. Uczestnicy spotkania trwali na modlitwie już od rana. Wysłuchali konferencji o miłosierdziu Bożym wygłoszonej przez franciszkanina, o. Tomasza Skibińskiego, uczestniczyli w nabożeństwie do św. Jadwigi. Bardzo cenne były spotkania w małych grupkach i dzielenie się tym, jak w poszczególnych wspólnotach przeżywany jest Rok Miłosierdzia. Uroczystej Eucharystii wieńczącej pielgrzymkę i dzień skupienia przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Zwracając się do zebranych zwrócił uwagę m.in. na to, że kapłani i osoby konsekrowane są powołani do tego, by być z Jezusem, by trwać na modlitwie, ale także do przemieniania świata, a to dokonuje się poprzez dzieła miłosierdzia, z których słynęła św. Jadwiga.
W godzinach popołudniowych do grobu św. Jadwigi wyruszyła pielgrzymka mieszkańców Trzebnicy. Najbliżsi sąsiedzi księżnej wyruszyli do bazyliki z rynku swojego miasta po raz piąty. Pątników powitał burmistrz Trzebnicy, Marek Długozima, przypominając, że św. Jadwiga jest patronką miasta (oficjalnie od 2010 r.) i że zbliża się 750-lecie jej kanonizacji. O. bp Jacek Kiciński błogosławił uczestnikom krótkiej wędrówki. Przywołał słowa papieża Franciszka, który otwierając Rok Miłosierdzia podkreślił rolę pielgrzymowania do miejsc świętych, i przypomniał o Bramie Miłosierdzia w trzebnickiej bazylice. Zebrani udali się tam ulicami miasta, przy dźwiękach orkiestry dętej. Witając pielgrzymów, ks. Jerzy Olszówka, kustosz sanktuarium podkreślił, że jako mieszkańcy Trzebnicy przychodzą dziękować za szczególną opiekę śląskiej Pani i uczyć się od niej postawy miłosierdzie, która wypływała z ciągłego zjednoczenia z Chrystusem i nieustannego trwania u stóp krzyża.
W sobotnie przedpołudnie, 15 października, u grobu św. Jadwigi modlili się uczestnicy pielgrzymki kobiet oraz pielgrzymki rowerowej. Eucharystii przewodniczył bp Edward Janiak, który ukazał mnóstwo inspirujących wymiarów życia śląskiej księżnej: miłość do rodziny, przyjęcie krzyża (choćby śmierci kolejnych dzieci), troskę o potrzebujących, ale i miłość do nowej ojczyzny. Zwracając się do kobiet podkreślił ich godność, którą najpełniej ukazał Chrystus, a także ich wzniosłe powołanie, zwłaszcza do macierzyństwa. Pod koniec Mszy św. kobietom w stanie błogosławionym udzielił specjalnego błogosławieństwa relikwiami św. Jadwigi.
Niewiastom zebranym w bazylice towarzyszyli rowerowi pielgrzymi, którzy wraz ze swym przewodnikiem ks. Krzysztofem Deją, wyruszyli w drogę z Wrocławia o 7.30. To była pierwsza oficjalna pielgrzymka rowerowa do grobu św. Jadwigi na uroczystości odpustowe, mimo że wiele osób pielgrzymowało w ten sposób już w minionych latach indywidualnie. Postanowili więc zwołać się za pośrednictwem Radia Rodzina. W ten sposób utworzyła się około 30 osobowa grupa, od gimnazjalistów po emerytów.
W tym też dniu, wczesnym ranem, po krótkim nabożeństwie w katedrze wrocławskiej z pasterskim błogosławieństwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego, wyruszyła 37. Piesza Pielgrzymka do Grobu św. Jadwigi. Tłumy pielgrzymów gromadziły się już kilka minut przed godz. 6. Do pokonania mieli ok. 30 km. Tuż przed wyjściem z katedry ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski przypomniał, że pielgrzymka trzebnicka wypada w dniu Wielkiej Pokuty na Jasnej Górze. W związku z tym prosił, by w intencji przebłagalnej za grzechy Polaków ofiarować w drodze nabożeństwo drogi krzyżowej.
Eucharystii kończącej pieszą pielgrzymkę do Trzebnicy przewodniczył metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc. Wskazywał na św. Jadwigę, jako nauczycielkę roztropnego używania daru władzy i nauczycielkę miłosierdzia. To miłosierdzie rozumiała bardzo szeroko – od konkretnej pomocy materialnej, do wprowadzania pokoju, a to znaczy działać, wyrzec się postawy walki i nie pozwolić sobie narzucić nieewangelicznego stylu mówienia i działania.
Centrum ostatniego dnia świętowania była Msza Święta, w czasie, której został zainaugurowany Rok Jadwiżański. Metropolita wrocławski, arcybiskup Józef Kupny ogłosił go dla trzech dolnośląskich diecezji: wrocławskiej, legnickiej, świdnickiej. Zakończy się on dokładnie za rok. Czas ten ma służyć ożywieniu kultu Patronki Śląska, a także zachęca do pielgrzymowanie do miejsc związanych z życiem i działalnością św. Jadwigi.
W homilii abp Józef Kupny podkreślił znaczenie wrażliwości św. Jadwigi: – Może nie mamy tyle sił, by w tak heroiczny sposób świadczyć uczynki miłosierdzia, ale na na pewno leży w granicach naszych możliwości, poprzez proste codzienne czynności być apostołami miłosierdzia – dodaje abp Kupny. Każdy z nas musi szukać takich okazji, wszystko zależy od naszej wyobraźni miłosierdzia – podkreślał arcybiskup. Hierarcha wspomniał o licznych uczynkach miłosierdzia, które są realizowane za pośrednictwem Caritas. Prosił, żeby pamiętać o tej organizacji. Przy tej okazji wspomniał również o koniecznej pomocy wszystkim tym, którzy żyją w miejscach konfliktów zbrojnych.
W uroczystej Mszy św. wzięli udział biskupi wrocławscy z kard. Henrykiem Gulbinowiczem na czele, matki generalne zgromadzeń sióstr jadwiżanek i boromeuszek, prowincjał salwatorianów Piotr Filas, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak oraz władze lokalne z burmistrzem Markiem Długozimą. Słowa pozdrowienia i łączności duchowej skierował do uczestników uroczystości prezydent RP Andrzej Duda.
Za: www.sds.pl.