Bazylika Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu 11 września wypełniła się wyjątkowymi pielgrzymami. Na poniedziałkowe spotkanie Rodziny Radia Maryja do „Polskiego La Salette” przybyli słuchacze rozgłośni z wielu miejscowości południowej Polski.
Program słowno-muzyczny, który był pierwszym punktem transmisji, przypomniał trzy wielkie objawienia maryjne – w Fatimie, Lourdes i La Salette. Przygotowali go uczniowie Szkoły Podstawowej w Dębowcu należący do Szkolnego Koła Caritas razem z katechetką Iwoną Józefiak.
Eucharystii, którą koncelebrowało blisko 30 kapłanów zakonnych i diecezjalnych, przewodniczył ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba, słowo Boże zaś wygłosił przełożony polskich saletynów ks. Andrzej Zagórski MS.
Ksiądz prowincjał zwrócił uwagę w homilii, że istnienie saletyńskiego sanktuarium w Dębowcu świadczy o opiece, jaką Matka Boża otacza wierzących w Chrystusa. – Maryja chciała zamieszkać tutaj, pośród swego ludu, aby przypominać o swoim objawieniu w La Salette we Francji. Tam, pośród alpejskich wzgórz, Matka Najświętsza objawił się tylko jeden raz, 19 września 1846 roku i zostawiła swoją miłość w słowach i łzach, które za nas przelała. My, misjonarze saletyni, wierzymy, że Matka Boża chciała być znana w Polsce także w tej niezwykłej tajemnicy objawienia w La Salette – wyjaśniał kapłan.
Ksiądz Zagórski przypomniał też, że pierwszymi saletynami, którzy w 1902 r. pojawili się na ziemiach polskich było pięciu zakonników ze Szwajcarii. Ich celem była intensywna nauka języka polskiego, a następnie praca wśród Polonii w diecezji Springfield na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Czterech z nich zrealizowało ten zamiar, a jeden stał się założycielem dzieła saletyńskiego w Polsce. – To jest niezwykła historia troski Maryi o nas, która związała nas z La Salette. Płacząca i zatroskana o ubogich Maryja dała swoich misjonarzy Polakom w Ameryce i posłała ich równocześnie na ziemie polskie – mówił prowincjał.
Kaznodzieja wskazywał, że Maryja objawiła się w La Salette jako cierpiąca z powodu ludzkich grzechów i obojętności na Bożą miłość. – W La Salette Maryja, która w Ewangeliach jest tak małomówna – jeżeli mówi, to przede wszystkim do Boga, a do ludzi tylko jedno zdanie: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie mój syn” – powiedziała: „Od dawna cierpię za was” i dodała mocniej „a w sobie nic z tego nie robicie” – przywołał słowa z orędzia. Zaznaczył również, że wśród tytułów, którymi wierzący określają Maryję jest taki, który swoje korzenie ma właśnie w La Salette – „Pojednawczyni Grzeszników”. Pielgrzymi, którzy w La Salette wsłuchiwali się w słowa orędzia Matki Bożej odkrywali, że Ona wskazując na swojego ukrzyżowanego Syna Jezusa Chrystusa, wzywa do porzucenia grzechów i pojednania z Bogiem.
Ksiądz Zagórski zwrócił także uwagę, że Maryja, która objawiła w La Salette i mówiła o swoim cierpieniu z powodu ludzkiej niewierności, kontynuuje swoją misję także w Dębowcu. – Ona nie przestaje się dzisiaj trudzić, walczyć Jego mocą także tutaj, w Dębowcu, przemawiając do życia wielu pielgrzymów. Dlatego wielu przychodzi tutaj, pozwala się napominać Maryi, modli się tutaj. Tu ciągle Maryja powtarza pytania z La Salette – podkreślił kapłan.
Przed zakończeniem Mszy św. biskup Jan Wątroba zachęcił zebranych do aktywnego włączenia się w działania pro-life i poparcia inicjatywy obywatelskiej zmierzającej do wykreślenia z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży tzw. przesłanki eugenicznej.
W cyklicznym programie „Rozmowy niedokończone”, transmitowanym również z Dębowca wzięli udział ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS, kustosz sanktuarium w Dębowcu ks. Paweł Raczyński MS, kustosz sanktuarium w La Salette we Francji ks. Antoni Skałba MS, redaktor naczelny „Posłańca Matki Bożej Saletyńskiej” ks. Bohdan Dutko MS oraz animatorka Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej i przewodniczka w sanktuarium w Dębowcu Iwona Józefiak. Audycja zatytułowana „Piękna Pani z La Salette” przybliżyła słuchaczom znaczenie objawienia i orędzia Matki Bożej z La Salette, działalność sanktuarium w polskim Dębowcu i francuskim La Salette oraz charakter posługi misjonarzy saletynów i sióstr saletynek.
Aby odsłuchać nagranie „Rozmów niedokończonych” z Dębowca, kliknij tutaj w link.
(gz; fot. YT/RadioMaryja)
Za: www.saletyni.pl