Sprawozdania ze wspólnot zakonnych, dzieł apostolskich i misyjnych oraz praca nad nadesłanymi postulatami wypełniły środę 7 lutego – kolejny dzień kapituły prowincjalnej w Dębowcu.
Przedpołudniowa sesja obrad trzeciego dnia kapituły skupiła się na pogłębionej refleksji nad sprawozdaniami ze wspólnot i dzieł oraz podsumowaniami ostatnich spotkań rejonowych. Każda z komisji dokonała syntezy treści tych materiałów pod kątem przydzielonej jej tematyki (konsekracja zakonna, życie wspólnotowe, apostolstwo, formacja, zarząd i ekonomia oraz prawo). Następnie sekretarze każdej komisji przedstawili owoce tej refleksji na forum ogólnym. Sesję zwieńczyła interesująca dyskusja ukazująca blaski i cienie aktualnej rzeczywistości zakonnej naszej prowincji. Było to bardzo ważne spotkanie w duchu tematu obecnej kapituły: „Uważni na znaki i potrzeby Kościoła poddajemy rewizji nasze życie konsekrowane i apostolstwo”.
Po przerwie obiadowej kapitulanci zgromadzili się na adoracji w kaplicy Centrum Pojednania. Po wspólnej modlitwie rozpoczęła się druga tego dnia sesja obrad, na której rozdzielono pomiędzy komisje poszczególne postulaty, które wpłynęły na kapitułę podczas przygotowań oraz w trakcie jej trwania. Spotkania w komisjach trwały całe popołudnie. Ponadto komisja prawna pracowała nad zmianami w niektórych punktach Statutów prowincjalnych, zaproponowanymi podczas przygotowania kapituły.
O godz. 17.30 kapitulanci uczestniczyli razem z wiernymi w środowej Nowennie do Matki Bożej Saletyńskiej oraz Mszy św. w bazylice dębowieckiej. Przewodniczył jej uczestniczący w kapitule kustosz i superior miejscowej wspólnoty ks. Marcin Sitek MS, homilię zaś wygłosił ks. Janusz Kręcidło MS.
W godzinach wieczornych niektóre z komisji kapitulnych kontynuowały jeszcze pracę nad opracowaniem postulatów.
W czwartek 8 lutego br. uczestnicy kapituły prowincjalnej w Dębowcu kontynuowali prace nad postulatami oraz zmianami w Statutach prowincjalnych.
Czwartego dnia obrad odbyły się trzy sesje. Pierwsza z nich upłynęła na dyskusji nad 12 postulatami, które wpłynęły do kapituły i zostały przepracowane w komisjach. W przerwie niektóre z komisji naniosły poprawki zasugerowane podczas dyskusji. Po przerwie kontynuowano pracę nad postulatami, a następnie przygotowano gotowe zalecenia do późniejszego przegłosowania.
O godzinie 12.45 kapitulanci sprawowali Eucharystię w kaplicy Centrum Pojednania. Głównym celebransem był proboszcz z Kirchberg im Wald w Niemczech ks. Paweł Ostrowski MS, a homilię skierował do delegatów przełożony wspólnoty międzynarodowej w Rzymie ks. Bohdan Dutko MS.
Sesja popołudniowa kapituły rozpoczęła się po adoracji Najświętszego Sakramentu od dyskusji nad ostatnim z postulatów, który jedna z komisji opracowywała jeszcze w czasie przerwy obiadowej. Postulaty wniesione na tę kapitułę dotyczyły m.in. spraw finansowych związanych z dokończeniem rozpoczętych inwestycji w prowincji, organizacji profesjonalnej opieki medycznej dla chorych współbraci w naszych domach zakonnych, rewizji form i miejsc poszczególnych etapów formacji początkowej w związku z aktualną sytuacją powołaniową, kadencji przełożonych oraz pastoralnej i saletyńskiej formacji dla świeckich. W czasie popołudniowej sesji przedyskutowano też zaproponowane zmiany w Statutach prowincjalnych. Ostatnią godzinę tej sesji wypełniła dyskusja o różnych możliwościach prowadzenia formacji początkowej w obecnej sytuacji prowincji. Została ona zainicjowana formalnym wnioskiem jednego z kapitulantów odpowiedzialnych za formację i miała na celu pomoc przyszłemu zarządowi i komisji formacyjnej w pracach w tym temacie.
Po kolacji kapitulanci rozpoczęli trzecią tego dnia sesję kapitulną, w czasie której odbyły się głosowania nad wnioskami i zmianami w Statutach prowincjalnych.
Oddolną inicjatywą kapitulantów była nocna adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 22.00 do 7.00 w intencji wyboru nowego zarządu prowincji, delegatów na kapitułę generalną i dobrych owoców obecnej kapituły.
ks. Robert Głodowski MS
rzecznik kapituły
Za: www.saletyni.pl