Utwór „Serce Ukrainie” salezjańskiego duetu None Rhyme & NDP zachęca do pomocy i promuje Salezjański Wolontariat Misyjny, w ramach którego zainicjowana została zbiórka pieniędzy i rzeczy najpotrzebniejszych dla ukraińskich uchodźców wojennych. Utwór w stylu hip-hop/reggae grany jest przez chrześcijańskie stacje w całej Polsce i zyskuje niezwykłą popularność w mediach społecznościowych.
„Nie bójcie się, odwagi, macie o co walczyć. A ratunkiem jest także pomoc polskich braci. Kraj za Bugiem, zaprawdę wiele dzisiaj płaci. Jeden Bóg wie, co będzie dalej, nie jesteście sami” – śpiewają, także po ukraińsku, autorzy i wykonawcy – salezjańscy klerycy Norbert Rosiński SDB i Dominik Nowak SDB.
Jak wyjaśniają artyści, otrzymali propozycję od organizatorów akcji „Serce dla Ukrainy” nagrania utworu, „w celu wsparcia ich działań oraz ku pokrzepieniu wszystkich naszych braci z Ukrainy”.
„Wiedziałem, że będzie to trudne zadanie – jestem młodym zakonnikiem, który nigdy nie zaznał wojny. Jakie słowa mam w takim razie skierować do ludzi, którzy tracą rodziny, ziemię i wolność? Jednak po krótkiej dyskusji zdecydowaliśmy się podjąć tego zadania. Utwór jest wyrazem naszego sprzeciwu wobec agresji rosyjskiej, tam zawarliśmy też targające nami uczucia” – tłumaczy Norbert Rosiński SDB (None Rhyme).
Kleryk zachęca wszystkich do włączania się w akcję poprzez modlitwę, post i jałmużnę. „Tuż za granicą niewinne rodziny zostały rozbite, nastąpiła wielka migracja uchodźców, a we mnie rodziło się wiele pytań, co będzie i jak pomóc” – zauważa.
Jak poinformował ks. Marcin Wosiek, delegat ds. komunikacji społecznej prowincji krakowskiej salezjanów ks. Bosko, w salezjańskim seminarium w Krakowie schronienie znalazły dziesiątki ukraińskich rodzin. „Niektórzy zostają na dłużej, części z nich salezjanie pomagają w przygotowaniu się do dalszej podróży” – zaznacza.
Salezjanie i wolontariusze organizują także transporty najpotrzebniejszych produktów do placówek zgromadzenia na terenie Ukrainy.
Utworu można wysłuchać na You Tube:
Działalność salezjanów w Ukrainie można wesprzeć przez portal
„Salezjanie w Bóbrce, Przemyślanach, Żytomierzu, Korostyszewie i Odessie są ze swoimi parafianami i uczniami w szkołach. Miejscowa ludność chroni się w domach rekolekcyjnych i w podziemiach szkół, a część parafian udaje się na front” – informują na swej stronie księża salezjanie.
rk / Kraków
KAI