„Musimy nadać absolutny priorytet salezjańskiemu posłannictwu na rzecz współczesnej młodzieży, by być jak on «znakami i nosicielami miłości Boga do młodzieży, zwłaszcza najuboższej». Ten priorytet i uprzywilejowanie najbardziej potrzebujących nastolatków i młodzieży współczesnego świata, który w pewnym sensie różni się od świata sprzed minionych dziesięcioleci, obiektywnie warunkują nasze posłannictwo” – napisał Przełożony Generalny w liście zwołującym KG28.
Mając na uwadze te wskazania, zostało zaprojektowane logo, które ukazuje spektrum placówek i dzieł salezjańskich na świecie, a które – jeśli je prześledzimy od lewej do prawej – zamyka się obrazem przedstawiającym Bazylikę Maryi Wspomożycielki w Turynie, mieście, do którego Kapituła Generalna powróci po 62 latach.
Logo sugeruje, czyniąc to w dynamiczny sposób, że każdego syna duchowego Księdza Bosko powinna cechować kreatywność, służba i pasja, gdy chodzi o pracę z młodzieżą i całkowite poświęcenie się dla niej.
W środku loga można zauważyć pewne elementy, które nawiązują do trzech głównych kwestii najbliższej KG28: priorytet posłannictwa salezjańskiego wśród współczesnej młodzieży, profil salezjanina dla współczesnej młodzieży oraz realizowana wspólnie ze świeckimi praca na polu posłannictwa i formacji.
Logo przedstawia również pewne postaci: ludzie młodzi, świeccy i salezjanie, których bierze za rękę Jezus, który towarzyszy salezjańskiej misji, wskazując wyraźnie, że najważniejszym aspektem pracy jest „Da mihi animas”.
Kolor loga został tak dobrany, aby uwypuklić dynamizm posłannictwa; niebieski odcień stanowi także odniesienie do Maryi Wspomożycielki, która prowadzi do nieba.
Marcelo Mejía, delegat ds. komunikacji społecznej w inspektorii ekwadorskiej, informuje, że autorem tego loga jest Marco Ospina z „Editorial Don Bosco” w Ekwadorze, stwierdzając: „Odczuwamy nasze zaangażowanie na drodze, jaką realizuje Zgromadzenie, i ofiarujemy to logo pamiętając o pytaniu, jakie postawił X Następca Księdza Bosko: «Jacy salezjanie dla współczesnej młodzieży?»”.