Salwatorianie: Muzyczna uczta w Trzebnicy

Słynna francuska maksyma głosi: Noblesse oblige (Szlachectwo zobowiązuje). Odnosząc tę maksymę do tytułu bazyliki mniejszej i Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, można powiedzieć, że one też zobowiązują. W takim kluczu można postrzegać koncert z udziałem Artystów światowej sławy i muzyką wybitnych kompozytorów, który odbył się 25 czerwca br., w sobotę, w trzebnickiej bazylice. Tytuł koncertu „Dedicato a Maria – W harmonii z Ukrainą” nawiązywał do wykonanych utworów z dominacją pieśni „Ave Maria” różnych kompozytorów z różnych epok i był wyrazem solidarności z Ukrainą, gdzie od 24 lutego br. toczy się wojna za sprawą agresji Rosji. Publiczność zgromadzoną w bazylice i oglądającą relację na bieżąco za sprawą transmisji Telewizji Wzgórz Trzebnickich powitał ks. Piotr Filas SDS, kustosz Sanktuarium i superior miejscowej wspólnoty zakonnej Salwatorianów.

Uczestnicy koncertu usłyszeli piętnaście utworów (koncert można odsłuchać i zobaczyć: https://www.facebook.com/tvwzgorztrzebnickich/videos/1244136929689037/). Prowadzący koncert ks. Bogdan Giemza SDS przypomniał, że „Ave Maria”, czyli „Zdrowaś Maryjo”, to jedna z najbardziej znanych, obok „Ojcze nasz”, modlitw chrześcijańskich. Nadmienił, że właściwie nie ma uznanego kompozytora, który nie napisałby muzyki do tej modlitwy, a niektóre to prawdziwe arcydzieła. Zostały wykonane kompozycje „Ave Maria” następujących kompozytorów: Wolfganga Amadeusa Mozarta, Williama Gomeza, Camille Saint-Saën, Sandro Silianusa, Franza Schuberta, Michała Lorenca (z filmu „Prowokator”) i Gaetano Donizettiego. Pozostałe utwory wykonane podczas koncertu to kompozycje Francesco Gaspariniego, Giuseppe Tartiniego, Domenico Zipoli, Johanna Sebastiana Bacha, Louis-Nicolas Clérambault, Alessandro Marcello i Giuseppe Verdiego. Ks. Giemza przed każdym utworem krótko przybliżył sylwetkę kompozytora, scharakteryzował kompozycję, jak również zaprezentował Artystów.

A towarzystwo Artystów było wyśmienite. Tworzyli je: Dominika Zamara (Polska/ Włochy) – sopran, Gianmario Cavallaro (Włochy) – organy, Raul Gamez (Kuba/ Francja) – baryton i Giulio Maria Mennitti (Włochy) – skrzypce. Dominika Zamara pochodzi z Wrocławia, ale karierę międzynarodową zrobiła we Włoszech. Włosi mówią o niej „soprano eccezionale” (fenomenalny sopran). Obdarzona cudownym głosem, dzięki swej tytanicznej pracy jest obecnie jedną z najlepszych sopranistek świata. Koncertowała na wszystkich kontynentach świata, z wyjątkiem Afryki i Antarktydy. Maestro Gianmario Cavallaro ukończył muzykę i dyrygenturę chóralną w Konserwatorium w Parmie. Studiował pod kierunkiem wybitnych mistrzów, m.in. M° Romano Gandolfi, byłego dyrektora Chóru Teatro alla Scala. Jest założycielem i dyrygentem Amadeus Kammerchor (2000 r.) i Amadeus Philharmonic Orchestra (2002 r.). Z powodzeniem występował na międzynarodowych festiwalach w wielu krajach świata, dyrygował w ważnych teatrach, współpracując z wybitnymi reżyserami. Raul Gamez Rodriguez pochodzi z Kuby, ale obecnie mieszka we Francji, gdzie współpracuje z Monsign. Philippe Montier. Najmłodszy w gronie Artystów, Giulio Maria Mennitti, mimo młodego wieku współpracuje z zespołami kameralnymi i solistami, m.in. ze słynnym serbskim skrzypkiem Stefanem Milenkhovicem. Ciekawostką jest, że gra na skrzypcach z 1906 roku, wykonanych przez znanego włoskiego lutnika Romeo Antoniazzi.

Organizatorami omawianej muzycznej uczty było Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy i Starostwo Powiatowe w Trzebnicy. Fundacja Tota Pulchra i Fundacja Jana Pawła II objęły koncert patronatem honorowym, a patronatem medialnym: Radio Rodzina z Wrocławia, Gość Niedzielny i Tygodnik Niedziela.

Należy wyrazić nadzieję, że będzie kontynuacja koncertów muzyki sakralnej w trzebnickiej bazylice.


Linki do koncertu znajdziecie tutaj:

Za: www.sds.pl

Wpisy powiązane

Jubileuszowy koncert kolęd chóru Voce Angeli

Spotkanie Rodziny Szensztackiej w Sanktuarium Zawierzenia – Kościele Jubileuszowym

Warszawa: upamiętnienie heroicznej działalności sióstr felicjanek w czasie okupacji (zapowiedź)