Salwatorianie – Trzebnica: Pamięci ks. Dziekana Wawrzyńca Bochenka SDS

Dnia 30 stycznia br. przypada 19. rocznica śmierci ks. Dziekana Wawrzyńca Bochenka (1915-1996). Dla osób starszych i w średnim wieku związanych z Trzebnicą postać tego kapłana i zakonnika jest bardzo dobrze znana. Jednym z wyrazów wdzięczności było nazwanie głównej ulicy miasta jego imieniem. Przekonują o tym także świadectwa wielu osób zawarte w książce „Jesteśmy jego dłużnikami. Wspomnienia o ks. Wawrzyńcu Bochenku SDS (1915-1996)”, Kraków 2011 (książka jest do nabycia w kiosku parafialnym i w kancelarii parafialnej). Jednakże dla młodszego pokolenia zachodzi potrzeba przybliżenia i zachęty do poznania osoby ks. Bochenka.

Spojrzenie wdzięczności

Z inicjatywy papieża Franciszka w całym Kościele jest obchodzony Rok Życia Konsekrowanego, który rozpoczął się w I niedzielę Adwentu, 30 listopada 2014 roku, a zakończy się 2 lutego 2016 roku. Jednym z celów, dla których papież ogłosił ten Rok, jest spojrzenie w przeszłość z wdzięcznością. Jak czytamy w liście do osób konsekrowanych skierowanym przez Ojca św., „nie chodzi o robienie wykopalisk i kultywowanie bezużytecznych nostalgii, ale raczej odkrycie na nowo drogi minionych pokoleń, aby uchwycić w niej inspirującą iskrę, ideowość, plany, wartości”.

Przypominanie życia i posługi ks. Dziekana Bochenka z pewnością nie jest wyrazem nostalgii, ale wyrazem wdzięczności wobec tego, co uczynił dla sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej i dla mieszkańców naszego miasta i okolic w okresie ponad 50. lat działalności duszpasterskiej w Trzebnicy.

Podstawowe dane biograficzne

Ks. Bochenek urodził się 30 października 1915 roku w Trzebini k. Krakowa. Na chrzcie św. otrzymał imię Kazimierz. Tam też zetknął się z Salwatorianami, którzy przybyli do tego miasta w 1903 roku. Widać było to pozytywne świadectwo, skoro poprosił o przyjęcie do nowicjatu Salwatorianów w 1933 roku. Wówczas przyjął imię zakonne Wawrzyniec, któremu pozostał wierny do śmierci. Po odbyciu nowicjatu i studiów seminaryjnych przyjął święcenia kapłańskie w dniu 12 maja 1940 roku w Krakowie. Do końca II wojny światowej pozostał w Krakowie. Podejmował w tym czasie nie tylko obowiązki we wspólnocie zakonnej, ale czynnie zaangażował się w duszpasterstwo młodzieży poprzez nauczanie religii na tajnych kompletach, organizowanie rekolekcji i jeśli zachodziła potrzeba, także zaradzanie potrzebom materialnym.

Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku został skierowany do Bielska-Białej, gdzie miał zorganizować bursę dla chłopców. Po krótkim pobycie w Bielsku-Białej, dnia 25 sierpnia 1945 roku przybył do Trzebnicy, gdzie pozostał już do śmierci. Wkrótce otrzymał nominację na administratora parafii w Trzebnicy i na funkcję dziekana dekanatu trzebnickiego, którą – z przerwą w latach 1953-1956 – pełnił do końca życia. Należał do pionierów organizujących duszpasterstwo na Ziemiach Odzyskanych. W uznaniu jego gorliwości i mądrości duszpasterskiej był powoływany do różnych komisji w archidiecezji wrocławskiej. Prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński, powierzał mu kilkakrotnie sprawy wizytacji kanonicznych w różnych zgromadzeniach zakonnych. Otrzymał ważne odznaczenia kościelne i państwowe. Zmarł 30 stycznia 1996 roku w Trzebnicy w 81. roku życia, w 63. roku życia zakonnego, w 56 roku kapłaństwa, po 51 latach posługi w Trzebnicy. Został pochowany w krypcie w bazylice trzebnickiej.

Zapowiedź sympozjum

W 2015 roku przypadają liczne rocznice: 100. rocznica urodzin ks. Bochenka, 70-lecie jego przybycia do Trzebnicy i 70-lecie polskiej administracji kościelnej na Dolnym Śląsku. Z tej racji już dziś pragnę zaprosić na sympozjum poświęcone ks. Dziekanowi Wawrzyńcowi Bochenkowi, które odbędzie się 19 czerwca 2015 roku (piątek) w Trzebnicy. Jego inicjatorem i koordynatorem jest piszący te słowa, a organizatorami są: Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Gmina Trzebnica i parafia św. Bartłomieja i św. Jadwigi w Trzebnicy. W godzinach 15.00-18.00 przewidziana jest część wykładowa, natomiast o 18.30 będzie celebrowana Eucharystia w bazylice i następnie modlitwa przy miejscu pochówku ks. Bochenka. Sympozjum będzie otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych. Zapraszam i proszę o przekazanie dalej tego zaproszenia.

ks. Bogdan Giemza SDS

Wpisy powiązane

Kokotek: prawie 100 uczestników Zakonnego Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla biskupów

125 lat obecności naśladowców św. Franciszka w Jaśle