W tym roku do Kobylanki przyjechały dzieci wraz ze swoimi kapłanami, siostrami zakonnymi i opiekunami świeckimi z archidiecezji krakowskiej, przemyskiej, warszawskiej, z diecezji tarnowskiej, rzeszowskiej, sandomierskiej i kieleckiej. Spotkanie rozpoczęło się w piątek, w godzinie miłosierdzia. Po przywitaniu przez organizatorów dzieci wysłuchały krótkiej historii dotyczącej kobylańskiego sanktuarium i łaskami słynącego obrazu Jezusa Ukrzyżowanego. Przez cały czas wspólny śpiew animował zespół ADHD pod kierunkiem ks. Macieja Kucharzyka MS. Po kolacji dzieci zobaczyły przedstawienie przygotowane przez swoich rówieśników z Dębowca na temat świętości Jana Pawła II. Dzień zakończył apel maryjny poprowadzony przez dzieci z Grybowa wraz z s. Agatą Gunią, służebniczką starowiejską.
Drugi dzień, sobota, był bogaty w wydarzenia duchowe. Przed południem gościliśmy autorów programu ZIARNO – p. Lidię Lasotę z Warszawy i ks. Łukasza Piórkowskiego z Krakowa. Przybliżyli oni wszystkim sylwetki wielkich polskich świętych św. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II, Apostołów Bożego Miłosierdzia, pokazując, iż każdy może zostać świętym. Popołudniu o. Piotr Dettlaff CSsR z Torunia, posługujący w Radiu MARYJA i odpowiedzialny za Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci, w swojej konferencji o siedmiu grzechach głównych i pięciu warunkach dobrej spowiedzi, pomógł dzieciom przygotować się do sakramentu pojednania. Trzydziestu kapłanów posługiwało później w konfesjonałach jednając najmłodszych z Panem Bogiem bogatym w miłosierdzie. Kulminacją tego dnia była Eucharystia pod przewodnictwem i ze słowem o. Piotra, w którym podkreślił on znaczenie modlitwy różańcowej jako największego oręża w walce ze złem. Jako muzyczna atrakcja wieczoru wystąpił zespół Imprateam – Wodzireje ledniccy z Brzeska. Dzieci wspólnie ze swoimi opiekunami śpiewem i tańcem wychwali Pana Jezusa. Apel maryjny poprowadziły siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus wraz z dziećmi z Przysietnicy. Niespodzianką na zakończenie dnia był pokaz sztucznych ogni, który sprawił i dużym i małym wiele radości.
Wśród zaproszonych do Kobylanki gości nie zabrakło też akcentów saletyńskich. W niedzielę swoje konferencje wygłosili – ks. Kamil Pękalski MS i ks. Karol Tomczak MS, duszpasterze z Rzeszowa. Natomiast uroczystej Eucharystii kończącej spotkanie przewodniczył i skierował do obecnych swoje słowo pasterskie, ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Jan Wątroba. Mówił o potrzebie wdzięczności Panu Bogu za wszelkie dobro jakie dokonuje się w życiu każdego człowieka. Nawiązał też do przeżywanej w tym dniu uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Wszystkim zgromadzonym życzył bliskości Pana Jezusa, który nigdy nie opuszcza swoich dzieci. Obecny był także ks. Andrzej Zagórski MS, przełożony prowincjalny.
O Saletyńskim Spotkaniu Dzieci dowiedział się także Ojciec Święty Franciszek, który do wszystkich zgromadzonych w Kobylance skierował swoje szczególne pozdrowienie i apostolskie błogosławieństwo. Niech Chrystus będzie obecny w sercu każdego z was, niech codziennie was umacnia i prowadzi – życzył dzieciom obecnym na kobylańskim spotkaniu papież Franciszek. Bądźcie pewni Jego miłości w chwilach radosnych, także w chwilach trudnych, a czasem nawet bolesnych. Wierzcie Mu i ufajcie. „Jezus jest ze mną w łodzi”, to hasło waszego spotkania. Pamiętajcie o tym – podkreślił na koniec Ojciec Święty.
Saletyńskie Spotkanie Dzieci to nowa inicjatywa podjęta rok temu przez misjonarzy saletynów. Skierowana jest ona do dzieci w wieku szkoły podstawowej. Wspólna modlitwa, nie tylko słowami, ale również piosenką, tańcem i gestem, konferencje mają na celu formować serca najmłodszych. Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom i opiekunom: ubezpieczenie, ochronę przed deszczem i słońcem w postaci ogromnego namiotu, noclegi w szkołach, internatach i bursach, transport, opiekę medyczną oraz posiłki ze smakiem dla najmłodszych. II Saletyńskie Spotkanie dzieci dobiegło końca, ale już teraz misjonarze saletyni zapraszają na kolejne, już za rok.
ks. Piotr Szweda MS